Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Polski Ład. Domy do 70 mkw. coraz bliżej. Jest projekt ustawy

162
Podziel się:

Rząd pokazał projekt zmian w ustawie Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiany mają umożliwić realizację jednego ze sztandarowych projektów Polskiego Ładu – budowy domów do 70 mkw. bez zezwoleń.

Polski Ład. Domy do 70 mkw. coraz bliżej. Jest projekt ustawy
Polski Ład ma pozwolić na szybsze budowanie domów do 70 mkw. (af-mar - stock.adobe.com)

Projekt zakłada regulacje z jednej strony liberalizujące zasady, ale jednocześnie wprowadza pewne ograniczenia, które mają zapobiec anarchizacji zagospodarowania przestrzennego.

Jeden dom dwukondygnacyjny do 70 mkw. będzie mógł zostać postawiony na działce 1000 mkw. Jeżeli chcielibyśmy postawić dwa tego typu budynki, to musimy posiadać działkę wielkości co najmniej 2000 mkw.

W przypadku domów jednokondygnacyjnych będzie można postawić jeden taki budynek na 500 mkw.

Zobacz także: Dorsz z przyłowu, mimo zakazu. Ekspertka: Nie można tego jeść

Projekt nowelizacji zakłada też szereg innych ograniczeń, które mają zniechęcić do naużywania nowych regulacji.

Pomysł domów do 70 mkw. bez pozwolenia został włączony do grupy 10 projektów ustaw ogłoszonych do uchwalenia w ciągu kolejnych 100 dni, w ramach programu Polski Ład.

Przy budowie domów do tego metrażu nie będzie trzeba powoływać kierownika budowy ani też prowadzić dziennika budowy.

Przedstawiciele branży budowalnej twierdzą, że takie regulacje już istnieją i są martwe. Prowadzenie budowy bez nadzoru będzie mieć opłakane skutki - ostrzegają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(162)
inżynier
rok temu
Sam pomysł budowy domku jest dobry, ale ma błędy, bo nie tworzą tych przepisów profesjonaliści. Jeżeli WZ wydaje gmina, to na tej podstawie wykonuje projektant mający uprawnienia budowlane projektowe. Jeśli ma uprawnienia wykonawcze to może nadzorować budowę i go odebrać. Protokół z jego podpisem powinien wrócić do gminy i na tej podstwie możnaby wydać pozwolenie na użytkowanie. Należy wyeliminować wszelkie kontakty z wydziałami architektury starostw, gduyż są to urzędnicy przyzwyczajeni di narzucania własnej interpretacji i nagród od inwestora. A ponadto, te oświadczenie, że budowa jest przeznaczona dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych jest niejasne., bo nie mogą budować ci, co mają jakieś potrzeby zaspokojone, ale chcieliby budować drugi dom gdzieś dalej dla spędzenia tam swojego czasu.
Polo
rok temu
Sprawdzenie projektu zaospodarowania terenu i arch-budowlanego pod względem zgodności z mpzp i przepisami to 2 godz.pracy. Wypisanie decyzji 2 godz. Zapewne krócej bo odbywa sie to na zasadzie kupiuj - wklej. Czyli wydanie decyzji to 4 godz. ale niech bedzie 8 godz.+obieg dokumentów 4 dni. Czyli 5 dni a nie 65 ustawowe. I w przyrodzie sa takie miejsca gdzie decyzję na budowę domu bez ograniczenia do 70 m2 zabudowy i powierzchni działki do 500 czy 1000 m2 otrzymuje sie w ciągu 5 dni a pozwolenie na wykonanie robót np zmiana pokrycia dachu, roboty elewacyjne w ciagu 24 godzin. Bo w tych miejscach ceni się czas i pieniądze. Ale kiedy system jest niedrożny i leniwy a urzednik wie, że wie lepiej może to trwać i całą wieczność.
wex
rok temu
dotychczasowe przepisy "domu na zgłoszenie" dotyczą domu rekreacyjnego a nie mieszkalnego. te nowe beda BRI czy mieszkalne bo od tego zależy wysokość podatku
zaciekawiony
rok temu
ma to sens , gdzieś na wsi nad Jeziorem powierzchnia w sam raz ale w Mieście hmm ceny działek drogie ,poza tym prywatny Janusz , na sprzedaz bedzie walił jopy na materiale więc sens jak budujesz sam i nie zaujesz materiału
w końcu
rok temu
"Prowadzenie budowy bez nadzoru będzie mieć opłakane skutki - ostrzegają." bo kasy za nic nie dostanie tz. "kierownik budowy". Wiadomo że stracą ludzie którzy nic nie wnosili przy budowie domu, ani odpowiedzialności ani wkłady intelektualnego. Każdy normalny człowiek stara się zbudować dom by kolejnych kilka pokoleń mogło w nim mieszkać dlatego nikt lipy nie robi choć jakieś błędy zawsze się popełni nawet na mega budowach co najwybitniejsi inżynierowie i kierownicy mają piecze.
...
Następna strona