Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Podwyżki i dodatki. MSWiA pokazało projekty. Nowi zarobią więcej

56
Podziel się:

Podwyżki i dodatki dla nowo przyjętych funkcjonariuszy straży granicznej, SOP, policji i straży pożarnej, które mają ich zachęcić do podjęcia służby w tych formacjach, przewidują projekty rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podwyżki i dodatki. MSWiA pokazało projekty. Nowi zarobią więcej
MSWiA chce przyznać podwyżki i dodatki dla nowo przyjętych funkcjonariuszy straży granicznej, SOP, policji i straży pożarnej (East News, ZOFIA BAZAK)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano pięć projektów rozporządzeń MSWiA w tej sprawie, m.in. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zgodnie z jego założeniami nowi funkcjonariusze mogą liczyć na wzrost uposażenia w zależności od kategorii odpowiednio o 1 tys. 20 zł i 1 tys. 130 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Magdalena Zmitrowicz, Prezes PEKAO

Zmiany mają na celu podniesienie poziomu uposażeń funkcjonariuszy na stanowisku kursanta, co stanowić ma dodatkowy czynnik motywacyjny do podejmowania służby w Straży Granicznej.

"Regulacja ta będzie miała wpływ na zwiększenie obsady etatowej w służbie Straży Granicznej, co z kolei przełoży się na skuteczniejszą realizację zadań ustawowych nałożonych na formację. Niestabilna pod względem bezpieczeństwa sytuacja międzynarodowa determinuje konieczność skupienia uwagi na służbach powołanych do ochrony granic Polski oraz życia i zdrowia obywateli" - napisano w uzasadnieniu projektu. Regulacja ma zostać wprowadzona 1 maja 2024 roku.

Na stronach RCL pojawiły się też dwie nowele rozporządzeń w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby oraz w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Proponowane zmiany, tak jak w przypadku SG, również mają zachęcać do służby, ale tym razem w SOP. Polegać mają na wprowadzeniu nowego dodatku za pełnienie służby na stanowisku kursanta w wysokości 19,4 procent kwoty bazowej, czyli 405,30 zł oraz podwyższeniu stawki uposażenia zasadniczego na stanowisku kursanta z 3 tys. 730 zł do 4 tys. 220 zł, co stanowi wzrost o 490 zł.

Nowy dodatek dla strażaków

Według rozporządzenia nowy dodatek wprowadzający do służby w wysokości 544 zł mają otrzymać też strażacy.

Zaproponowany "dodatek wprowadzający do służby" dla nowoprzyjętych strażaków i strażaków pełniących służbę na stanowisku stażysty, kursanta w SG, czy w SOP spowoduje, że wysokość uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym wynosić będzie około 6 tys. zł, a docelowa wysokość uposażenia będzie analogiczna do wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.

Podobnie ma być w policji, gdzie dla kursantów podwyższony zostanie mnożnik kwoty bazowej, czego efektem ma być wzrost kwoty uposażenia zasadniczego o 1 tys. 10 zł.

"Regulacja ta będzie miała wpływ na zwiększenie obsady etatowej w służbie Policji, co z kolei przełoży się na skuteczniejszą realizację zadań ustawowych nałożonych na formację" - napisano w uzasadnieniu zamieszczonego na stronach RCL projektu rozporządzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(56)
123
3 tyg. temu
Kto to wymyślił. Ludzie na stanowiskach w policji nadal chyba nie wiedzą dlaczego policjanci odchodzą. Odchodzą i będą odchodzić że względu na takie pomysły, ze względu na przemeczenie, bardzo niskie zarobki za tak ciężka pracę. Państwo na maksa wykorzystuje doświadczonych policjantow którzy uciekają bi już tego nie wytrzymuja
Milian
4 tyg. temu
Kolejny nietrafiony pomysł, co wy wyprawiacie? Zassać młodych zachętą 1000zł?A później będą uciekać i kto za to odpowie?
Ble
4 tyg. temu
Zwerbować do pracy w policji nauczycieli. Podobno masowo chcą zmieniać prace
Yogi
4 tyg. temu
I co? Na starcie 1000 zł więcej. A później 18 lat bez podwyżki?
Oooo
4 tyg. temu
To trzeba szykować się na emeryturę... Gratulacje
...
Następna strona