Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Policja złamała prawo. Umowa z Motorolą unieważniona

84
Podziel się:

Policja złamała prawo przy przetargu na system Tetra, czyli modernizację policyjnych sieci radiowych - uznała Krajowa Izba Odwoławcza. I nakazała Komendzie Głównej Policji unieważnić umowę z Motorolą.

Według KIO policja wiedziała, że łamie prawo, ale uznała, że ewentualna kara nadal jej się opłaca.
Według KIO policja wiedziała, że łamie prawo, ale uznała, że ewentualna kara nadal jej się opłaca. (PAP, Darek Delmanowicz)

Umowa z Motorolą Solutions dotyczyła rozbudowy systemu Tetra. I została zawarta z tzw. wolnej ręki.

KIO uznała jednak, jak podaje portal dziennik.pl, że działanie KGP od początku było nielegalne - nie mogła rozpocząć postępowania w wolnej ręki, bo jeszcze trwało postępowanie w ramach zamówień publicznych. Zamawiający (policja)
, według KIO, miał świadomość, że nie zachodziły przesłanki do otwierania przetargu z wolnej ręki.

KIO w wyroku podkreśliła, że policja zdawała sobie sprawę z naruszenia i nie prowadziła postępowania w sposób zapewniający transparentność - informuje dziennik.pl. Mało tego, skalkulowała, że ewentualna kara i tak jej się opłaca.

Policji przysługuje obecnie możliwość złożenia skargi do sądu. Dziennik.pl podaje, że KGP na razie nie komentuje sprawy.

Zobacz: PKP - Wymiana taboru

Przetarg na modernizację policyjnych sieci radiowych w 13 miastach został ogłoszony 1 września 2018 r. Komenda Główna Policji rozpisała postępowanie w ramach prawa zamówień publicznych, w którym wpłynęły trzy oferty: Motorola Solutions, konsorcjum Indra Sistemas, Rohill Engineering, Page Communication oraz konsorcjum Sprint, Hytera Mobilfunk.

KGP wybrała ofertę Motoroli (za 152 mln zł brutto). Pozostali oferenci złożyli odwołania.

Jak przypmina dziennik.pl, wskazywali, że Motorola nie zaprezentowała konkretnego modelu oferowanego urządzenia – co było wymogiem wpisanym w warunkach zamówienia - tylko całą serię swoich produktów MTP 3000. Problem polegał jednak na tym, że owa seria radiotelefonów noszonych, oznaczona jako MTP, składa się z sześciu modeli. KIO uznała zasadność odwołań i nakazała odrzucenie oferty konsorcjum Motorola Solutions i dokonanie ponownej oceny ofert.

Wtedy KGP ogłosiła, że unieważnia całe postępowanie. Tego samego dnia zaprosiła do postępowania z wolnej ręki Motorolę.

Krajowa Izba Odwoławcza 26 sierpnia 2019 r. stanęła po stronie odrzuconych konsorcjów i nakazała policji unieważnić unieważnienie przetargu i wybrać wykonawcę spośród dwóch pozostałych konsorcjów: Indry i Sprinta. Umowa z Motorolą została podpisana dokładnie dwa tygodnie później 9 września - czyli, gdy policja znała już decyzję KIO. KGP komentowała wówczas, że "zamawiający nie ma obowiązku wykonywania nieprawomocnych wyroków KIO, w szczególności kiedy sam składa skargę na taki wyrok" - podaje dziennik.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(84)
O matko
5 lata temu
Moto foto dało komuś napiweczek kilka baniek, to teraz wymaga wygranej. A jak nie to sypnie sprawę i łby polecą, więc nawet wyrok sądu nie ma znaczenia bo kasa już zmieniła właściciela.
Inżynier
5 lata temu
urażony Wszystko co pis załatwia kończy się klapą !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! System TETRA miał być wdrożony na...Euro 2012. I kto wtedy rządził "urażony"?
podatnik
5 lata temu
Przetargi publiczne. Najważniejsze kryterium to cena. To czemu się dziwić, że tak to wygląda. Jak to w tym powiedzonku o szybko, tanio i dobrze...
Rober
5 lata temu
Z calym szacunkiem ale KGP ma racje, wybrali dibrg sprzet zamiast niewiadomo co , niech sobie KIO kupi od pozostalych
Zamawiający
5 lata temu
Tyle kasy teraz muszę oddać
...
Następna strona