Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Polski Ład zabierze pieniądze samorządom? Minister finansów stawia sprawę jasno

42
Podziel się:

Żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński. Jak zaznaczył, dzięki wprowadzonym rozwiązaniom samorządy nie odnotują spadku dochodów w stosunku do wcześniejszych prognoz.

Polski Ład zabierze pieniądze samorządom? Minister finansów stawia sprawę jasno
Żadna JST od 2022 r. nie będzie miała mniejszych dochodów, niż prognozowała przed Polskim Ładem - zadeklarował szef MF (East News, Piotr Molecki)

Przypomnijmy, że w ramach Polskiego Ładu rząd chce m.in. podwyższyć kwotę wolną od podatku do 30 tys., a także podnieść do 120 tys. zł próg podatkowy. Na zmianach - jak wynika z deklaracji - zyskać ma 18 mln podatników.

Stracić mogą jednak samorządy, których dochody opierają się głównie o udziały w podatkach, zwłaszcza PIT. Samorządowcy podkreślają, że program przedstawiany jest jako pomoc i wsparcie, podczas gdy jego skutkiem będzie odebranie mieszkańcom gmin, powiatów oraz województw w całym kraju aż 145 miliardów złotych w ciągu najbliższej dekady.

Dlatego też 13 października samorządowcy z całej Polski spotkają się w Warszawie, aby wspólnie protestować przeciwko rozwiązaniom w Polskim Ładzie.

Zobacz także: Samorządy nie kryją obaw po Polskim Ładzie. Orłowski: To oznacza wepchnięcie ich w dług

Polski Ład uderzy w samorządy?

Jak powiedział we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński, "żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie". - Opracowaliśmy rozwiązania, które będą niwelować mniejsze wpływy JST z podatków. Żadna JST od 2022 r. nie będzie miała mniejszych dochodów, niż prognozowała przed Polskim Ładem - zaznaczył.

- Nieprawdziwe są tezy, że rząd nie wspiera samorządów. Wspiera i najlepszym dowodem są liczby. W latach 2016-2020 dochody JST wzrosły do 1,3 biliona złotych. W porównaniu do 2011-2015 to więcej o blisko 40 proc. Liczby te dotyczą wszystkich JST, w tym dużych miast - wspomniał Kościński.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza dodał, że resort przygotował rozwiązanie, dzięki któremu w 2021 r. samorządy dostaną dodatkowe 8 mld zł. - Środki dzielone będą za pomocą algorytmu opartego na obiektywnych danych. Pieniądze będzie można wydać w tym lub przyszłym roku. Zgodnie z własnymi potrzebami - zaznaczył. Dodatkowo JST w 2021 r. mają dostać dodatkowo 4 mld zł na wsparcie inwestycji wodno kanalizacyjnych.

Skuza zwrócił uwagę, że na 2022 r. samorządy zaplanowały dochody z PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie 140 mld zł. - Według naszych prognoz dzięki projektowanym zmianom dochody wyniosą ok. 149 mld zł, czyli 9 mld zł więcej - podkreślił.

Jak zaznaczył, łączne dochody wszystkich JST w 2022 r. będą wyższe o 10 proc. niż prognozowały samorządy. - Przykładowo dochody z PIT i CIT Krakowa będą większe o 90 mln zł, a Warszawy - o 166 mln zł. Na zmianach zyskają wszystkie samorządy, zarówno małe gminy, jak i i metropolie - podsumował wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
dsa
3 lata temu
Polski ład… Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
No dobrze, al...
3 lata temu
Podobno wielu zyska, a nikt nie straci. Gdzie tu trick? Skąd nagłe rozmnożenie bogactwa?
wer
3 lata temu
Jak minister PiS otwiera usta to kłamie.
dde
3 lata temu
polski ład zabierze kasę nie tylko samorządom ale i uczciwie pracującym małym i dużym przedsiębiorcom oraz pozostałym pracującym i emerytom- to co wymyśliła mafia PISowska to podwyżka podatków o co najmniej 7,75% dla każdego! niepełnosprawni i emeryci nie dostaną zwrotu podatku za rehabilitację i leki znikną też inne ulgi podatkowe - na dzieci też ale o tym mafia PISowska nie mówi!!!!!!
Robo
3 lata temu
Te pieniądze zamiast do samorządów trafią do obywateli. I dobrze. Będzie mniej na strefy relaksu z palet w Warszawie i promowanie różnych dziwnych ideologii.
...
Następna strona