Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Polska odkrywka niepokoi Czechów. Nie wykluczają międzynarodowego sporu sądowego

27
Podziel się:

Czesi nie mają zamiaru biernie przyglądać się poczynaniom PGE w leżącej nieopodal ich granicy kopalni Turów. Zapowiadają, że jeśli Polacy nie zaczną z nimi konsultować najważniejszych spraw jej dotyczących, mogą zaskarżyć nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Węgiel z kopalni Turów zasila elektrownię o tej samej nazwie
Węgiel z kopalni Turów zasila elektrownię o tej samej nazwie (East News)

Nie rozbudowujemy kopalni węgla brunatnego Turów, a jedynie kontynuujemy wydobycie i przeprowadzamy bieżące prace – przekonuje PGE. Nie przekonuje to Czechów, którzy boja się, że powiększenie należącej do PGE kopalni, która znajduje się tuż przy granicy, znacząco obniży się poziom wód gruntowych także po ich stronie granicy.

Postulują więc, by polska strona zapewniła specjalny system uszczelniający i zagwarantowała, że w razie potrzeby zapewni dostawy wody potnej mieszkańcom czeskich gmin – informuje "Puls Biznesu".

Kopalnia Turów, która zaopatruje w węgiel elektrownię o takiej samej nazwie, przyczynia się do pokrycia około 8 proc. zapotrzebowania energetycznego całego kraju.

Wprawdzie w kopalni Turów rzeczywiście zapadła decyzja o budowie podziemnego uszczelnienia, które ma zatrzymać ewentualne ubytki wody z Czech, ale nasi sąsiedzi i tak nie są zadowoleni z tego, w jaki sposób rozgrywają się sprawy wokół kopalni.

"Polska w zasadzie nie komunikuje się z Czechami i nie dostarcza informacji ani dokumentów, o które oni proszą”, a także „nie przestrzega procedur określonych w prawie UE" – informuje agencja prasowa ČTK. Sprawa trafiła więc na szczebel rządowy, a premier Andrej Babiš zobowiązał ministrów środowiska oraz spraw zagranicznych, by monitorowali sprawę i zaproponowali rozwiązanie problemu.

Środkiem ostatecznym, ale wchodzącym w grę, jest zaskarżenie naszego kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(27)
Emeryt.
2 lata temu
Dziennikarzyna coś napisze,nie sprawdzi, czy czasem nie ma błędów,następny puszcza do druku-także bez kontroli i wyniki są:potna zamiast pitna! "o" jest obok "i",więc mała różnica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Inny przykład z artykułu o pomyśle wprowadzenia przez nasz rząd kaucji za oleje silnikowe:autor pewnie chciał napisać:"...zjawisko nielegalnego spalania starych olejów...", a w druku pojawiło się "...zjawisko nielegalne spalanie starych olejów ..."!!!
Uczeń
2 lata temu
Chcemy oddychać czystym powietrzem panie Sasin.
mike
2 lata temu
Do czego służy "woda potna"?
Mysza
2 lata temu
Kopalnie PO niemicckiej stronie też mocno POdtruwają. Ale tu czeski film.HiPOkryzja.
PO
2 lata temu
Niech zwrócą kasę za zalania naszym miejscowości . A kopalnie niemieckie są ok. A ich elektrownia atomowa to co ? Obłudnicy.
...
Następna strona