Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polski Ład uderzy w jednoosobową działalność. Czyli w kogo?

98
Podziel się:

Zmiany proponowane w Polskim Ładzie uderzą po kieszeniach przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność. Czyli kogo? Dyskusja toczy się wokół bogaczy, z pominięciem sklepikarzy czy mechaników, dla których wyższe składki będą dużym obciążeniem.

Polski Ład uderzy w jednoosobową działalność. Czyli w kogo?
Polski Ład uderzy w jednoosobową działalność. Czyli w kogo? (Adobe Stock, Alessandro Pintus)
bEISFuaJ

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie? Od momentu jego ogłoszenia wszyscy zadają sobie to pytanie. Niestety, w wielu przypadkach samozatrudnienie przestanie się opłacać.

Zmiany uderzą po kieszeniach osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Z danych GUS wynika, że taką prowadzi blisko 2,5 mln Polaków. Nie oznacza to jednak, że wszyscy dostaną po kieszeni.

Największa zmiana polega na tym, że przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność nie odliczą od podatku składki zdrowotnej.

bEISFuaL

"Największa (i stabilna) liczba takich działalności jest w handlu i naprawie samochodów" – zwracają uwagę ekonomiści mBanku.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

Oprócz handlu i naprawy aut, najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych dotyczy budownictwa oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. W tych obszarach przyrost takich działalności był największy w ciągu ostatnich ośmiu lat.

bEISFuaR

Jednak najmocniejszy wzrost jednoosobowych działalności gospodarczych odnotowano w obszarze informacja i komunikacja.

"Ważne w kontekście #PolskiŁad, bo dyskusja toczy się głównie wokół bogaczy, perfidnie unikających podatków i broniącego ich i swojego interesu komentariatu na JDG. Gubi się większość - sklepikarze, mechanicy itp. dla których wyższe składki będą poważnym obciążeniem" – napisała na Twitterze ekonomistka Hanna Cichy.

bEISFuaS

Obecnie osoby prowadzące własną działalność zapłacą składkę w stałej kwocie. Co miesiąc 381,81 zł, z czego 328,78 zł odliczają od podatku. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu przedsiębiorcy zapłacą składkę w wysokości 9 proc. swojego dochodu. I nie odliczą tego od PIT.

W efekcie ich łączna składka na ZUS wzrośnie. Wyliczenia, o ile wzrośnie przedstawiliśmy TU.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEISFubm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
buahahahahah
2 miesiące temu
Po Pisowskim Ładzie z plusów danych od PiS zrobią sie minusy, taki będzie wzrost cen. A najlepsze jest to, że po przegranych wyborach pełno PiSowców będzie chciało działalność prowadzić - więc sami strzelają sobie w stopę.
Pamiętacie
2 miesiące temu
Jak sie kiedys bezstresowo prowadziło działalność. Teraz to jest dramat , ciągły nerw co to będzie . Brak spokoju stabilności .
większość lek...
2 miesiące temu
po pracy w szpitalu, przyjmuje w ramach JDG w prywatnych gabinetach! Ceny będą 2x wyższe, drodzy emeryci:)))) przysłowiowe "życzę zdrowia" będzie miało podtekst ekonomiczny:))))) głosujcie dalej na bandytów:))))
bEISFubn
Wiem co będzi...
2 miesiące temu
Inflacja w tym roku to tylko rozgrzewka , w przyszłym po nowym ładzie to dopiero będą podwyżki . KAŻDY podniesie ceny . Największymi przegranymi będą emeryci i ludzie żyjący z socjalu bo ludzie pracy po prostu podniosą ceny .
yxyxxy
2 miesiące temu
jednoosobowe działalności to głownie programiści, różni IT, youtuberzy, piosenkarze, duża grupa bogatych osób.
...
Następna strona