Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Niemiecki dziennik o Polsce. Polityka ma grozić gospodarce, firmy z Zachodu mogą zakręcić kurek

1139
Podziel się:

Niemiecki dziennik "Handelsblatt" ocenia, że polityczny kurs obrany przez polskie władze może się negatywnie odbić na naszej gospodarce. Bo przedsiębiorcy z Niemiec i innych krajów Starej Europy nie chcą inwestować w nieprzewidywalnych, oddalających się od demokracji krajach.

Niemiecki dziennik o Polsce. Polityka ma grozić gospodarce, firmy z Zachodu mogą zakręcić kurek
Polityka Polski może negatywnie odbić się na naszej gospodarce - przestrzegają Niemcy (PAP, Paweł Supernak)

"Handelsblatt" zauważa, że takie kraje, jak Polska i Węgry są liderami europejskiego wzrostu gospodarczego. Ale jednocześnie oddalają się od Zachodu, na razie politycznie i mentalnie.

W końcu jednak kraje UE mogą przestać chcieć robić interesy w Europie Środkowo-Wschodniej, targanej aferami, skandalami i nie szanującymi zasad wspólnoty.

Mathias Brueggmann, autor tekstu, przestrzega, że "jeśli reżimy od Warszawy po Lublanę będą nadal koncentrować się na konfrontacji z Brukselą, to gotowość do nowych funduszy strukturalnych drastycznie zmaleje".

Zobacz także: Niepokojące sygnały z rządu. Lockdown w Polsce znów realną opcją

Dodaje, że "autostrady zbudowane za pieniądze UE, czyli za pieniądze zachodnioeuropejskich podatników, nie są ulicami jednokierunkowymi".

Zauważa, że rządy "dzielących populistów i nieliberalnych demokratów" mogą wkrótce stać się przeszkodą nie tylko polityczną, ale i ekonomiczną. Przy okazji dodaje, że w naszym rejonie zaczyna już brakować wykwalifikowanej kadry roboczej, co dodatkowo wyhamowuje inwestycje.

To, czego brakuje, to "różnorodność i wiarygodność w gospodarce i polityce, które mogą przynieść trwały wzrost". Przy obecnym kursie i po intensywnym wzroście grozi okres suszy – kończy "Handelsblatt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1139)
Grzegorz
2 lata temu
Kłócą Nas z zagranicą, żeby uwikłać Nas w wojnę! Pandemia się nie skończyła! Pandemia trwa nadal!
Polak
2 lata temu
Jak nie wybudujemy atomu , to zostaniemy w gazie Gaz będzie płynął z Rosji przez Niemcy, które to będą brały haracz za przesył. Dodatkowo będzie coraz większy parapodatek emisyjny stworzony przez Niemcy. Wszystko po to by żerować na uboższych członkach Unii, i nie dopuścic aby te gospodarki nie przewyższały niemieckiej i aby Niemcy nie utracili władzy w Unii.... Nasze gospodarki będą coraz droższe a przepaść będzie się powiększać..... Nie mamy już firm, a za niedługo powykupuja nasze ziemie i to za nasze pieniądze..... W końcu będziemy parobkami Niemieckie Unii Federalnej.
Polak
2 lata temu
Niech europejskie firmy w tym głównie niemieckie spier... z polski. ..My Polacy powinniśmy o protestować niemiecki towar za ich politykę wobec naszego kraju. Nie dajmy im na nas zarabiać. Jest dużo innych produktów lepszych i tańszych od niemieckich.
abc
2 lata temu
Niemcy wieszcza tak od poczatku sporu o rule of law, a co roku statystyki dla PL pokazują wzrost bezposrednich inwestycji zagranicznych zarówno pod wzgledem liczby jak i wolumenu. Pod tym wzgledem PL jest w pierwszej 5 w Europie.
Roan
2 lata temu
No tak a interesy strategiczne z Rosją nie śmierdzą...szczyt cynizmu
...
Następna strona