Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polska już zamroziła rosyjskie majątki warte 140 mln zł? Tak twierdzi rzecznik rządu

Podziel się:

Po co Polska miałaby zmieniać konstytucję? Ponieważ obecnie obowiązujące pozwalają mrozić majątki, ale konfiskować - już nie - przekonuje Piotr Müller. Niemniej obowiązujące prawo pozwala mrozić majątki. Jak przekonuje rzecznik rządu, nasz kraj z tej możliwości skrupulatnie korzysta. Dzięki temu udało się zabezpieczyć na kontach przeszło 140 mln zł w ramach sankcji.

Polska już zamroziła rosyjskie majątki warte 140 mln zł? Tak twierdzi rzecznik rządu
Piotr Müller twierdzi, że Polska zamroziła już rosyjskie majątki warte 140 mln zł (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

W poniedziałek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki zaprosił przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych. W spotkaniu, w którym udział brał również wicepremier ds. bezpieczeństwa oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, liderzy polityczni usłyszeli propozycje dotyczące zmian w Konstytucji RP.

Opozycja twierdzi, że można konfiskować majątki

O tę kwestię był pytany we wtorek rzecznik rządu w TVP1. Opozycja bowiem zgłasza uwagi do tego pomysłu i przekonuje, że nie ma konieczności zmiany ustawy zasadniczej, by przejmować majątki oligarchów. Wystarczy do tego art. 46 konstytucji lub ustawa antyterrorystycznej.

To są informacje nieprawdziwe, ponieważ w aktualnym stanie prawnym można mrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. Art. 46 mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa, uregulowany specjalnymi przepisami konstytucyjnymi - stwierdził Piotr Müller.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy handel Polski z Rosją został w całości wstrzymany? "Firmy zmieniły kanał dotarcia"

"Mrozić majątki można i to robimy, natomiast nie można ich przekazać w sposób odgórny na rzecz na przykład ofiar napaści rosyjskiej na Ukrainę" - dodał rzecznik rządu.

Zgodnie z przedstawionymi przez niego danymi Polska zabezpieczyła już ponad 140 mln zł na kontach w ramach sankcji. "Tylko tych środków nie można użyć na rzecz ofiar zbrodni wojennych, tylko mogą być mrożone" - zaznaczył.

Rzecznik rządu uderza w Donalda Tuska

Na Twitterze Donald Tusk opublikował krytyczny wobec rządu wpis w kontekście propozycji zmian w konstytucji. W TVP1 odniósł się do niego rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego.

Po prostu totalna opozycja w pełnej krasie. Inaczej tego skomentować nie można, bo skoro opozycja nie potrafi w tak ważnej sprawie, jak konfiskata majątków, tych, którzy działają na rzecz Rosji, zagłosować za tym, a to jest niezbędne; niech nie chowają się za parawan przepisu konstytucji, który nie pozwala na takie działania - odparł Piotr Müller.

Polska otrzyma pieniądze od Brukseli na pomoc uchodźcom?

Rzecznik rządu był też pytany o kwestię wsparcia finansowego Brukseli na rzecz uchodźców oraz o to, kiedy te środki mogłyby trafić do Polski.

"Dzisiaj jest kolejne spotkanie w tej sprawie; liczę, że ta biurokracja brukselska trochę przyspieszy. Środki są zabezpieczone w tym podstawowym zakresie, ale oprócz tego na Radzie Europejskiej - w czwartek i piątek - będziemy rozmawiać o powstaniu specjalnego funduszy, podobnego, jaki był dla Turcji, gdy tam, grupy uchodźców chroniły się przed wojną" - odpowiedział.

PiS chciałby w konstytucji m.in. wykreślić z reguły finansowej wydatki na armię. Prócz tego rządzący proponują wpisać możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich, a także - być może niewymagający zmieniania ustawy zasadniczej - postulat wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących swą działalność gospodarczą na terenie Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP