Notowania

gospodarka
14.10.2019 20:29

Polacy coraz chętniej jeżdżą pociągami

8 razy w roku - tyle statystyczny Polak jeździ koleją. Są jednak województwa, w których nie korzysta się z transportu kolejowego prawie wcale - wynika z raportu Urzędu Transportu Kolejowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Polacy coraz chętniej jeżdżą koleją. Średnio 8 razy w roku.

Najczęściej z przejazdów koleją korzystali mieszkańcy woj. pomorskiego. Statystyczny mieszkaniec wsiadał do pociągu ponad 20 razy w roku.

93 proc. podróży mieszkańców Pomorza stanowią przejazdy regionalne i aglomeracyjne. To najwyższy współczynnik w Polsce.

Podobnie jest w woj. mazowieckim, gdzie działa jedyny należący do miasta przewoźnik kolejowy - SKM.

Oglądaj też: Opóźnienia inwestycji kolejowych. Bittel: Do pełnego szczęścia brakuje, ale 60 proc. realizujemy zgodnie z harmonogramem

Wysoko pod względem popularności transportu kolejowego są też województwa dolnośląskie i wielkopolskie.

- To wynik lepszy od lat ubiegłych, ale nadal poniżej średniej europejskiej wynoszącej 20 przejazdów rocznie - mówi Ignacy Góra, prezes UTK. - Francuz wsiada do pociągu prawie 21 razy w roku, Niemiec 35, a Szwajcar 69 razy do roku korzysta z usług kolei. Porównanie z innymi krajami pokazuje, jaki potencjał ma kolej. Jeśli przyjrzeć się poszczególnym województwom w Polsce, to zauważymy znaczne dysproporcje w wykorzystaniu kolei. Tylko województwo pomorskie jest powyżej europejskiej średniej z prawie 25 przejazdami rocznie. Ale są również regiony, gdzie wykorzystanie jest dziesięć razy niższe od Pomorza i nie przekracza dwóch podróży w trakcie roku.

Z raportu UTK wynika też, że popularność kolei rośnie. Z 16 regionów tylko w woj. mazowieckim i lubelskim - liczba podróży koleją minimalnie spadła, na co mogą mieć wpływ przedłużające się remonty szlaków.

- Nie ma wątpliwości, że kolej jako środek transportu, którego rola jest podkreślana w polityce transportowej Unii Europejskiej, powinna stanowić ważny punkt w planach transportowych jednostek samorządu terytorialnego - mówi Ignacy Góra. - W tym przypadku bardzo ważna jest współpraca władz z przewoźnikami, a także wsłuchanie się w głos mieszkańców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, kolej, transport
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2019

kolejorza ja juz 10 lat nie jechałem pociągiem MUSZE SIE TYM DZIADOSTWEM PRZEJECHAC.

14-10-2019

Hans KlosssPóki PKP będzie miało politykę jaka ma to znacząco się nie zmieni chyba że wejdą konkurencyjni przewoźnicy. W takiej Szwajcarii nie do pomyślenia są … Czytaj całość

15-10-2019

brak slowKrotka podroz Wroclaw Krakow Icc z malym dzieckiem. Na dworcu lekkie zamieszanie bo bylo opoznienie stad udalem sie do kasy (*Informacja byla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)