Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Polska w ogonie. "Uczmy się innowacyjności od Szwajcarów"

71
Podziel się:

Co musi się stać, aby Polska była na szczycie rankingu innowacyjności w Europie? Podejście "kreatywne" to obrócenie wykresu. Podejście realne i pracochłonne to nauczenie polskich instytucji współpracy. - Dziś idzie nam to bardzo źle - komentuje ekspert.

Komisja Europejska opublikowała nowy ranking innowacyjności. Zajmujemy w nim czwarte miejsce od końca.
Komisja Europejska opublikowała nowy ranking innowacyjności. Zajmujemy w nim czwarte miejsce od końca. (PAP, Andrzej Grygiel)

"Innowacje w kolejnictwie", "innowacje w służbie produktywności", "Polska stawia na innowacje". Gdyby wierzyć nagłówkom, to polskie firmy i instytucje nie robią nic innego, niż szukają technologii, które zmienią świat i zapewnią nam dobrobyt. Szkoda tylko, że mało w tym prawdy.

Komisja Europejska opublikowała nowy ranking innowacyjności. Zajmujemy w nim czwarte miejsce od końca. Na szczycie bez zmian: kraje skandynawskie, a tuż za nimi - Wielka Brytania, Szwajcaria, Niemcy, Francja.

- Innowacje oznaczają miejsca pracy i wzrost w przyszłości. Ogólny postęp w UE bardzo mnie cieszy. Jednak aby utrzymać się w globalnym wyścigu, zarówno UE, jak i państwa członkowskie muszą w dalszym ciągu inwestować i tworzyć politykę, która sprzyja rozwojowi innowacyjności – uzasadniał Carlos Moedas, unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji.

Zobacz także: Obejrzyj: OECD stawia Polskę wśród azjatyckich tygrysów. Ale PMI nie zachwyca

Od 2011 r. wyniki UE pod względem innowacyjności wzrosły przeciętnie o 8,8 proc., a wzrost dotyczył aż 25 krajów członkowskich. Najgorzej w skali całej wspólnoty wypadły Rumunia i Bułgaria, które zaliczono do grupy słabych innowatorów. Polska znalazła się w grupie umiarkowanych innowatorów.

Co jest składową polskiego wyniku? Choć do kraju płyną unijne fundusze na działalność badawczo-rozwojową, to sam sposób wydawania pieniędzy pozostawia wiele do życzenia. Najlepiej pracują pieniądze, które inwestują w Polsce zagraniczne firmy, nie jest źle w przypadku prywatnych funduszy.

Natomiast wśród małych i średnich firm jest dramat. Pod tym kątem zajmujemy drugie miejsce od końca w Europie. Z kolei spółki Skarbu Państwa chwalą się tworzeniem kolejnych akceleratorów, lecz w rzeczywistości stoją one puste.

Innym problemem jest brak atrakcyjnego systemu badawczego. Do tego firmy nie chcą ze sobą współpracować, bojąc się, że ktoś ukradnie ich pomysły. Zdaniem ekspertów taka strategia stanowi zaprzeczenie tego, jak tworzy się ekosystem innowacji.

Krajem, który postawił na współpracę, jest Szwajcaria.
- Podziwiam Szwajcarów, bo - w odróżnieniu od nas - myślą, współpracują i działają. Zastanawiają się, co zrobić, aby nie dać się zmarginalizować USA czy Chinom w świecie cyfrowym, w którym skala ma znaczenie – opowiada money.pl Piotr Mieczkowski, dyrektor wykonawczy w Fundacji Digital Poland, mocno współpracuje z instytucjami ze Szwajcarii.

I dodaje: - Oni zakopali wiele niepotrzebnych inicjatyw i powołali jedną instytucję - Digital Switzerland - która pilnuje, by rząd, firmy i NGO-sy działały ramię w ramię.

Zdaniem naszego rozmówcy, najbardziej przełomowe innowacje powstają i są rozwijane w miejscach, gdzie istnieją pełne ekosystemy, w których wszystkie podmioty - przedsiębiorstwa, ośrodki naukowe i inwestorzy - konkurują i zarazem współpracują ze sobą.

- Szwajcarzy zrozumieli to już dawno. Skoro więc największe szwajcarskie firmy zdecydowały się zjednoczyć z ośrodkami akademickimi, miastami, aby wspólnie stworzyć koalicję, by być bardziej konkurencyjnymi, jest oczywiste, że my w Polsce powinniśmy zrobić to samo.

Jednym z flagowych projektów jest Digital Day, podczas którego cały kraj mówi o innowacjach i cyfryzacji. Wtedy wszystkie dworce kolejowe naszpikowane są nowinkami technologicznymi, a eksperci tłumaczą Szwajcarom, jak cyfryzacja może ułatwić im życie.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika jednocześnie, że mamy w Polsce kilka atutów, które mogą stanowić niezły punkt startu do szybszego rozwoju polskiej innowacyjności. To przede wszystkim duża liczba osób z wyższym wykształceniem i dobrze rozbudowana sieć łączy szerokopasmowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

innowacje
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(71)
Polak
4 lata temu
Przecie wg. Mordowiecki ego prdujemy już1 mln samochodów elektrycznych. No może za rok a najpewniej nigd. y. Ale to znany oszust to wiadomo że łże
Kościuszko
4 lata temu
Kraj, w którym lekcji religii jest więcej niż lekcji fizyki czy biologii, nigdy nie będzie innowacyjnym. Według władzy, mamy się modlić, rozmnażać, pracować na podatki i nie myśleć samodzielnie. Takie priorytety prowadzą do zniewolenia i prymitywizmu Narodu.
Biskup kochaj...
4 lata temu
U nas to się nigdy nie uda. Polak jest największym zazdrośnikiem i wyzyskiwaczem innych Polaków. Mentalności się nie zmieni, dopiero przez całe pokolenia. Ale i to się nie uda jeżeli "Polska może być biedna byle była katolicka". Podajcie przykład, żeby wiedza z religii stworzyła innowacyjną technologię na której można zarobić w świecie. Dlatego zawsze będziemy na szarym końcu i zawsze będziemy najmniej zarabiać.
Max
4 lata temu
Prawda jest taka że jesteśmy zaściankiem Europy ,kraj z wiecznymi pretensjami ,brudny zaniedbany .Ekologia i ochrona środowiska to parodia i dno ,szkolnictwo dno ,jakość życia dno do kwadratu i można tak bez końca
ndksf
4 lata temu
dziw bierze ze 4'te a nie 1 miejsce, robimy zaprawde wiele by we wszystkim byc na 1 miejscu, tyle ze zazwyczaj od konca, chyba ze chodzi o cos ogolnie uznanego za negatywne, wtedy dazymy do scislej czolowki, i niezle nam idzie zaprawde.
...
Następna strona