Trwa ładowanie...
bDAoYXiZ

Notowania

Bezrobocie – Wszystkie wiadomości

2
15.01.2021 13:55

GOSPODARKA
 / 
Kryzys gospodarczy. Sytuacja się poprawia, ale nie wszędzie

Jak mówią ekonomiści, sytuacja gospodarcza w Polsce się poprawia. Nie dotyczy to jednak wszystkich branż, bo są takie, które od kilku miesięcy praktycznie nie zarabiają. - Polacy wydają pieniądze, ale to nie oznacza, że wydają je w usługach. Mamy kina, które nie mają przychodów, mamy gastronomię, która sprzedając posiłki na wynos odbiera sobie 40 proc. przychodów, więc sytuacja nie jest dobra - powiedział w programie "Money. To się Liczy" Piotr Arak, dyrektor Państwowego Instytutu Ekonomicznego. – Natomiast sytuacja przedsiębiorstw dużych, produkcyjnych czy dużej sprzedaży detalicznej jest dużo lepsza. Dobra wiadomość jest taka, że na razie nie grozi nam gwałtowny wzrost bezrobocia. - Na razie tego nie widać. 78 proc. Firm mówi, że nie planuje redukcji. To jest bardzo podobny odsetek do tego, jaki obserwujemy w normalnym czasie, nie pandemicznym, w którym nie byłoby kryzysu gospodarczego – powiedział Piotr Arak.

99
08.01.2021 14:06

PRACA
 / 
Bezrobocie minimalnie spadło. Polska ciągle na drugim miejscu w Europie

Jesienna fala koronawirusa nie spowodowała wzrostu bezrobocia w Polsce. W listopadzie było nawet minimalnie niższe niż w październiku - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego. Wypadamy lepiej od niemal wszystkich krajów. Wyjątkiem są Czechy.

25
08.01.2021 8:59

GOSPODARKA
 / 
Stopa bezrobocia wzrosła. Resort podał dane

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,2 proc. - informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).

7
05.01.2021 21:08

BEZROBOCIE
 / 
Koronawirus w Hiszpanii. Bezrobocie sięga 16 proc.

Epidemia koronawirusa doprowadziła w Hiszpanii do likwidacji ponad 360 tys. miejsc pracy. Na początku stycznia w 47-milionowej Hiszpanii bez zatrudnienia pozostawało 3,89 mln osób.

379
31.12.2020 10:55

PRACA
 / 
Dr Kazimierz Sedlak: Polska doszła do granicy, 500+ nie przyniosło efektów

Pracodawcom kończą się zasoby gotówkowe. Oszczędzają na premiach, nagrodach i benefitach, ale wynagrodzenia tną i będą ciąć tylko w ostateczności. - Tak jest w każdym kryzysie - przypomina dr Kazimierz Sedlak, dyrektor w firmie HR Sedlak & Sedlak. Ekspert rynku pracy w wywiadzie dla money.pl mówi także o braku efektów transferów socjalnych i potrzebach zmian w Kodeksie pracy.

bDAoYXjb
113
31.12.2020 6:09

PKB
 / 
Polska gospodarka po COVID-19. Prognozy ekonomistów na 2021 rok

Rok 2021 pozostanie pod wpływem walki ze skutkami pandemii COVID-19. To sprawia, że prognozy ekonomistów nie są jednoznaczne. Z ankiety money.pl wynika, że czeka nas solidne odbicie PKB. Lekko spadnie dynamika wzrostu płac i cen. Może być też nieco wyższe bezrobocie.

11
30.12.2020 12:01

BEZROBOCIE
 / 
Wskaźnik Rynku Pracy notuje spadek. Możliwe redukcje zatrudnienia

Rynek pracy broni się przed zapaścią, ale eksperci spodziewają się dalszej redukcji zatrudnienia. W ciągu ostatniego roku w sektorze przedsiębiorstw ubyło ponad 40 tysięcy miejsc pracy.

14
30.12.2020 11:00

URZĘDY PRACA
 / 
Rynek pracy. Tylko na Podkarpaciu pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia 3,4 tys. osób

Wśród pracodawców zgłaszających do urzędów pracy zwolnienia najczęściej dominowali przedstawicielce firm lotniczych, motoryzacyjnych, czy produkcji maszyn i urządzeń.

12
29.12.2020 18:31

PRACA
 / 
Bezrobocie. Nowa prognoza: czekają nas zwolnienia

Stopa bezrobocia wzrośnie do ok. 7,3-7,5 proc. na koniec 2021 roku - prognozuje Konfederacja Lewiatan. W niektórych branżach pracowników czekają zwolnienia, w innych - zatrudnienie może wzrosnąć.

bDAoYXjh
8
27.12.2020 15:10

EPIDEMIA
 / 
Czas zapiąć pasy. Bielecki: w 2021 czekają nas zwolnienia

- To będzie pierwszy rok, kiedy będzie widać jasne nadzieje, jak choćby ten słynny Fundusz Odbudowy, nowy program unijny Następna Generacja, ale to będzie może początek, może koniec III kwartału, optymistycznie myśląc. Pytanie brzmi, jakie będzie kolejnych 9 miesięcy. One mogą być trudne. Wiele firm w Polsce nie zrobiło tego, co podręcznik by im nakazywał teoretycznie zrobić szybko, tzn. dostosować swoje moce wytwarzania do realnego popytu, dostosowania również przez korektę zatrudnienia, przez ewentualne zmiany rynków zbytu. Myśmy tutaj próbowali przetrwać, również z takim polskim cwaniactwem, sprytem. Po nowym roku myślę, że przyjdzie ten moment, jak będziemy się odbijać 5-7 proc., że trzeba będzie policzyć. Parę sklepów i restauracji zamknąć, 2-3 fabryki będą musiały się przeprofilować. Nie da się rzeczywistości zaklinać - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier, przewodniczący Rady Partnerów EY.

72
27.12.2020 13:59

PRACA
 / 
Trump pozbawił miliony Amerykanów zasiłku dla bezrobotnych. Ważą się losy ustawy

Prezydent USA Donald Trump domaga się większego wsparcia państwa dla obywateli. Dlatego nie poparł propozycji Kongresu, przez co miliony Amerykanów straciły m.in. zasiłek dla bezrobotnych. Z tego impasu jest kilka możliwych wyjść.

261
23.12.2020 16:36

PRACA
 / 
Premier: stworzyliśmy setki tysięcy nowych miejsc pracy. Eksperci: nie jest tak dobrze

- Tarcze ochroniły miejsca pracy. Potrafiliśmy stworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy. Liczba osób pracujących jest nawet wyższa niż rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w środę. Najnowsze dane GUS wskazują jednak coś innego, a perspektywy dla niektórych branż nie są kolorowe.

16
23.12.2020 11:41

BEZROBOCIE
 / 
Obostrzenia w związku z pandemią. "Im więcej Polaków się zaszczepi, tym szybszy powrót do normalności"

Czy grozi nam wzrost bezrobocia? Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego szacuje, że pracę w hotelach od początku pandemii mogło stracić ok. 40 tys. osób, a w całej branży blisko 100 tys. osób. - I wciąż mamy stopę bezrobocia oscylującą pomiędzy 6,1 a 6,2 proc. - odparła Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, poproszona o komentarz do tych prognoz. - To zasługa również tego, że daliśmy i dalej będziemy kierować środki do potrzebujących przedsiębiorców – dodała. - W dobie pandemii te środki są kierowane z budżetu państwa i zapewniają blokadę możliwości zwalniania pracowników na skalę masową - zaznaczyła Semeniuk. Wiceminister została też zapytana, czy wraz z pierwszymi szczepieniami rygory sanitarne i obostrzenia były ściągane. - Nie wystarczy zaszczepić 10 tys. obywateli - opowiedziała. - Im więcej Polaków się zaszczepi, tym szybszy będzie nasz powrót do normalności - zaznaczyła. - To nie jest decyzja jednej osoby, tylko całego społeczeństwa - dodała.

bDAoYXji
41
23.12.2020 10:04

PRACA
 / 
Bezrobocie bez zmian przed końcem roku. Zobacz, jak wygląda sytuacja w województwach

Średnie bezrobocie w Polsce jest na poziomie 6,1 proc. - wynika z najnowszych danych GUS. To oznacza, że na tym samym poziomie utrzymuje się już szósty miesiąc z rzędu. Choć sytuacja w poszczególnych regionach kraju dość mocno różni się od siebie.

130
20.12.2020 7:25

PRACA
 / 
Zła wiadomość dla szukających pracy. Jesteśmy w ogonie UE

Raczej nikogo nie dziwi, że po wybuchu pandemii koronawirusa firmy ograniczyły rekrutacje. Jednak wskaźnik wolnych miejsc pracy spadł w Polsce w trzecim kwartale do prawie najniższego poziomu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z jednej strony mamy więc niskie bezrobocie, z drugiej - najniższy w UE odsetek wakatów.

3
16.12.2020 19:35

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus. Zdaniem wiceministra rozwoju PKB Polski spadnie w 2020 roku o 3,1 proc.

PKB w bieżącym roku spadnie o 3,1 proc. - wskazał w środę w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek. Ocenił też, że stopa bezrobocia w tym roku wyniesie 6,1 proc.

9
07.12.2020 9:59

PRACA
 / 
Bezrobocie w Polsce opiera się kryzysowi. Szósty miesiąc z rzędu bez zmian

W listopadzie stopa bezrobocia była na poziomie 6,1 proc. - wynika z szacunków urzędników Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Dokładnie na tym poziomie utrzymuje się nieprzerwanie od czerwca.

03.12.2020 15:34

KORONAWIRUS
 / 
Bezrobocie w dobie pandemii. Czy to dopiero początek problemów?

Bezrobocie w Polsce wzrasta powoli, nawet w konfrontacji ze spowolnieniem gospodarczym. Jak Polska wygląda na tle Europy i czy sytuacja będzie się pogarszała wraz z postępem pandemii?