Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Połowa domów bez łazienki. Na mapie Polski wciąż są takie miejsca

29
Podziel się:

Obecnie posiadanie łazienki w mieszkaniu wydaje się już oczywistym cywilizacyjnym standardem. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na terenie polskich miast średnio tylko jedno z dwudziestu mieszkań jest pozbawione łazienki. Na wsiach sytuacja wciąż przedstawia się nieco gorzej.

Pod względem warunków mieszkaniowych w Polsce wciąż mamy przepaść między miastem a wsią.
Pod względem warunków mieszkaniowych w Polsce wciąż mamy przepaść między miastem a wsią. (Fotolia)

Warto również zdawać sobie sprawę, że dostęp do instalacji sanitarnych dość znacząco zależy od lokalizacji na mapie Polski. Nawet w tych miejscach, gdzie łazienka stanowi wyposażenie prawie każdego wiejskiego domu, większym problemem bywa dostęp do kanalizacji.

W dłuższej perspektywie czasowej Polska dokonała ogromnego postępu pod względem wyposażenia mieszkań w instalacje sanitarne. Wg portalu RynekPierwotny.pl najlepiej świadczą o tym historyczne roczniki statystyczne GUS-u. W 1950 r. tylko niecałe 15 proc. mieszkań z polskich miast posiadało łazienkę.

Pod koniec PRL-u, analogiczny wynik dotyczący miast przekroczył 80 proc, ale sytuacja na wsi wciąż przedstawiała się kiepsko. Rezultaty spisu powszechnego GUS-u z 1988 r. wskazują, że wówczas tylko połowa wiejskich domów była wyposażona w łazienkę.

Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl trzeba zdawać sobie sprawę, że w XXI wieku Polska wciąż nadrabia cywilizacyjne zapóźnienie przejawiające się mniejszym niż w Europie Zachodniej udziałem mieszkań z łazienką. Odsetek takich mieszkań (lokali i domów), od początku minionej dekady zmieniał się następująco:

 2003 r. - 91,8% w miastach/74,5 proc. na wsi
 2004 r. - 91,9%/74,7 proc.
 2005 r. - 92,0%/74,9 proc.
 2006 r. - 92,0%/75,0 proc.
 2007 r. - 92,1%/75,5 proc.
 2008 r. - 92,2%/75,8 proc.
 2009 r. - 92,4%/76,1 proc.
 2010 r. - 95,2%/81,4 proc.
 2011 r. - 95,2%/81,6 proc.
 2012 r. - 95,3%/81,8% proc.
 2013 r. - 95,3%/82,0 proc.
 2014 r. - 95,4%/82,2 proc.
 2015 r. - 95,4%/82,4 proc.
 2016 r. - 95,5%/82,6 proc.
 2017 r. - 95,6%/82,8 proc.

Zaprezentowane powyżej informacje wskazują, że polska wieś dość szybko nadrabia sanitarny dystans do miasta. Na przekroczenie wyniku 90 proc. dotyczącego udziału wiejskich mieszkań z łazienką, trzeba będzie jednak stosunkowo długo poczekać.

Wschodnia część kraju nadal prezentuje się gorzej

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że w naszym kraju wciąż istnieją powiaty, na terenie których około 40 proc. - 45 proc. mieszkań (lokali i domów) nie jest wyposażonych w łazienkę. W świetle danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku, najgorzej prezentuje się powiat bielski z woj. podlaskiego (tylko 55 proc. mieszkań z łazienką), pow. sokólski (59 proc.), pow. siemiatycki (61 proc.), pow. hajnowski (61 proc.), pow. krasnostawski (62 proc.), pow. konecki (62 proc.), pow. szydłowiecki (62 proc.), pow. sokołowski (63 proc.), pow. chełmski (65 proc.) oraz pow. lipski (65 proc.).

Zobacz także: Zobacz także: Jak sprawdzić dewelopera przed podpisaniem umowy?

Jeżeli chodzi o szersze ujęcie terytorialne, to eksperci portalu RynekPierwotny.pl zauważają, że najgorzej wypadają dwa województwa położone we wschodniej części naszego kraju. Mowa o województwie podlaskim oraz wojewódzkie lubelskim. Pod względem wyposażenia mieszkań w łazienkę, przoduje natomiast woj. pomorskie, zachodniopomorskie, śląskie i opolskie.

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest ważnym celem

Wyrównanie wciąż istniejących różnic między miastem i wsią w zakresie dostępu do urządzeń sanitarnych to nie jedyne istotne wyzwanie cywilizacyjne. W kontekście sanitarnym, ważna wydaje się również inna kwestia. Chodzi o dostęp do sieci kanalizacyjnej, który w dalszym ciągu jest mocno zróżnicowany terytorialnie. Poniższa mapa bazująca na danych Głównego Urzędu Statystycznego dobrze pokazuje, że w 2016 r. wciąż były widoczne spore różnice pomiędzy zachodnia oraz wschodnią częścią kraju.

Gminy zaznaczone na mapie jaśniejszymi odcieniami to obszary, gdzie najmniej mieszkańców posiada dostęp do sieci kanalizacyjnej. Nietrudno zauważyć, że takich gmin najwięcej jest na terenie wschodniej i centralnej części kraju (województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie oraz łódzkie). Środki unijne dają nadzieję na poprawę sytuacji dotyczącej wspomnianych regionów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(29)
lech
3 lata temu
i chwała im za to bo oszczędzają wodę,która staje się coraz bardziej bezcenna. bizancjum łazienkowe cza zakończyć i budować łazienki skromne i oszczędzającą wodę.
Tak
3 lata temu
Niestety bieda na wschodzie. Ale na pocieszenie mapa niezdanych matur pokrywa się z wyborcami PIS (zdane tam gdzie PO), mapa zarażeń HIV (znów tam gdzie PiS), mapa rozbojów i kradzieży (tam gdzie PiS), nawet mapa niepoprawnie wypełnionych kart do głosowania (tam gdzie PiS). Tak więc tam gdzie wyborcy PIS to bieda, bo zabór rosyjski, bo tragedie, ale syf, kiła i głupota tam gdzie PiS i lemingi (a to już można przecież samemu chyba się douczyć, domyć, zadbać, nie?)
Emigrant
3 lata temu
Mieliśmy być Irlandia Anglią a jesteśmy Ukraina.
Iwan
3 lata temu
A ile jest mieszkań w stolicy ze wspólna łazienka i kiblem w korytarzu - takiego zestawienia ze wstydu się nie robi !!!
ssławojka
3 lata temu
Po co budować na wsiach lazienki skoro i tak 9%% ich mieszkańców będzie musiało się syamta wyprowadzić. Tylko wychodki tam pozostaną.
...
Następna strona