Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polska odkrywka niepokoi Czechów. Nie wykluczają międzynarodowego sporu sądowego

27
Podziel się

Czesi nie mają zamiaru biernie przyglądać się poczynaniom PGE w leżącej nieopodal ich granicy kopalni Turów. Zapowiadają, że jeśli Polacy nie zaczną z nimi konsultować najważniejszych spraw jej dotyczących, mogą zaskarżyć nasz kraj do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Węgiel z kopalni Turów zasila elektrownię o tej samej nazwie
Węgiel z kopalni Turów zasila elektrownię o tej samej nazwie (East News)
bDBaiSjV

Nie rozbudowujemy kopalni węgla brunatnego Turów, a jedynie kontynuujemy wydobycie i przeprowadzamy bieżące prace – przekonuje PGE. Nie przekonuje to Czechów, którzy boja się, że powiększenie należącej do PGE kopalni, która znajduje się tuż przy granicy, znacząco obniży się poziom wód gruntowych także po ich stronie granicy.

Postulują więc, by polska strona zapewniła specjalny system uszczelniający i zagwarantowała, że w razie potrzeby zapewni dostawy wody potnej mieszkańcom czeskich gmin – informuje "Puls Biznesu".

bDBaiSjX

Kopalnia Turów, która zaopatruje w węgiel elektrownię o takiej samej nazwie, przyczynia się do pokrycia około 8 proc. zapotrzebowania energetycznego całego kraju.

Wprawdzie w kopalni Turów rzeczywiście zapadła decyzja o budowie podziemnego uszczelnienia, które ma zatrzymać ewentualne ubytki wody z Czech, ale nasi sąsiedzi i tak nie są zadowoleni z tego, w jaki sposób rozgrywają się sprawy wokół kopalni.

"Polska w zasadzie nie komunikuje się z Czechami i nie dostarcza informacji ani dokumentów, o które oni proszą”, a także „nie przestrzega procedur określonych w prawie UE" – informuje agencja prasowa ČTK. Sprawa trafiła więc na szczebel rządowy, a premier Andrej Babiš zobowiązał ministrów środowiska oraz spraw zagranicznych, by monitorowali sprawę i zaproponowali rozwiązanie problemu.

bDBaiSkd

Środkiem ostatecznym, ale wchodzącym w grę, jest zaskarżenie naszego kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE.

bDBaiSky
KOMENTARZE
(27)
Dolny Śląsk
6 miesięcy temu
Kilka lat temu właśnie w tym regionie wg ustaleń władz państwowych Czesi mieli nam oddać 380 hektarów terytorium , które są nam winni od kilku dekad, gdyż do tej pory nie wywiązali się ze swoich zobowiązań wobec Polski po prostowaniu granic. Przeciw temu zwrotowi zaprotestowały czeskie władze prowincjonalne. Sprawa pozostaje otwarta.
Gosc
6 miesięcy temu
Czesi niech rządzą u siebie i zapłacą za powódź w 1997r kiedy bez ostrzeżenia zrobili zrzut wody ze zbiornika .
?????
6 miesięcy temu
A niemiecka- nowa kopalnia niedaleko polskiej granicy nie niepokoi nikogo?
bDBaiSkz
svn
6 miesięcy temu
Ależ żale sie wylały na Czechów :) Oni pewnie też nie sa święci, ale jak sie spojrzy na wyschnięte całe pojezierze wokół Konina to pewnie też maja podstawy by się protestować.
Kasia
6 miesięcy temu
Wody potnej to chyba to oni mogą zabezpieczyć pod dostatkiem. Przy takim wydobyciu potu leją się całe cysterny. Redagujesz to sprawdź co wklejasz.
...
Następna strona