Notowania

wiadomości
25.10.2013 14:12

Pokaz "Historii rodzinnych" w ramach akcji "Z dzieckiem w kinie Muranów"

"Historie rodzinne" - niezwykły, przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara kanadyjskiej scenarzystki i reżyserki Sary Polley będzie można zobaczyć na pokazie przedpremierowym w niedzielę 27 października w ramach akcji "Z dzieckiem w kinie Muranów".

Podziel się
Dodaj komentarz

"Historie rodzinne" - niezwykły, przełamujący gatunkowe konwencje film nominowanej do Oscara kanadyjskiej scenarzystki i reżyserki Sary Polley będzie można zobaczyć na pokazie przedpremierowym w niedzielę 27 października w ramach akcji "Z dzieckiem w kinie Muranów".

"Historie rodzinne" (Stories We Tell) to utrzymana w formule filmu dokumentalnego opowieść Sary Polley o swojej rodzinie. Rodzice Polley poznali się w teatrze. Ona stawiała pierwsze kroki w zawodzie aktorskim, on był już obsadzany w głównych rolach. Ona kobieta radosna, towarzyska, otwarta na świat, pełna energii; on refleksyjny, wycofujący się, coraz bardziej na świat zamknięty. Reżyserka snuje historię ich związku oraz pewnej tajemnicy, która zaważyła na losach całej rodziny.

Polley w swoim filmie rozmawia z wieloma członkami rodziny; relacje poszczególnych osób są szczere, pełne emocji, ale bardzo się od siebie różnią. Polley najczęściej otrzymuje sprzeczne odpowiedzi na te same pytania. Powstają zatem różne wersje rodzinnej historii.

"Te rozmaite historie opowiedziane przez moich rodziców, braci, siostry i przyjaciół stanowią jedną, zewnętrzną warstwę filmu. To, co mnie najbardziej interesowało to sam proces opowiadania z pozoru tej samej historii - zaznaczyła Polley w jednym z wywiadów, towarzyszących ubiegłorocznej światowej premierze tego filmu. - Zauważyłam ogromne różnice w tych relacjach bliskich sobie ludzi, dotyczące nie tyle samych faktów, ile sposobu ich postrzegania, przeżywania, widzenia w odmiennych pespektywach - mówiła".

Według Polley stwierdzenie, że jest tyle prawd o świecie, ile jest osób przedstawiających swoje opowieści byłoby uproszczeniem. "Myślę, że każdy odczuwa potrzebę +opowiedzenia swojej historii+ i jest to głęboko ludzkie. I o tym chciałam zrobić mój film" - powiedziała reżyserka.

Na ten film na tematy rodzinne, ale dla dorosłych, mogą się wybrać do warszawskiego kina Muranów rodziny z dziećmi.

Jak zapewniają organizatorzy akcji "Z dzieckiem w kinie Muranów" specjalnie z myślą o rodzicach i opiekunach małych dzieci (od niemowlaka do 6-latka) placówkę odpowiednio przygotowano. Na czas seansu dla starszych dzieci w holu kina zorganizowany będzie Kącik PlayDoh, wyposażony w gry, zabawki, kredki i książki. Dzieci pozostawać będą pod opieką doświadczonych i kreatywnych animatorów, a kinowa kawiarnia pełna będzie zdrowych smakołyków przygotowanych z myślą o małych gościach.

Najmłodsze dzieci pozostawać będą pod opieką rodziców podczas seansu. Stworzone zostały komfortowe warunki w postaci przygaszonego światła i stonowanego dźwięku, a na sali kinowej dostępne będą przewijaki i pieluchy. Dzieci zaproszone są do kina za darmo - zapewniają organizatorzy.

"Jest to okazja do obejrzenia wartościowych nowości i nadrobienia zaległości kinowych dla tych, którzy mają niemowlę lub przedszkolaka" - zachęca kierownictwo kina.

Pierwsze spotkanie z cyklu w niedzielę 27 października o godz. 12-tej; odbędzie się wtedy przedpremierowy pokaz filmu "Historie rodzinne", w reżyserii Sarah Polley. Światowa premiera odbyła się 29 sierpnia 2012 r.; polska premiera filmu - 15 listopada. (PAP)

abe/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz