Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy coraz chętniej jeżdżą pociągami

4
Podziel się:

8 razy w roku - tyle statystyczny Polak jeździ koleją. Są jednak województwa, w których nie korzysta się z transportu kolejowego prawie wcale - wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego.

Polacy coraz chętniej jeżdżą koleją. Średnio 8 razy w roku.
Polacy coraz chętniej jeżdżą koleją. Średnio 8 razy w roku. (Shutterstock.com)

Najczęściej z przejazdów koleją korzystali mieszkańcy woj. pomorskiego. Statystyczny mieszkaniec wsiadał do pociągu ponad 20 razy w roku.

93 proc. podróży mieszkańców Pomorza stanowią przejazdy regionalne i aglomeracyjne. To najwyższy współczynnik w Polsce.

Podobnie jest w woj. mazowieckim, gdzie działa jedyny należący do miasta przewoźnik kolejowy - SKM.

Zobacz także: Oglądaj też: Opóźnienia inwestycji kolejowych. Bittel: Do pełnego szczęścia brakuje, ale 60 proc. realizujemy zgodnie z harmonogramem

Wysoko pod względem popularności transportu kolejowego są też województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

- To wynik lepszy od lat ubiegłych, ale nadal poniżej średniej europejskiej wynoszącej 20 przejazdów rocznie - mówi Ignacy Góra, prezes UTK. - Francuz wsiada do pociągu prawie 21 razy w roku, Niemiec 35, a Szwajcar 69 razy do roku korzysta z usług kolei. Porównanie z innymi krajami pokazuje, jaki potencjał ma kolej. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym województwom w Polsce, to zauważymy znaczne dysproporcje w wykorzystaniu kolei. Tylko województwo pomorskie jest powyżej europejskiej średniej z prawie 25 przejazdami rocznie. Ale są również regiony, gdzie wykorzystanie jest dziesięć razy niższe od Pomorza i nie przekracza dwóch podróży w trakcie roku.

Z raportu UTK wynika też, że popularność kolei rośnie. Z 16 regionów tylko w woj. mazowieckim i lubelskim - liczba podróży koleją minimalnie spadła, na co mogą mieć wpływ przedłużające się remonty szlaków.

- Nie ma wątpliwości, że kolej jako środek transportu, którego rola jest podkreślana w polityce transportowej Unii Europejskiej, powinna stanowić ważny punkt w planach transportowych jednostek samorządu terytorialnego - mówi Ignacy Góra. - W tym przypadku bardzo ważna jest współpraca władz z przewoźnikami, a także wsłuchanie się w głos mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
brak slow
5 lata temu
Krotka podroz Wroclaw Krakow Icc z malym dzieckiem. Na dworcu lekkie zamieszanie bo bylo opoznienie stad udalem sie do kasy (*Informacja byla zamknieta) - zostalem potraktowany rodem z komuny ! Prosze czytac rozklady ! to nie informacja ! chamstwo i prostactwo a pytalem tylko o peron i tor. Rozklad pokazywal pociag na czas ale radiowa informacja mowila o opozninonym pociagu tej samej relacji.
Hans Klosss
5 lata temu
Póki PKP będzie miało politykę jaka ma to znacząco się nie zmieni chyba że wejdą konkurencyjni przewoźnicy. W takiej Szwajcarii nie do pomyślenia są sytuacje gdzie sprzedaje się więcej biletów niż miejsc siedzących albo żeby pociąg stał w polu 12 godzin bo awaria była.
kolejorz
5 lata temu
a ja juz 10 lat nie jechałem pociągiem MUSZE SIE TYM DZIADOSTWEM PRZEJECHAC.
feniks
5 lata temu
kiedys bilet do kazdej stacji mozna bylo kupic na kazdej nawet malaj stacyjce dzis w dobie komputerow nie da sie tak latwo kupic biletu ,mowie o kupnie w okienku