Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Polacy rzucili się na domy w Hiszpanii. "Przenoszą się całe rodziny"

Podziel się:

Nawet o 161 proc. wzrosło zainteresowanie hiszpańskimi nieruchomościami wśród inwestorów z Polski - mówi Tatiana Pękala z dreamproperty.es, cytowana przez bankier.pl. Polka od 16 lat mieszka w Hiszpanii i podkreśla, że takiego boomu jeszcze nie było.

Polacy rzucili się na domy w Hiszpanii. "Przenoszą się całe rodziny"
Coraz więcej Polaków chce żyć w słonecznej Hiszpanii. Na zdjęciu: domy przy plaży w Maladze (Getty Images, 2023 John Keeble)

- Największy wzrost zainteresowania hiszpańskimi nieruchomościami odnotowano wśród inwestorów polskich (wzrost o 161 proc.), niewątpliwie zmotywowanych inwazją na Ukrainę. Na drugim miejscu znaleźli się inwestorzy holenderscy (+88 proc.), następnie norwescy (+71 proc.) oraz irlandzcy (+65 proc.) - tłumaczy Tatiana Pękala, która pośredniczy w Hiszpanii w obrocie nieruchomościami.

Wzrost o 161 proc. oznacza, że w 2022 r. Polacy kupili ok. 3 tys. nieruchomości, "a udział zakupów Polaków wśród cudzoziemców wzrósł do 3,2 proc. z 1,9 proc. rok temu" - wskazuje Biuro Maklerskie Pekao.

Polacy w Hiszpanii. Przenoszą się głównie ludzie młodzi

W opinii Pękali na przeprowadzkę decydują się głównie młodzi ludzie. Nie tylko rodziny z dziećmi, ale również single.

Rodzice pracują zdalnie lub przenoszą tutaj swoje biznesy, a dzieci chodzą do miejscowych szkół. Jest ich duży wybór, publicznych i prywatnych. Na ulicach widać mnóstwo aut z polskimi rejestracjami, a język polski słyszę w sklepach i restauracjach niemal codziennie. Kiedy 16 lat temu się tu przeprowadziłam, zdarzało się to sporadycznie - dodaje Polka.

Prawdziwy boom nastąpił po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. 25 lutego, czyli dzień po wkroczeniu rosyjskich wojsk na sąsiednie terytorium. W biurze agencji nieruchomości "rozdzwoniły się telefony". Jak mówi Tatiana Pękala, rosyjska inwazja pokazała, że są dwie grupy potencjalnych inwestorów.

Pierwsza grupa to osoby, które zastanawiały się od jakiegoś czasu nad kupnem nieruchomości za granicą, a w obliczu inwazji poczuły silną potrzebę załatwienia tej sprawy natychmiast. Druga grupa to ludzie, którzy nigdy nie myśleli o inwestowaniu w nieruchomości zagraniczne, ale po wybuchu wojny uznali, że ich pieniądze będą bezpieczniejsze w Hiszpanii i zaczęli aktywnie interesować się tym tematem - ocenia pośredniczka.

Ceny domów w Hiszpanii

Szacuje się, że w 2022 r. sprzedano w Hiszpanii 650 tys. nieruchomości. Takiego wskaźnika nie było od 15 lat.

Jednak teraz liczba zawieranych transakcji spada. - Liczba nieruchomości sprzedanych w Hiszpanii w czerwcu 2023 spadła w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 6,4 proc., do 54 tys. transakcji - podkreśla Polka.

Z problemem muszą borykać się przede wszystkim dwa regiony - Baleary i Andaluzja. Natomiast więcej chętnych na zakup domu czy mieszkania jest w Walencji, Asturii i Navarre.

Na koniec poprzedniego roku średnia cena za 1 m kw. wynosiła 1,7 tys. euro (ok. 7,6 tys. zł). Szacuje się, że między 2023 a 2025 rokiem wzrośnie do 1,8 tys. euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl