Notowania

pakistan
18.02.2010 19:22

Zabójcy polskiego inżyniera schwytani

Szef MSZ uważa, że działania w sprawie śmierci Piotra Stańczaka okazały się skuteczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Pakistańska policja zatrzymała czteryosoby odpowiedzialne za porwanie polskiego inżynieraPiotra Stańczaka we wrześniu 2008 roku. Polak pracował na placówce Geofizyki Kraków. Został zabity przez rebeliantów z ugrupowania Tehrik-i-Taliban. *

Zatrzymani tłumaczyli, że zgładzili Polaka, bo pakistański rząd nie chciał wypuścić na wolność ich współtowarzyszy.

Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak został porwany we wrześniu 2008 r. Talibowie w zamian za jego uwolnienie domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy. Wobec niespełnienia tych żądań przez pakistańskie władze, w lutym 2009 r. ogłosili, że Polaka zabito. W kwietniu 2009.r. ciało Polaka przewieziono do kraju.

_ - Jak pamiętamy, on został porwany w pobliżu obozowiska Geofizyki przez jedną grupę, a później przekazano go pakistańskim talibom. Część z tych pakistańskich talibów też już została schwytana, a teraz w areszcie znaleźli się ci, którzy go porwali _ - powiedział szef MSZRadosław Sikorski.

_ - Nie możemy przywrócić życia naszemu rodakowi, ale wydaje mi się, że to pokazuje naszą skuteczność we współpracy z władzami pakistańskim i naszą konsekwencję w tym przypadku _ - ocenia szef MSZ.

_ - Pragnę podkreślić jeszcze raz, że nie ustaniemy w wysiłkach, dopóki wszyscy odpowiedzialni za tę zbrodnię nie zostaną postawieni przed wymiarem sprawiedliwości _ - oświadczył Sikorski.

Minister wyjaśnił, że cztery zatrzymane osoby to lokalni fundamentaliści z rejonu Pendżab, gdzie porwano Piotra Stańczaka.

Stańczak był pierwszym od 7 lat obcokrajowcem w Pakistanie, którego porwanie zakończyło się śmiercią.

Parlamentarzysta współpracował z talibami

W lipcu 2009 r. ujawniono, że Shah Abdul Aziz, były parlamentarzysta pakistański, został aresztowany z powodu podejrzeń o związek z zabójstwem Stańczaka.

Aziz był kluczową postacią negocjacji z talibami w trakcie przetrzymywania Polaka. Po zabiciu Stańczaka zaproponował pomoc w odzyskaniu ciała; ofertę przyjęło polskie MSZ.

Jego aresztowanie miały umożliwić zeznania Atty Ullaha Khana, zatrzymanego wcześniej terrorysty, który przyznał się do porwania Stańczaka. Khan miał rozpoznać Aziza jako osobę, z której polecenia zabito Polaka po załamaniu się negocjacji.

ZOBACZ TAKŻE:

    * [ Premier o raporcie BBN: To skandal! ]( http://news.money.pl/artykul/premier;o;raporcie;bbn;to;skandal,30,0,456734.html )
    * [ BBN: Rząd odpowiada za śmierć Piotra Stańczaka ]( http://news.money.pl/artykul/bbn;rzad;odpowiada;za;smierc;piotra;stanczaka,68,0,456516.html )
Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz