Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
OPM
|

Episkopat krytykuje Polski Ład. Bo oznacza wyższe podatki dla księży

678
Podziel się:

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, oczekuje od rządu wspólnych prac i uwzględnienia stanowiska strony kościelnej w projekcie podatkowym Polskiego Ładu.

Episkopat krytykuje Polski Ład. Bo oznacza wyższe podatki dla księży
Polski Ład. Kościół sprzeciwia się wyższym podatkom dla księży (East News)
bECUqtat

Władze kościoła katolickiego są przeciwne objęciu księży 9-procentową składką zdrowotną i wytykają rządowi pominięcie przy konsultowaniu Polskiego Ładu - czytamy w "Pulsie Biznesu". Do grona krytyków podatkowego projektu dołączył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP).

"Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne" - czytamy w liście abpa Stanisława Gądeckiego do premiera Mateusza Morawieckiego.

bECUqtav

Księża na ryczałcie podatkowym

Przewodniczący KEP przypomina, że art. 22 ust. 2 Konkordatu mówi o wspólnych pracach między stroną kościelną a rządem, w sprawach dotyczących finansów Kościoła. Mimo pominięcia stanowiska Episkopatu, arcybiskup Gądecki przekazał premierowi merytoryczną opinię KEP na jego temat.

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”

Jak czytamy w "PB", skupiono się w niej na najbardziej kontrowersyjnym i najmocniej krytykowanym pomyśle projektu: wprowadzeniu 9-procentowej składki zdrowotnej, wyliczanej proporcjonalnie od uzyskiwanego przychodu i niemożliwej do odliczenia od podatku dochodowego.

bECUqtaB

Wyższy podatek obejmie tzw. ryczałtowców, a księża są na ryczałcie podatkowym. Ks. dr hab. Piotr Stanisz, prof. KUL (autor opinii dla KEP), wskazuje, że księża będą musieli płacić w całości podatek ryczałtowy oraz składkę zdrowotną.

"Proponowana zmiana spowoduje więc, że obciążenia duchownych, opłacających podatek zryczałtowany, wyraźnie wzrosną". Jak dodał, obecnie miesięczna składka zdrowotna osób duchownych wynosi ok. 220 zł (rocznie ok. 2,5 tys. zł).

Autor opinii dla KEP dodaje, że księża nie będą mogli korzystać, jak inni podatnicy, z rozwiązań amortyzujących wzrost składki zdrowotnej, czyli kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz podniesienia drugiego progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

bECUqtaC

Zdaniem ks. Piotra Stanisza, co znalazło się w opinii przedstawionej władzom, rząd mógłby rozważyć np. częściowe finansowanie składek zdrowotnych księży z Funduszu Kościelnego, albo znaczne obniżenie stawek podatku zryczałtowanego, płaconego od przychodów osób duchownych. Podkreśla, że ustalenia w tym zakresie powinny zapaść np. na forum Komisji Konkordatowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUqtaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(678)
Felek
4 tyg. temu
Przecież ogólnie pojęty stan duchowny ma ogromne ulgi podatkowe przyznane przez rządzących różnymi specjalnymi ustawami. Po pierwsze płacą PIT w formie niewielkiego ryczałtu, kwartalnie to są śmieszne kwoty bo maksymalnie 1500 złotych na kwartał w wypadku proboszcza z jakiejś naprawdę dużej parafii. Mają liczne dopłaty do gruntów czy nieruchomości, a większość z nich dostali już dawno temu w początkach PRLu zupełnie za darmo. W dodatku są wyłączeni spod ograniczeń w obrocie ziemią rolną wprowadzonych w 2016 roku przez rząd PiS. Duchowni nie mają obowiązku gromadzenia dokumentów fiskalnych, faktur, dowodów wpłat, choć zapewne jakieś gromadzą, bo opłat przeróżnych w kościele nie brakuje. Większość opłat (80% ZUS) związanych z emeryturą, ubezpieczeniem zdrowotnym jest opłacane z pieniędzy publicznych, dokładnie z tak zwanego funduszu kościelnego, na który płacimy rocznie 150 milionów złotych. Kler jest również zwolniony z opłat celnych na towary przeznaczone na cele kultu, edukacyjne czy opiekuńcze. Nie płacą także podatków od nieruchomości czy gruntowych oraz innych tym podobnych na rzecz gminy czy funduszu miejskiego. Kościelne działalności typu rozgłośnia radiowa są również wolne od podatku CIT i nie ma obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez ordynację podatkową. Wszelkie spadki, darowizny i inne przepisywanie praw do majątku a jakże - również zwolnione od podatku i opłat skarbowych. Dziękuję, tyle w tym temacie. Absolutnie nie wierzę w to, że rząd sięgnie po pieniądze kościoła, które wcześniej sam mu podarował, uprzednio odbierając je wszystkim innym obywatelom. Myślę, że kościół dostanie po cichu jeszcze więcej przywilejów, pod pozorem słusznego opodatkowania. Tak nam to zostanie przedstawione. Sprawiedliwy podatek dla złego duchowieństwa, który sami za nich zapłacimy...
Maria
4 tyg. temu
Pracowałam w szkole jako katechetka kiedy księdzu brakowało godzin zabierano mnie. Ważne było żeby dopełnić godziny do etatu dla księdza. Nigdy się nie zapytał czy nie będziemy mi brakowało godzin i z czego ja będę żyła jako katechetka świecka. Ksiądz ma dochód również z parafii ale im zawsze mało.
katabasy
4 tyg. temu
nie chcą się z nikim dzielić.
bECUqtaX
Oni
4 tyg. temu
Pokaż wszystkie dzisiejsze komentarze na ten temat
Oni
4 tyg. temu
Otwórz się komentarze z dnia dzisiejszego jeżeli jej nie skasowała liście
...
Następna strona