Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Połowa domów bez łazienki. Na mapie Polski wciąż są takie miejsca

29
Podziel się

Obecnie posiadanie łazienki w mieszkaniu wydaje się już oczywistym cywilizacyjnym standardem. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na terenie polskich miast średnio tylko jedno z dwudziestu mieszkań jest pozbawione łazienki. Na wsiach sytuacja wciąż przedstawia się nieco gorzej.

Pod względem warunków mieszkaniowych w Polsce wciąż mamy przepaść między miastem a wsią.
Pod względem warunków mieszkaniowych w Polsce wciąż mamy przepaść między miastem a wsią. (Fotolia)
bDSxVJQR

Warto również zdawać sobie sprawę, że dostęp do instalacji sanitarnych dość znacząco zależy od lokalizacji na mapie Polski. Nawet w tych miejscach, gdzie łazienka stanowi wyposażenie prawie każdego wiejskiego domu, większym problemem bywa dostęp do kanalizacji.

W dłuższej perspektywie czasowej Polska dokonała ogromnego postępu pod względem wyposażenia mieszkań w instalacje sanitarne. Wg portalu RynekPierwotny.pl najlepiej świadczą o tym historyczne roczniki statystyczne GUS-u. W 1950 r. tylko niecałe 15 proc. mieszkań z polskich miast posiadało łazienkę.

Pod koniec PRL-u, analogiczny wynik dotyczący miast przekroczył 80 proc, ale sytuacja na wsi wciąż przedstawiała się kiepsko. Rezultaty spisu powszechnego GUS-u z 1988 r. wskazują, że wówczas tylko połowa wiejskich domów była wyposażona w łazienkę.

bDSxVJQT

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl trzeba zdawać sobie sprawę, że w XXI wieku Polska wciąż nadrabia cywilizacyjne zapóźnienie przejawiające się mniejszym niż w Europie Zachodniej udziałem mieszkań z łazienką. Odsetek takich mieszkań (lokali i domów), od początku minionej dekady zmieniał się następująco:

 2003 r. - 91,8% w miastach/74,5 proc. na wsi
 2004 r. - 91,9%/74,7 proc.
 2005 r. - 92,0%/74,9 proc.
 2006 r. - 92,0%/75,0 proc.
 2007 r. - 92,1%/75,5 proc.
 2008 r. - 92,2%/75,8 proc.
 2009 r. - 92,4%/76,1 proc.
 2010 r. - 95,2%/81,4 proc.
 2011 r. - 95,2%/81,6 proc.
 2012 r. - 95,3%/81,8% proc.
 2013 r. - 95,3%/82,0 proc.
 2014 r. - 95,4%/82,2 proc.
 2015 r. - 95,4%/82,4 proc.
 2016 r. - 95,5%/82,6 proc.
 2017 r. - 95,6%/82,8 proc.

Zaprezentowane powyżej informacje wskazują, że polska wieś dość szybko nadrabia sanitarny dystans do miasta. Na przekroczenie wyniku 90 proc. dotyczącego udziału wiejskich mieszkań z łazienką, trzeba będzie jednak stosunkowo długo poczekać.

bDSxVJQZ

Wschodnia część kraju nadal prezentuje się gorzej

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że w naszym kraju wciąż istnieją powiaty, na terenie których około 40 proc. - 45 proc. mieszkań (lokali i domów) nie jest wyposażonych w łazienkę. W świetle danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku, najgorzej prezentuje się powiat bielski z woj. podlaskiego (tylko 55 proc. mieszkań z łazienką), pow. sokólski (59 proc.), pow. siemiatycki (61 proc.), pow. hajnowski (61 proc.), pow. krasnostawski (62 proc.), pow. konecki (62 proc.), pow. szydłowiecki (62 proc.), pow. sokołowski (63 proc.), pow. chełmski (65 proc.) oraz pow. lipski (65 proc.).

Zobacz także: Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

Jeżeli chodzi o szersze ujęcie terytorialne, to eksperci portalu RynekPierwotny.pl zauważają, że najgorzej wypadają dwa województwa położone we wschodniej części naszego kraju. Mowa o województwie podlaskim oraz wojewódzkie lubelskim. Pod względem wyposażenia mieszkań w łazienkę, przoduje natomiast woj. pomorskie, zachodniopomorskie, śląskie i opolskie.

bDSxVJRa

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest ważnym celem

Wyrównanie wciąż istniejących różnic między miastem i wsią w zakresie dostępu do urządzeń sanitarnych to nie jedyne istotne wyzwanie cywilizacyjne. W kontekście sanitarnym, ważna wydaje się również inna kwestia. Chodzi o dostęp do sieci kanalizacyjnej, który w dalszym ciągu jest mocno zróżnicowany terytorialnie. Poniższa mapa bazująca na danych Głównego Urzędu Statystycznego dobrze pokazuje, że w 2016 r. wciąż były widoczne spore różnice pomiędzy zachodnia oraz wschodnią częścią kraju.

bDSxVJRb

Gminy zaznaczone na mapie jaśniejszymi odcieniami to obszary, gdzie najmniej mieszkańców posiada dostęp do sieci kanalizacyjnej. Nietrudno zauważyć, że takich gmin najwięcej jest na terenie wschodniej i centralnej części kraju (województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie oraz łódzkie). Środki unijne dają nadzieję na poprawę sytuacji dotyczącej wspomnianych regionów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSxVJRu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(29)
WAM
2 lata temu
tlumaczy wiele z zachowan czesci zyjacych tam ludzi. jak sie zyje we wlasnym smrodku, to trudno jasno myslec. a zamiast epatowac sie rocznicami i pomnikami, moze lepiej zbudowac kanalizacje, wociag, i sprawdzac w szkolach higiene osobista dzieci.
Robol
2 lata temu
Mapa najniższej ilości łazienek pokrywa się z mapą wyborców PiS-u.Bez komentarza.
Wwwww
2 lata temu
Wies teraz jest o wiele bogatsza niz miasto, to gniot jakis
bDSxVJRv
Sakima
2 lata temu
W komunalnych mieszkaniach w Chorzowie w 60 % mieszkań nie ma łazienek! A to duże miasto! Ludzie grzeją wodę do wanienki jak 100 lat temu! A jak ktoś chce sobie zrobić legalnie prysznic to trzeba słono płacić za projekt, postawienie lekkiej ścianki itd. Po prostu żenada i porażka
salome
2 lata temu
Znam ludzi,ktorzy o kanalizacji,lazience,a nawet bieżącej wodzie mogą tylko pomarzyć.To starsi,schorowani ludzie,mieszkajacy w niewielkim oddaleniu od wsi,ktorzy nawet wody nie maja na podworku,bo po drenacjach pol,studnia wyschla.Codza z butelkami 500 m do najbliższego sąsiada po wode,a jak sa chorzy,to nie ma im nawet kto przynieść tej wody.Pranie robia tylko po deszczu,albo roztapiając snieg,jezeli jest.I gdzie tu mowa o łazience.
...
Następna strona