Notowania

prawo
13.07.2019 19:55

Polska może zyskać cztery miasta. MSWiA chce odwrócić skutki carskich decyzji

Od przyszłego roku Polska może zyskać cztery nowe miasta. MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia, które ma nadać prawa miejskie czterem miejscowościom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(CSF PAP/Maciej Kulczyński/Domena publiczna)
Car Aleksander II (po prawej) prawa miejskie odebrał, Elżbieta Witek (po lewej) zgadza się je przywrócić (Fot: kolaż WP)

Lututów, Piątek, Czerwińsk nad Wisłą oraz Klimontów – te cztery miejscowości od 1 stycznia 2020 r. mogą stać się miastami. Wszelkie formalności wymagane prawem zostały już spełnione, pozostaje jedynie wydanie odpowiedniego rozporządzenia przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. I właśnie projekt tego dokumentu kilka dni temu pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jeśli projekt przejdzie pomyślnie fazę konsultacji i uzgodnień, zostanie podpisany i opublikowany w Dzienniku Ustaw, to z początek 2020 r. Polska będzie państwem z 944 miastami.

Powstanie 5 nowych miast. Opublikowano projekt rozporządzenia

Rozporządzenia o nadaniu statusu miasta wydawane są regularnie – zazwyczaj z początkiem roku. Wyjątkiem był rok 2018, gdy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości prawa miejskie przyznano czterem miastom.

Oglądaj też: Do 2025 roku będzie potrzebnych 2,5 mln pracowników. Gdyby nie Ukraińcy, byłby problem

Opublikowany projekt przyszłorocznego nadania statusu miasta jest o tyle ciekawy, że wszystkie cztery wymienione w nim miejscowości w przeszłości posiadały prawa miejskie. W dodatku wszystkie straciły je w tych samych okoliczności – w ramach represji ze strony carskich władz po upadku powstania styczniowego.

Wszystkie mają odpowiedni układ

Starający się o nadanie praw miejskich Lututów w woj. łódzkim prawa miejskie posiadał w latach 1406-1714 oraz 1843-1870. MSWiA pozytywnie patrzy na wniosek miejscowości także dlatego, że miejscowość jest zabudowana w stylu „miejskim charakterze”, posiada kanalizację, wodociągi oraz, co chyba najistotniejsze, mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z działalności pozarolnicznej.

Także Piątek z woj. łódzkiego jest zaprojektowany jak miasto (zachował się historyczny układ z XIV w.), a do tego „posiada centrum z wyznaczonym miejscem Geometrycznego Środka Polski”. Jego mieszkańcy pracuję przede wszystkim poza rolnictwem. Piątek był miastem nieprzerwanie od 1339 do 1869.

Z kolei Czerwińsk nad Wisłą leżący w woj. mazowieckim może pochwalić się układem urbanistycznym uznanym za zabytek nieruchomy, co samo w sobie świadczy o jego miejskim charakterze. Trudno, by było inaczej, skoro miejscowość była formalnie miastem od 1373 do 1869 r.

Klimontów leżący w woj. Świętokrzyskim nieopodal Sandomierza, był miastem od 1604 do 1869 r. Widać to w jego zabudowie, zwłaszcza po przebudowie rynku, w trakcie której odbudowane okalające go kamienice.

Powrót do status miasta to kwestia prestiżu - mówią samorządowcy
Nowe miasta w Polsce. Od 1 stycznia sześć miejscowości zyska nowy status

Jeden wniosek odrzucony

W przypadku każdej z czterech miejscowości za przyznaniem praw przemawiają wyniki referendów. Przy czym w Lututowie, Piątku frekwencja znacznie przekraczała 50 proc. W Czerwińsku nie była tak imponująca, z kolei w Klimontowie nie przekroczyła 6 proc.

W projekcie znalazła się także odmowa przyznania statusu miasta miejscowości Skarbimierz-Osiedle w woj. opolskim. Zdaniem MSWiA, zabudowa przypomina "rozciągnięte osiedle", a do tego Skarbimierz-Osiedle nigdy nie posiadał praw miejskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, rcl, mswia, prawa miejskie, lututów, czerwińsk nad wisłą, klimontów, piątek, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2019

buhahaA już myślałem , że szykują wyprawę na Smoleńsk !!!! Co za tytuł !!!

13-07-2019

mamciaA to się Witek wziął za najważniejsze slrawy w kraju. Z jakich podręczników się ta partyjniaczka uczy zawodu ministra?

13-07-2019

inkaciekawe czy mieszkańcy się ucieszą, zwłaszcza z wyższych podatków?

Rozwiń komentarze (355)