Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Polski Ład. Rząd: w kieszeniach podatników zostanie 118 miliardów złotych

76
Podziel się:

118,02 mld zł – o tyle w ciągu najbliżej dekady mają zostać uszczuplone dochody państwa w związku w wejściem w życie Polskiego Ładu. Prawie 113 mld zł ma zyskać Narodowy Fundusz Zdrowia. Najwięcej stracą samorządy, bo blisko 145 mld zł.

Polski Ład. Rząd: w kieszeniach podatników zostanie 118 miliardów złotych
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że na zmianach podatkowych zawartych Polskim Ładzie skorzysta 18 mln Polaków. (YouTube)

Jak wynika z projektu ustaw podatkowych Polskiego Ładu, które przedstawiło w poniedziałek Ministerstwo Finansów, zmiany, które od przyszłego roku chce wprowadzić rząd, a konkretnie podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł, a także liczne ulgi podatkowe – mają kosztować budżet państwa w ciągu najbliższych 10 lat ponad 118 mld zł.

Jak zapowiada rząd, będą to pieniądze, które pozostaną w kieszeniach podatników, szczególnie osób, które zarabiają niewiele, to jest minimalną krajową lub mają niskie świadczenia w ZUS oscylujące blisko tej kwoty. Oni podatków nie zapłacą wcale. Ci, którzy nie przekroczą kwoty 11,1 tys. zł dochodu miesięcznie brutto niewiele zyskają, albo nie odczują zmian w ogóle. Pozostali będą dopłacać.

Zobacz także: Zrywane kontrakty i drożyzna. Bolączki budowy dróg w Polsce

Drugim beneficjentem zmian podatkowych ma być Narodowy Fundusz Zdrowia. W ciągu najbliższych 10 lat jego budżet ma w sumie zwiększyć się o 113 mld zł. Pieniądze na ochronę zdrowia będą pochodziły głównie z naszych składek zdrowotnych, których od przyszłego roku nie będzie już można odpisać od podatku.

Na Polskim Ładzie najwięcej mają stracić samorządy, które utrzymują się m.in. dzięki naszym wpływom z podatków dochodowych (PIT i CIT).

Jak policzył resort finansów, ich dochody mają w sumie zostać uszczuplone w najbliższej dziesięciolatce o 145 mld zł. Jednak i tu rząd zapowiada, że jest w trakcie opracowywania systemu rekompensat, które wyrównają im poniesione straty. Będzie odrębny ład dla samorządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Jan
2 lata temu
Fajna żąglerka liczbami pierdaczenie o dziesięcioleciu a nie lepiej o stuleciu było by więcej ludzie są tak ogłupiani i to oni poniosą konsnkwękcje tych poczynań.
Kilo
2 lata temu
Pierdaczenie na tej stronie ma taki sens jak walenie głową w mur. Mało się mówi o tym jęk się żyło za czasu tego zdrajcy Tuska macie bardzo krótką pamięć
belfer emeryt
2 lata temu
oto (na foto)patriota, ekonomista i historyk - czytaj: pyszałek, ekonum i histeryk.
pd_
2 lata temu
Z tych miliardów w mojej kieszeni, to ja nie jestem zachłanny i chcę chociaż milion.
Kkx
2 lata temu
Co z tego, że zmniejszy się obciążenie podatkowe szarego Kowalskiego, jak dowali się tym bardziej przedsiębiorczym i oni będą musieli podnieść ceny, za co zapłaci Kowalski. Reasumując moim zdaniem może to jeszcze przyspieszyć inflację, która i tak już dosyć szybko postępuje.
...
Następna strona