Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Polska może zyskać cztery miasta. MSWiA chce odwrócić skutki carskich decyzji

355
Podziel się:

Od przyszłego roku Polska może zyskać cztery nowe miasta. MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia, które ma nadać prawa miejskie czterem miejscowościom.

Car Aleksander II (po prawej) prawa miejskie odebrał, Elżbieta Witek (po lewej) zgadza się je przywrócić
Car Aleksander II (po prawej) prawa miejskie odebrał, Elżbieta Witek (po lewej) zgadza się je przywrócić (CSF PAP/Maciej Kulczyński/Domena publiczna, kolaż WP)

Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów – te cztery miejscowości od 1 stycznia 2020 r. mogą stać się miastami. Wszelkie formalności wymagane prawem zostały już spełnione, pozostaje jedynie wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I właśnie projekt tego dokumentu kilka dni temu pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jeśli projekt przejdzie pomyślnie fazę konsultacji i uzgodnień, zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Ustaw, to z początek 2020 r. Polska będzie państwem z 944 miastami.

Rozporządzenia o nadaniu statusu miasta wydawane są regularnie – zazwyczaj z początkiem roku. Wyjątkiem był rok 2018, gdy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości prawa miejskie przyznano czterem miastom.

Zobacz także: Oglądaj też: Do 2025 roku będzie potrzebnych 2,5 mln pracowników. Gdyby nie Ukraińcy, byłby problem

Opublikowany projekt przyszłorocznego nadania statusu miasta jest o tyle ciekawy, że wszystkie cztery wymienione w nim miejscowości w przeszłości posiadały prawa miejskie. W dodatku wszystkie straciły je w tych samych okoliczności – w ramach represji ze strony carskich władz po upadku powstania styczniowego.

Wszystkie mają odpowiedni układ

Starający się o nadanie praw miejskich Lututów w woj. łódzkim prawa miejskie posiadał w latach 1406-1714 oraz 1843-1870. MSWiA pozytywnie patrzy na wniosek miejscowości także dlatego, że miejscowość jest zabudowana w stylu „miejskim charakterze”, posiada kanalizację, wodociągi oraz, co chyba najistotniejsze, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.

Także Piątek z woj. łódzkiego jest zaprojektowany jak miasto (zachował się historyczny układ z XIV w.), a do tego „posiada centrum z wyznaczonym miejscem Geometrycznego Środka Polski”. Jego mieszkańcy pracuję przede wszystkim poza rolnictwem. Piątek był miastem nieprzerwanie od 1339 do 1869.

Z kolei Czerwińsk nad Wisłą leżący w woj. mazowieckim może pochwalić się układem urbanistycznym uznanym za zabytek nieruchomy, co samo w sobie świadczy o jego miejskim charakterze. Trudno, by było inaczej, skoro miejscowość była formalnie miastem od 1373 do 1869 r.

Klimontów leżący w woj. Świętokrzyskim nieopodal Sandomierza, był miastem od 1604 do 1869 r. Widać to w jego zabudowie, zwłaszcza po przebudowie rynku, w trakcie której odbudowane okalające go kamienice.

Jeden wniosek odrzucony

W przypadku każdej z czterech miejscowości za przyznaniem praw przemawiają wyniki referendów. Przy czym w Lututowie, Piątku frekwencja znacznie przekraczała 50 proc. W Czerwińsku nie była tak imponująca, z kolei w Klimontowie nie przekroczyła 6 proc.

W projekcie znalazła się także odmowa przyznania statusu miasta miejscowości Skarbimierz-Osiedle w woj. opolskim. Zdaniem MSWiA, zabudowa przypomina "rozciągnięte osiedle", a do tego Skarbimierz-Osiedle nigdy nie posiadał praw miejskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(355)
WYRÓŻNIONE
buhaha
5 lata temu
A już myślałem , że szykują wyprawę na Smoleńsk !!!! Co za tytuł !!!
inka
5 lata temu
ciekawe czy mieszkańcy się ucieszą, zwłaszcza z wyższych podatków?
mamcia
5 lata temu
A to się Witek wziął za najważniejsze slrawy w kraju. Z jakich podręczników się ta partyjniaczka uczy zawodu ministra?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (355)
Ja ten taki
5 lata temu
A Inflanty? Kiedy wrócą do macierzy? No i oczywiście Królewiec.
Ing. Bogdan K...
5 lata temu
Prawa miejskie powinny być przywrócone również na rzecz OKUNIEWA k/ Warszawy. Układ urbanistyczny oraz historia jak i fakt posiadania praw miejskich jednoznacznie za tym przemawia.
lala
5 lata temu
Lututów miastem!!! Można boki zrywać ze śmiechu.
A ja gupia
5 lata temu
pomyślałam o Wilnie, Grodnie i Lwowie .... A tu Klimontów i to w dodatku nie ten z Sosnowca !
z Kłudzia
5 lata temu
te pipiduwy ?a co z SOLCEM n/Wisłą? szwedy spalili, car za powstania odebrał, Ośka tam niemieckie kazamaty rozbijał !! i tam zawsze i teraz gadali po mniastowemu...
...
Następna strona

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.