Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Eurostat podał najnowsze dane

32
Podziel się:

Według najnowszych danych Eurostatu, Polska odnotowała w kwietniu stopę bezrobocia na poziomie 3,0 proc. po dostosowaniu sezonowym. To drugi najlepszy wynik wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Liczba bezrobotnych w Polsce nieznacznie wzrosła w porównaniu z marcem, osiągając 528 tys. osób.

Polska z drugim najniższym bezrobociem w UE. Eurostat podał najnowsze dane
Eurostat podał nowe dane o bezrobociu (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował dane dotyczące bezrobocia w krajach Unii Europejskiej za kwiecień 2024 roku. Jak wynika z przedstawionych statystyk, stopa bezrobocia w strefie euro, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,4 proc., co oznacza spadek z 6,5 proc. w marcu 2024 roku oraz z kwietnia 2023 roku. W całej UE wskaźnik ten utrzymał się na poziomie 6,0 proc., bez zmian względem marca 2024 i kwietnia 2023.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Praworządność w Unii Europejskiej. "Polska trafiła do podręczników"

Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem

Na tle unijnych partnerów Polska wyróżnia się bardzo niskim bezrobociem. Według metodologii stosowanej przez Eurostat, po dostosowaniu sezonowym, stopa bezrobocia w Polsce osiągnęła w kwietniu poziom 3,0 proc. To nieznaczny wzrost w porównaniu z marcem, kiedy wskaźnik ten wynosił 2,9 proc. Pomimo tego pogorszenia, Polska wciąż zajmuje drugie miejsce wśród krajów UE o najniższej stopie bezrobocia, ustępując jedynie Czechom (2,7 proc.).

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła w kwietniu 528 tys. osób, co oznacza wzrost o 5 tys. w stosunku do marca, gdy bez pracy pozostawało 523 tys. Polaków. Warto zaznaczyć, że dane te dotyczą osób w wieku 15-74 lat, aktywnie poszukujących zatrudnienia i gotowych podjąć pracę w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Sytuacja w innych krajach UE

Najwyższą stopę bezrobocia w kwietniu 2024 roku odnotowano w Grecji (10,8 proc.), Hiszpanii (11,7 proc.) oraz we Włoszech (6,9 proc.). Z kolei oprócz Czech i Polski, najmniejszy odsetek osób bez pracy zarejestrowano na Malcie (3,1 proc.), w Holandii (3,7 proc.) i Słowenii (3,3 proc.).

Wśród osób poniżej 25. roku życia bez pracy pozostawało w kwietniu 14,4 proc. młodych Europejczyków, co oznacza spadek z 14,7 proc. w marcu. W strefie euro odsetek ten wyniósł 14,1 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to 14,3 proc. W ujęciu rok do roku bezrobocie wśród młodzieży wzrosło w UE o 141 tys., a w strefie euro o 54 tys.

Eurostat zwraca uwagę, że podawana stopa bezrobocia wśród osób do 25 lat nie powinna być interpretowana jako odsetek bezrobotnych w całej populacji młodych ludzi, a jedynie w odniesieniu do aktywnych zawodowo w tej grupie wiekowej.

Podsumowując, kwietniowe dane Eurostatu potwierdzają, że polski rynek pracy wciąż pozostaje w dobrej kondycji na tle innych krajów Wspólnoty, mimo niewielkiego wzrostu bezrobocia w porównaniu z marcem. Utrzymująca się bardzo niska stopa bezrobocia świadczy o dużym popycie na pracowników i ograniczonych zasobach siły roboczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Bogdan.
2 tyg. temu
Artykuł na momey.pl bodajże z 23 maja pokazuje ilu specjalistów szuka wojsko. Pokrywa się to z zapotrzebowaniem w mojej firmie(spawacze, monterzy operatorzy maszyn CNC) oraz branż z którymi się stykam: pielęgniarki, masazyści... opiekunowie do dzieci lub osób starszych... Pracy to nie ma głównie dla ``ferdków kiepskich`` - bo tacy pracy nigdy nie znajdą - jak mają znaleźć , skoro nie szukają ...
Polak
2 tyg. temu
Pożegnajmy gości ze wschodu. To wrócimy do normalności.
Polak MAŁY
2 tyg. temu
Witam.Mielismy Totalna Opozycja,teraz przekształcony Totalny Zarząd Koalicji Obywatelskiej, Witaj CDN 2007-15 i znów uśmiechnięci zrobią Polaków na szaro bezrobocie z kilku % skoczy na kilkanaście %.Tylko inwestycje napędzają rozwój Na razie T Kooalicja i Rzad- Błąd jak LW w zależności od sytuacji, potrzeb dziś jest za , a jutro przeciw. 100 lat wstecz po 123 lat 3 zaborców w 20l (1918-39) Polska budowała port i miasto Gdynię, oraz COP. Dziś to CPK i inwestycje w okolicach Świnoujścia ( zw.z gazem rurociąg, gazoport, port kontenerowy, i nawet tunel ).No ale mamy u Władzy totalny rząd który ma 2 lewe ręce i jak w piosence ,, mam 2 lewe ręce ale dobrze nimi w lewo kręcę,,
SYA
2 tyg. temu
Moim zdaniem podnoszenie płacy minimalnej powyżej minimum socjalnego jest słuszne ponieważ pozwala zaoszczędzić środki na szkolenia i zdobycie kwalifikacji. Na przykład ochroniarz może zrobić szkolenie z elektryki i zostać serwisantem w jednym z budujących się w stolicy biurowców. Albo ktoś może przejść szkolenie z serwisu klimatyzacji i ją konserwować oraz naprawiać. To się nazywa postęp...
Marko
3 tyg. temu
poczekajmy rok, to wróci do przed 2015 roku
...
Następna strona