Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polska chce ponad 200 mln euro z UE. Na mur na granicy

26
Podziel się:

Polska zwróciła się do Unii Europejskiej o ponad 200 mln euro na budowę zapory na granicy z Białorusią. Poinformował o tym w Senacie wiceminister MSWiA Maciej Wąsik. Pieniądze mają pochodzić z dwóch źródeł — Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami.

Polska chce ponad 200 mln euro z UE. Na mur na granicy
Polska chce ponad 200 mln euro wsparcia przy budowie zapory na granicy (EASTNEWS, Jakub Kaminski)

Polska chce wsparcia budowy zapory na granicy z unijnych funduszy. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował o decyzji Senat. - Wnioskujemy o ponad 200 mln euro z unijnego funduszu, żeby uzyskać dofinansowanie na budowę zapory na granicy z Białorusią i sprzęt dla funkcjonariuszy – powiedział Wąsik.

Ponad 20 mln euro z dwóch funduszy

Rząd ubiega się o dofinansowanie z dwóch funduszy — Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami. Do FAMI Polska wnioskuje o 10,5 mln euro na sfinansowanie pobytu zwiększonej liczby migrantów w ośrodkach w Polsce.

- Ale także wystąpiliśmy do Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na kwotę ponad 200 mln euro, żeby uzyskać dofinansowanie zarówno na inwestycje, o której mówimy, jak i na sprzęt specjalny dla naszych funkcjonariuszy – powiedział w Senacie Wąsik. Ma to być około 218 mln euro.

Zobacz także: Obniżka akcyzy na paliwa. To możliwe? Minister tłumaczy

Wąsik nie wierzy w 100 proc. wsparcia

Wąsik powiedział, że nie spodziewa się uzyskania 100 proc. dofinansowania na mur na granicy. - Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że Komisja nie będzie finansowała budowy zapór. Rzeczywiście, nie było dotychczas przypadku, gdzie tego typu zapory — są liczne w Europie — były finansowane rzeczywiście przez UE — powiedział polityk.

Wąsik powiedział też, że częściowo sfinansowana została natomiast białoruska sistema, czyli ustawiony na Białorusi płot przy granicy.

Wąsik podkreślał również, że dla większości cudzoziemców migrujących przez Białoruś do Unii Europejskiej Polska jest krajem tranzytowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Jerzy
3 lata temu
Opodatkować firmy zachodnie będzie na mur i ochronę
zcx
3 lata temu
wystarczy nie kraść i kasa na mur będzie.
zcx
3 lata temu
Polska chce, hahaha a to dobre.
asdasdas
3 lata temu
podstawcie autokary, potwórzcie obozy pod granicą niemiecką tak jak francuzi robią pod Calais. zaraz się pieniądze znajdą na wszystko
fred
3 lata temu
500 mln. Euro ma iść na TVPis. Przekierować środki na mur.
...
Następna strona