Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
25.02.2020 07:36

Polska bogatsza od Portugalii. Symboliczna granica przekroczona

W poziomie PKB na mieszkańca jesteśmy już wyżej niż Portugalia - wynika z nowych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To oznacza, że w końcu doszusowaliśmy do peletonu państw Europy zachodniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska gospodarka rozwija się na tyle szybko, że Portugalii trudno będzie z powrotem wskoczyć na miejsce przed Polską. (Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER)

PKB per capita z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych wyniósł w Polsce w 2019 roku 33 891 dolarów - podał MFW. Po raz pierwszy udało nam się wyprzedzić Portugalię, w której wskaźnik ten był w ubiegłym roku o 226 dolarów niższy niż u nas.

Jaj pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", to drugi, po Grecji, kraj zaliczany do zachodniej Europy, który udało nam się wyprzedzić. W przypadku Grecji zadecydował jednak bezprecedensowy regres gospodarczy, do jakiego doszło tam w ostatnich latach. Dlatego dopiero wskoczenie nad Portugalię możemy uznać za dołączenie do peletonu zachodnich krajów z wysokim poziomem życia.

Jak zauważa gazeta, wyprzedzenie Portugalii nie jest przypadkiem i Lizbonie raczej trudno będzie w najbliższych latach z powrotem wysforować się przed Warszawę. Wszystko dlatego, że Polska gospodarka - nawet mimo zapowiadanego spowolnienia - ma rozwijać się w tempie 3,1 proc., podczas gdy Portugalia - jedynie w tempie 1,6 proc.

Obejrzyj też: Inflacja się rozpędziła. NBP pomylił się w prognozach?

"Rzeczpospolita" zaznacza, że nie jesteśmy jedynym państwem ze środkowej Europy, któremu się polepszyło. Portugalię i przy okazji również Polskę, przegoniły także Węgry. Bardzo dobrze wiedzie się też w Czechach, gdzie PKB na mieszkańca wynosi już 38,8 tys. dol. Na nieco tylko niższym poziomie są też np. Słowacja i Słowenia. Polskę wyprzedza też Estonia (35,8 tys. dol.).

Następnym osiągnięciem będzie dla nas natomiast przegonienie innego kraju Europy zachodniej - Włoch (40,4 tys. dol.). Przy sprzyjających okolicznościach może się to udać w ciągu dekady - szacuje gazeta.

Z drugiej strony nowe dane MFW pokazują też, jak słabo radzą sobie nasi wschodni sąsiedzi. Na Ukrainie PKB na mieszkańca wynosi 9,7 tys. dol., a na Białorusi - 20,6 tys. dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, polska, portugalia, mfw, gospodarka polski
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

HellmansRząd pracuje na Polskę, a nie stołki w Unii jak Donald. W spółkach skarbu fachowcy, a nie znajomi. I mamy efekt.

26-02-2020

FikanderNic dziwnego, Polska się świetnie rozwija - zwłaszcza w ostatnich latach. Z rządem posłusznym brukseli to by się nie wydarzyło

26-02-2020

BorsukWystarczy sie rozejrzeć jak zmienia sie kraj z roku na rok, Wwa jeszcze 10 lat temu wyglądała zupełnie inaczej. A będziemy jeszcze mocniejsi

Rozwiń komentarze (1074)