Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Polska" szczepionka na COVID-19. Wiemy, kiedy ma ruszyć produkcja

129
Podziel się:

Polska firma Mabion zamierza rozpocząć produkcję substancji czynnej dla szczepionki przeciw COVID-19 w trzecim kwartale tego roku.

"Polska" szczepionka na COVID-19. Wiemy, kiedy ma ruszyć produkcja
Laboratorium firmy biotechnologicznej Mabion w Konstantynowie Łódzkim. (PAP, Grzegorz Michałowski)

Informacja o "polskiej szczepionce" na COVID-19 obiegła media na początku marca. Polska firma Mabion podpisała wówczas umowę z amerykańską spółką Novavax na współpracę przy rozwoju i produkcji szczepionki opracowanej w USA.

Jak donosi Reuters jej produkcja jest coraz bliżej. Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion, poinformował, że główny park maszynowy jest już gotowy, ale firma wciąż jeszcze sprowadza sprzęt do produkcji.

Potrzebne maszyny nie są jednak łatwo dostępne, ale Mabion może wykorzystywać pozycję przetargową amerykanów i dzięki temu udaje się kompletować potrzebny w produkcji sprzęt.

Zobacz także: Szczepienie na COVID. Profesor Simon odniósł się do "wpadki" rządu

Jak przypomina Reuters, w polskiej fabryce Mabion miałaby powstawać substancja czynna dla szczepionki przeciw COVID-19 w postaci rekombinowanego białka wirusa.

Dalej będzie wysyłana w 10-litrowych workach do firmy w Niemczech, gdzie nastąpi końcowy etap produkcji preparatu.

Jak wyjaśnia członek zarządu Mabion Sławomir Jaros, firmy specjalizujące się w produkcji białek rekombinowanych bardzo rzadko posiadają linie rozlewnicze o znacznej wydajności.

- Z reguły to wyspecjalizowane firmy, które dysponują infrastrukturą do napełniania fiolek w dużych ilościach w krótkim czasie, zajmują się tym procesem - wyjaśnia.

Przypomnijmy, że w dniu 3 marca Mabion zawarł z Novavax umowę ramową, na podstawie której polska spółka podejmie działania związane z "transferem technologii procesu produkcyjnego antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19 o roboczej nazwie NVX-CoV2373 oraz przeprowadzi w zakładzie próby techniczne procesu w skali komercyjnej". Umowa obowiązuje do 31 grudnia 2023 roku.

W przypadku kontynuacji współpracy produkcyjnej, Mabion może zostać włączony w łańcuch produkcyjny szczepionki amerykańskiego koncernu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
CHRABĄSZCZ MA...
2 lata temu
ŻADEN PÓŁGŁÓWEK NIE REAGUJE ŻE ENERGETYKA JUŻ POMAGA W URUCHOMIENIU PRAWIDŁOWEGO 5 G DO 2027R. KTÓRE MUSI BYĆ ROZMIESZCZONE CO 200 METRÓW NP. LAMPY ULICZNE
G571
2 lata temu
LUDNOSC OBUDZI SIE NA DOBRE W 2025 ROKU
G571
2 lata temu
Przecież myszy czekają aby przetestowali wpierw na ludziach.
tzz
2 lata temu
"Amerykanów" należy pisać wielką literą, tak jak wszystkie narodowości pisze się wielką literą. To rażący błąd ortograficzny. Wyjątkiem byli Niemcy przez jakiś czas po wojnie pisało się "niemcy".
mmmmmmmmmmm
2 lata temu
W 3 kwartale bedzie gotowa to tak jak auto elektryczne jest juz gotowe, a do 3 kwartalu rynek zaleja szczepionki i elektryki.
...
Następna strona