Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|

Poland Prize – magnes na zagraniczne startupy

1
Podziel się:

Ponad 3000 startupów z 70 krajów zgłosiło swój udział do programu Poland Prize uruchomionego w 2018 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem pierwszego publicznego programu wizowego dla startupów było pozyskanie talentów technologicznych i wspieranie rozwoju ich biznesów w Polsce.

Poland Prize – magnes na zagraniczne startupy
Poland Prize (PARP)

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

· Przeszło 60 proc. aplikacji wpłynęło z krajów Europy Środkowo-Wschodniej

· Prawie 70 proc. zgłoszonych podmiotów działa w sektorze energetycznym oraz ICT.

· Dzięki zakończonemu niedawno programowi nad Wisłą powstało ponad 100 nowych innowacyjnych firm technologicznych.

· Po udanym pilotażu na technologiczne talenty z zagranicy czeka kolejna edycja programu. Dokumentacja konkursu zostanie ogłoszona na stronie internetowej PARP już 28 października 2020 r.

Rozwój i inwestycje w startupy to jeden z elementów wzrostu innowacyjności w każdej gospodarce. Jednym z takich działań w Polsce jest program Poland Prize organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach rządowego programu Start in Poland. Cel? Zachęcenie zagranicznych startupów do rozpoczęcia działalności w Polsce poprzez zapewnienie pełnego wsparcia, w tym finansowego i wprowadzenie w polskie środowisko startupów.

Inwestowanie w kapitał ludzki, możliwość finansowania badań i rozwoju, programy akceleracji czy dostępność wyspecjalizowanych pracowników – to wszystko sprawia, że Polska jest atrakcyjnym miejscem dla zakładania i prowadzenia innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych. Jeśli chodzi o najbardziej dynamiczny i perspektywiczny segment startupów, nasz kraj zagościł już w światowej czołówce: według zeszłorocznego rankingu CEOWORLD Magazine, Polska jest drugim najlepszym krajem do inwestowania i prowadzenia biznesu oraz siódmym najbardziej przyjaznym dla startupów.

Ten obraz doskonale odzwierciedlają wyniki programu Poland Prize, który zachęcił ponad 3 tys. innowatorów do zmiany swoich nowatorskich pomysłów w biznes właśnie w naszym kraju.

Zobacz także: Poland Prize

Poland Prize powstał jako pilotaż finansowany ze środków unijnych Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt łączy idee inkubacji i akceleracji, kładąc szczególny nacisk na przygotowanie zagranicznego startupu do działania w Polsce. W 2018 r. PARP wybrała operatorów, przed którymi postawiono zadanie przyciągnięcia nad Wisłę najbardziej obiecujących zagranicznych startupów oraz osób z najlepszymi pomysłami na startup.

Co przyciągnęło młodych przedsiębiorców z całego świata? Główne atuty Poland Prize to ułatwiona ścieżka wizowa, opiekun w sprawach administracyjnych, doradztwo technologiczne, mentoring oraz bardzo konkretne wsparcie finansowe. Uczestnicy programu otrzymali granty na usługi doradcze i prawne, a także na rozwój samego produktu i wynagrodzenia dla osób zaangażowanych w projekt. Operatorzy pomagali startupom w codziennych wyzwaniach związanych z osiedleniem i pobytem w nowym kraju, założeniem działalności gospodarczej – np. oferując wsparcie w kontaktach z urzędami przy rejestracji firmy czy bankami przy założeniu konta.

Żeby środowisko technologiczno-biznesowe osiągnęło najwyższy stopień produktywności i zdolności do systematycznego tworzenia innowacji, potrzeba tysięcy dobrych zespołów eksperymentujących, każdego roku upadających lub odnoszących sukcesy. Na świecie zaostrza się wyścig na liderów innowacji, talenty technologiczne i zdolnych biznesowo pomysłodawców. To oni przynoszą do kraju różnorodne doświadczenia, nowe sieci kontaktów i konkurencyjne rozwiązania. Międzynarodowe zespoły, dzięki Poland Prize, mają ułatwiony proces przyjazdu do Polski. Gotowość do współpracy i jakość procesu decyzyjnego ze strony dużego przemysłu, funduszy VC i sektora publicznego, a więc to, co zastaną po rozpoczęciu działalności w Polsce, będzie decydować, czy zespół zostanie na stałe w Polsce, czy będzie kontynuował poszukiwania najlepszej biznesowej ziemi dla swojego - z definicji - trudnego i nieoczywistego pomysłu – mówi Maciej Sadowski ze Start Hub Poland.

Każdy startup mógł zgłosić się do Poland Prize za pośrednictwem jednego z pięciu operatorów wyspecjalizowanych w różnych branżach. Rekrutacja odbywała się online poprzez formularze dostępne na stronach internetowych. Maksymalne dofinansowanie nowo zarejestrowanej w Polsce spółki to nawet 250 tys. zł.

Zobacz także: Poland Prize. Tworzymy w Polsce warunki do rozwoju startupów.

O udział w programie walczyły 3023 startupy i pomysłodawcy z całego globu, nie tylko z naszej części Europy (m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Węgier), ale także z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Chile, Chin czy USA. To firmy takie jak np. Spottitt z Cambridge w Wielkiej Brytanii, zajmująca się analizą wizualną zdjęć satelitarnych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Dane te wykorzystuje się m.in. podczas konsultacji umiejscowienia elektrowni wiatrowych. Inne przykłady to zespół Walter’s Cube z Budapesztu, tworzący oprogramowanie automatyzujące przetwarzanie obrazów 2D na trójwymiarowe modele czy startup Discoperi z Madrytu, stosujący technologię blockchain w motoryzacji.

Więcej informacji na temat programu dostępne jest na stronie:

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
taka prawda.....
4 lata temu
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości doprowadziła szereg polskich firm... na skraj upadłości lub do upadłości. W ramach działania Innowacyjna Gospodarka nie wypłacała przez wiele miesięcy beneficjentom należnym ich środków.... Dotyczyło to mikroprzedsiębiorców, w szczególności ludzi młodych... Wielu z nich popłynęło tak, że do dzisiaj wychodzi z długów... Takie to polskie realia..