Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

16 tys. wakatów w policji. Potrzebni są młodzi. Będą ułatwienia w naborze

109
Podziel się:

W całym kraju brakuje 16 tys. policjantów, w stolicy jednej trzeciej składu. MSWiA szykuje ułatwienia w naborze m.in. dla absolwentów szkół mundurowych - informuje "Rzeczpospolita".

16 tys. wakatów w policji. Potrzebni są młodzi. Będą ułatwienia w naborze
W całym kraju brakuje 16 tys. policjantów, w stolicy jednej trzeciej składu (East News, Adam Staskiewicz)

W policji jest obecnie 108 909 etatów, a zatrudnienie sięga 92 647 funkcjonariuszy -brakuje więc 16 276 funkcjonariuszy. To efekt m.in. masowych odejść. Braki kadrowe oznaczają pogorszenie bezpieczeństwa, dlatego SWiA szykuje zachęty do służby - informuje dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie
To największy kryzys w policji od ćwierć wieku – mówi w rozmowie z "Rz" Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów.

"Zmiany legislacyjne wprowadzą możliwość tworzenia w szkołach ponadpodstawowych odpowiednich oddziałów dla klas o profilu mundurowym" - informuje resort w odpowiedzi na pytania dziennika. Takie klasy w niektórych szkołach już funkcjonują, teraz ma być łatwiej je tworzyć.

Zmiany obejmujące kandydatów, kończących oddziały o profilu mundurowym, będą pozwalały na skrócenie wobec nich postępowania kwalifikacyjnego (zniesienie wymogu testu wiedzy) i przeniesienie jednego z etapów tego postępowania (test sprawności fizycznej) na poziom szkoły ponadpodstawowej, w której zostaną utworzone oddziały o profilu mundurowym - informuje "Rz".

Zaliczony w szkole test sprawnościowy (w ostatnim roku nauczania) będzie ważny przy przyjęciu do policji. Także dla były policjantów, którzy chcą wrócić, szykują się zmiany. MSWiA przewiduje dla nich odrębną ścieżkę kwalifikacyjną w trzech trybach. Test sprawnościowy będzie obowiązywał funkcjonariuszy, którzy są poza służbą ponad 5 lat - czytamy w "Rz".

Związkowcy uważają jednak, że na powroty policjantów nie ma co liczyć i pomysł nazywają "propagandowym".

MSWiA chce zrównania uposażenia policjantów

Marek Boroń, komendant główny policji, zapowiedział w TVN24, że w tym roku policja chce przyjąć 10 tys. nowych osób. - W szkołach policji zrobi się tłok, stąd np. kursy doskonalenia zawodowego w części mają przyjąć formułę online - powiedział.

MSWiA pracuje także nad zrównaniem uposażenia nowo przyjmowanego do służby policjanta z uposażeniem rozpoczynającego służbę żołnierza, co ma stanowić mechanizm zachęt do wstępowania do Policji. Projekt jest na etapie uzgodnień miedzyresortowych - informuje "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(109)
Jeszcze Polic...
2 tyg. temu
Mam 18 lat na ulicy sierżant sztabowy od 14 lat. Mój komendant komisariatu z uśmiechem na ustach powiedział że nigdy póki on jest na stanowisku nie zostanę aspirantem. Powod: beton, mściwość i chęć pokazania chorej władzy nad maluczkimi podwładnymi. Założyłem sobie jeszcze dwa lata. Dotrzymam jakoś te wszystkie poniżanie i odchodzę, bo po co się szarpać z idiotami. Takich przypadków moich kolegów i koleżanek jest więcej. I wy zastanawiacie sie dlaczego Policjanci odchodzą....
Otoczony prze...
miesiąc temu
Jak to brakuje chętnych? Przecież co roku około 40000 kandydatów stara się o przyjęcie do policji,czyli jest około 5-6 chętnych na jedno miejsce, więc w czym tu jest problem? Na pewno nie w braku chętnych. Po drugie, coś mi tu nie pasuje. Mieszkam w wiosce na Pomorzu Zachodnim liczącej obecnie około 900 mieszkańców a wśród nich jest 8 policjantów (3 na emeryturze) i 2 strażników miejskich, 1 z SW, 2 ze SG i żadnego strażaka. Brakuje policjantów i ogólnie mundurowych? Mundurowych jest tutaj więcej niż rolników...Paranoja. To ilu ma ich tutaj być? Połowa ludzi we wsi? Z tym argumentem o "braku policjantów" mam ten problem medyczny, że ciągle otwierają mi się zajazdy że śmiechu...
Sądzą drzewka...
miesiąc temu
Niedawno ukazał się artykul jak to policjanci sadzą na mazurach drzewka. Gdyby brakowało policjantów i się nie wyrabiali z obowiązkami to przecież nie robiliby rzeczy które nie leżą w ich obowiązkach. Więc to chyba lipa z tymi brakami
Waski24
miesiąc temu
Ile by im niezła to to zawsze kadra nie naprawiona. Zagrabili sobie fundusz nagrody. I tylko mi mi mi
Origami
miesiąc temu
To są dane wyssane z palca. Na prowincji ogranicza się pracę komisariatów ze względów finansowych. Do policji zawsze garnęły się tłumy! Ktoś tutaj uskutecznia propagandę sukcesu! Zatrudnienie w Polsce to przeciętne zarobki, praca ponad siły więc dla wielu policja jawi się jako niepowtarzalna okazja do awansu społecznego.
...
Następna strona