Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polska szuka partnera do budowy elektrowni atomowej

26
Podziel się:

Polska szuka partnera, który weźmie udział w finansowaniu i podziale ryzyka - poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Budowa ma kosztować średnio ok. 4 mld zł rocznie w perspektywie 20 lat.

Polska szuka partnera do budowy elektrowni atomowej
Budowa elektrowni atomowej. Polska szuka partnera. (Elektrownia atomowa)
bEsoUZVN

- Partnera chcemy mieć na czas nie tylko budowy, ale też eksploatacji bloków, aż do ich zdemontowania - powiedział Naimski podczas sesji plenarnej na Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym w Gdańsku.

Wskazał, że oferta, która będzie wynikiem rozmów, ma być kompleksowa.

- Szukamy partnera, który będzie kapitałowo i dłużnie zaangażowany w projekt i przyjmie ryzyko w ramach podziału ryzyka, zarówno ryzyko inwestycyjne, jak i eksploatacyjne - dodał minister.

bEsoUZVP
Zobacz także: Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach

Wskazał, że dokładny koszt budowy elektrowni jądrowej nie jest jeszcze określony.

- Chcemy zachować przynajmniej 51 proc. udziału w projekcie. Koszt to będzie ok. 70-80 mld zł w perspektywie 20 lat. Średnio to jest rząd wielkości 4 mld zł dla strony polskiej do sfinansowania. Jesteśmy poważnym państwem, mamy poważny budżet i absolutnie jest to do sfinansowania przez Polskę - podsumował Naimski.

bEsoUZVV

Według Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków.

Choć budowa elektrowni jest już niemal pewna, wciąż nie wiadomo, w którym miejscu powstanie.

Najpierw mówiło się o dwóch lokalizacjach na Pomorzu - Żarnowcu i Lubiatowie. W lutym okazało się, że rząd bierze pod uwagę także okolice obecnej elektrowni Pątnów niedaleko Konina, oraz Bełchatów.

W połowie czerwca z listy potencjalnych lokalizacji wypadło Lubiatowo.

bEsoUZVW
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsoUZWq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
PRAWDA
miesiąc temu
JEŚLI ZMIENIĄ SIE WŁADZE POLITYCZNE w naszym kraju , a wszystko na to wskazuje , to CAŁY TEN PROGRAM ulegnie przebudowie... Obecna sytuacja w parlamencie jest bardzo nabrzmiała , władze polityczne ,, łapią " nawet grupy polityczne liczace 2-wie , 3-y osoby , a rząd z takim ,, watłym " poparciem chce zadłuzyć Polaków o kolejne ok 100 miliardów zł. Jak to oceniać...Podobnie działał pan Gierek , ale teraz to już nikt nam DŁUGU nie będzie darował...
lolotobolo
miesiąc temu
Obecnie polityka polska ,jest najglubsza na ...sorry w calym UNIVERSUM.
tak na szybko
miesiąc temu
zabrać 2 miliardy dotacji dla TVP i rozwiązać konkordat , który kosztuje 18 miliardów, razem 20 i jesteśmy 16 miliardów do przodu
bEsoUZWr
W ciągu
miesiąc temu
ostatnich 2 lat Polska pożyczyła 500 miliardów. Na co? Były by za to 4 elektrownie i 10 lat na 500+
Biznes
miesiąc temu
Zabrac tvp te 2 miliardy ktore dostawac maja rocznie przez kolejne 5 lat, zabrać miliardy z kosztów kancelarii prezydenta premiera obstawy kaczora, urojonego macierewicza, ograniczyć ilość posłów ich diet, wypłat itp i nie trzeba szukać partnera!!!
...
Następna strona