Rekompensaty dla samorządów za Polski Ład. Senat podjął decyzję
Senat przyjął w piątek ustawę zmieniającą zasady ustalania dochodów JST w związku z tzw. Polskim Ładem. Zakłada ona m.in. wprowadzenie nowej subwencji rozwojowej, która ma zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów.
Polski Ład odbije się na budżetach samorządów, wpływy do ich kasy zmaleją. Rząd obiecał więc wsparcie, które ma pomóc tę dziurę zasypać. Za ustawą z przyjętymi poprawkami zagłosowali wszyscy senatorowie.
Senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów jednostek samorządu terytorialnego m.in. zwiększając środki finansowe na uzupełnienie subwencji ogólnej do 12,4 mld zł z 8 mld zł.
Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw. Przepisy mają z jednej strony realizować postanowienia programu Polski Ład, wprowadzając m.in. nową subwencję rozwojową dla samorządów.
Polski Ład przyjęty. Witucki: To Frankenstein. Komplikuje, a nie porządkuje
Z drugiej - zapewnić dostosowanie systemu finansów JST do wyzwań, przed jakim stają samorządy w konsekwencji wdrożenia Polskiego Ładu, zwłaszcza w systemie podatkowym.
Samorządy przeciw Polskiemu Ładowi
Samorządowcy są zgodni co do tego, że Polski Ład oznacza zmiany w podatkach, które będą niekorzystne dla Polaków. Podkreślają, że program przedstawiany jest jako pomoc i wsparcie, podczas gdy jego skutkiem będzie odebranie mieszkańcom gmin, powiatów oraz województw w całym kraju aż 145 miliardów złotych w ciągu najbliższej dekady.
Dlatego 13 października samorządowcy z całej Polski spotkają się w Warszawie, aby wspólnie protestować przeciwko rozwiązaniom w Polskim Ładzie.
– W imieniu samorządów chcemy jasno powiedzieć o konsekwencjach finansowych tego tak zwanego ładu, który tak naprawdę jest skokiem na kasę. Między tą dzisiejszą, cyniczną władzą a obywatelem pozostały tylko samorządy. Dlatego rządzący chcą zrobić wszystko, żeby ograniczyć nasze prerogatywy i zabrać nam pieniądze, tak naprawdę nie nam – prezydentom miast, ale obywatelom – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, przewodniczący Stowarzyszenia Wspólna Polska oraz przewodniczący Rady Unii Metropolii Polskich.