Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Polsat zablokował na kilka tygodni niemieckie stacje telewizyjne. Będzie go to kosztowało 35 mln zł

39
Podziel się:

Cyfrowy Polsat tak bardzo nie chciał, by abonenci oglądali mecze Euro 2016 na niemieckich kanałach, że na czas rozgrywek usunął je z oferty. UOKiK nałożył na niego karę w wysokości prawie 35 mln zł.

Dostępne na Cyfrowym Polsacie niemieckojęzyczne kanały ZDF i Das Erste, które transmitowały mecze Euro 2016, zostały wyłączone, co bardzo zdenerwowało abonentów
Dostępne na Cyfrowym Polsacie niemieckojęzyczne kanały ZDF i Das Erste, które transmitowały mecze Euro 2016, zostały wyłączone, co bardzo zdenerwowało abonentów (East News, WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER)

Cyfrowy Polsat naraził się Urzędowi tym, że w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 utrudniał dostęp do kanałów ZDF oraz Das Erste, które również transmitowały rozgrywki. Na czas trwania imprezy sportowej Cyfrowy Polsat usunął te kanały z listy programów dostępnych za pośrednictwem dekodera przy pomocy funkcji automatycznego wyszukiwania. Tym samym uniemożliwił widzom bezpłatne oglądanie meczów.

Finał sprawy nie powinien dziwić prawników zajmujących się prawami konsumentów. Już w 2016 r. Agnieszka Popławska z Federacji Konsumentów twierdziła w rozmowie z money.pl, że wyłączenie sygnału oznacza złamanie umowy pomiędzy konsumentem a sieciami kablowymi czy platformami cyfrowymi.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Cyfrowy Polsat nie przejął się takimi komentarzami. Jeden z abonentów dostał od firmy odpowiedź, że o zniknięcie ZDF z platformy powinien pytać… niemiecką stację. Tak jakby to ZDF podjął decyzję o czasowym zniknięciu z tysięcy polskich telewizorów.
Przypomnijmy, że aby obejrzeć wszystkie mecze, trzeba było wykupić dostęp do Polsat Sport 2 HD i Polsat Sport 3 HD za 99 zł.

Czy Cyfrowy Polsat zapłaci? Od decyzji UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

Decyzja UOKiK została wydana 19 grudnia 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(39)
6015
3 lata temu
6015
Ludw_K
4 lata temu
Takie działania skierowane są do ludzi zupełnie nie zorientowanych w technice odbioru satelitarnych programów telewizyjnych i tylko im mogą zaszkodzić. Nie wiem jak jest obecnie, ale kiedyś każdy dekoder Cyfrowego Polsatu umożliwiał także odbiór wszystkich kanałów niekodowanych (FTA), gdybym nawet decydował się na jakąś płatną platformę satelitarną absolutnie nie kupowałbym/dzierżawiłbym dekodera który nie posiadałby takiej możliwości. Dodam, że wiele współczesnych odbiorników TV posiada tuner satelitarny i dla odbioru kanałów FTA nie potrzebny jest żaden dodatkowy dekoder. Cyfrowy Polsat (firma mało uczciwa - to fakt, co dalej uzasadniam) zrobił świństwo tylko ludziom nie zorientowanym w temacie, powinni oni zwrócić się o poradę do lepiej zorientowanych i po problemie. Z platformy CP korzystałem kilkanaście lat temu, bynajmniej nie dlatego, że jestem miłośnikiem kina akcji lub disco-polo, lecz tylko dlatego, że nie miałem innej możliwości odbioru TVP z dobrą a nawet dostateczną jakością ze stacji naziemnej. Wybrałem najtańszą ofertę dającą mi taką możliwość i wówczas był to CP, ponadto dekoder umożliwiał mi odbiór bezpłatnych programów telewizji z wielu krajów, także pozaeuropejskich. Gdy czas umowy dobiegł końca, dekoder zwróciłem Polsatowi zgodnie z umową. Dekoder ten otrzymałem za pobraniem kaucji w punkcie gdzie podpisywałem umowę, jednakże zwrócić można go było wyłącznie wysyłając w paczce na określony adres w Warszawie. Po kilku dniach od wysłania otrzymałem zwrot kaucji, ale tylko jej niewielkiej części wraz z informacją iż resztę mi potracono, bowiem nie dostarczyłem jakiegoś kabla połączeniowego. Oczywiście wysłałem dokładnie wszystko co otrzymałem pobierając ten dekoder, jednocześnie na internetowych forach przeczytałem iż Polsat w ten sposób traktuje bardzo wielu swoich abonentów, wszyscy rzekomo nie wysłali mu jakiegoś kabelka, a w okresie wcześniejszym potrącał kaucję za rzekomo wyłamaną jakąś płytkę w dekoderze. Czyżby to był przypadek iż nie umożliwiano zwrotu dekoderów w punktach obsługi klienta lecz wymagano przesłania do Warszawy, zresztą też na koszt abonenta?
Janusz telewi...
4 lata temu
Kilku moich znajomych ma cyfrowy Polsat. Ale nigdy nie widziałem aby oglądali inne kanały niż te ogólnodostępne z naziemnej telewizji cyfrowej. Cały czas tylko TVP, TVN, Polsat itp. Pakiet podstawowy w cyfrowym Polsacie to żenada. Kanały polskie z DVB-T plus kilka dodatkowych gdzie najczęściej jedyne co można obejrzeć to reklamy. Ludzie płacą miesięcznie po kilkadziesiąt złotych za coś co jest dostępne bez opłat dla każdego z nas (DVB-T i niekodowane kanały telewizji satelitarnej z transpondera astra lub hot bird). Życie w nieświadomości kosztuje a Polsat na tych nieświadomych zarabia. Przykre, że jest ich tak wielu.
PW
4 lata temu
Wystarczy mieć własny dekoder i mogą cię pocałować gdzieś. Bo na własny lub na moduł CI nie mają wpływu.
...
4 lata temu
Aha i 3 lata zajelo sądowi rozstrzygniecie tak prostej sprawy? Nie dziwne potem ze nie maja czasu na inne sprawy.
...
Następna strona