Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Polska bije rekordy w wydatkach na uzbrojenie. To już 4 proc. PKB

222
Podziel się:

W ubiegłym roku środki przeznaczone na nowe uzbrojenie były ponad dwa razy wyższe niż rok wcześniej. W 2023 r. Polska wyda na obronność ok. 4 proc. PKB, co stawia nas w czołówce NATO - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska bije rekordy w wydatkach na uzbrojenie. To już 4 proc. PKB
W 2023 r. nastąpi skok środków przeznaczanych w Polsce na obronność (East News, Marek Maliszewski/REPORTER)

Dziennik przypomniał, że we wtorek zostanie podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm Polskiej Grupy Zbrojeniowej na dostawy bojowych wozów piechoty Borsuk.

Prawdopodobnie chodzi o ponad 1000 sztuk pojazdów różnych wersji, a szacunkowa wartość tego kontraktu to co najmniej kilkanaście miliardów złotych - czytamy w "DGP".

- W ramach realizacji Centralnych Planów Rzeczowych Agencja Uzbrojenia zrealizowała w 2022 r. wydatki o wartości ok. 27,9 mld zł – mówił w rozmowie z gazetą rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Dramatyczna sytuacja Rosji". Amerykanie potwierdzają

Jak pisze "DGP", dla porównania: rok wcześniej było to mniej niż 13 mld zł, w 2020 r. 14,6 mld zł, a w 2019 r. 9,2 mld zł. Centralne Plany Rzeczowe to w przeważającej mierze nowy sprzęt w ramach Planu modernizacji technicznej czy zakupu amunicji w ramach Planu zakupu środków materiałowych - wylicza gazeta.

Jak podaje dziennik, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że w sumie polskie wydatki na obronność w 2022 r. były na poziomie ok. 70 mld zł, czyli powyżej 2,5 proc. PKB.

Już 4 proc. PKB na zbrojenie

Jeszcze większy skok środków przeznaczanych na obronność nastąpi w 2023 r. Zapisane w ustawie budżetowej wydatki resortu obrony to prawie 97 mld zł, czyli 3 proc. PKB. Ale do tej kwoty trzeba doliczyć kilkadziesiąt miliardów złotych z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Prawdopodobne jest, że łącznie w tym roku polskie wydatki na obronność przekroczą 130 mld zł, czyli co najmniej 4 proc. PKB - podaje.

Mimo że w ubiegłych miesiącach kolejne kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego zapowiadają zwiększanie wydatków na obronność, to wydając w 2023 r. ponad 4 proc. PKB na ten cel, prawdopodobnie Polska byłaby pod tym względem krajem NATO najwięcej wydającym na obronność - dodaje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(222)
DAREK.K
rok temu
AMERYKANIE TAM GDZIE WEIDĄ RUNUJĄ GOSPODARKĘ . TERAZ EUROPA
DAREK.K
rok temu
MYDLENIE LUDZIOM OCZU , BY PRZEDŁUŻYĆ CZAS NA DROGIE . A W 2025r BĘDZIE DOGADANIE SIĘ ROZEIM . A NA JESIEŃ 2025 r NOWA PAMDEMIA Z AFRYKI .
Revers
rok temu
Płaszczak, proszę, nie szalej. Kto będzie za to płacił. Jestem za modernizacją armii ale w ciągu jednego roku przysłowiowego Krakowa nie zbudowano. A co z sygnałami, że w ramach tego pośpiechu odbieramy sprzęt o niższych parametrach-aby sztuki się zgadzały?
Inaczej
rok temu
Dania też się zbroi, państwo bogatsze, ale żeby żeby mieć pieniądze na zbrojenia zlikwidowali niepracujące święto kościelne. Ale tam protestanci, normalni, nikt nie krzyczał o ataku na kościół. Oszczędzają, nie są rozrzutni, znikoma korupcja. Marzenia.
juhas z podh...
rok temu
To dla tego PiS się zbroi bo przyjaciel putin się od nich odwrócił?, nawet ropę teraz przestał przesyłać ! i panika !
...
Następna strona