Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NKU
|
aktualizacja

Polski Ład. ZPP popiera pomysł budowy domów do 70 m kw. "Szansa rozwoju dla lokalnych firm"

13
Podziel się:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia pomysł stawiania domów do 70 m kw. bez pozwolenia na budowę. W projekcie widzi szanse rozwoju dla firm budowlanych.

Polski Ład. ZPP popiera pomysł budowy domów do 70 m kw. "Szansa rozwoju dla lokalnych firm"
ZPP popiera pomysł budowy domów do 70 m kw. "Szansa rozwoju dla lokalnych firm" (Adobe Stock)

Budowa domków do 70 m kw. bez pozwolenia to odpowiedź na problemy mieszkaniowe w niewielkich miejscowościach i wsiach - przyznaje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w swoim najnowszym raporcie. Nie są to jedyne zalety, które autorzy wskazują w publikacji.

Nowe rozwiązanie ma być najbardziej korzystne dla firm budowlanych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Według raportu PARP o stanie MŚP, w Polsce jest około 200 tys. firm budowlanych i większość z nich działa w pojedynczych gminach i ich sąsiedztwie.

"Z jednej strony możliwa jest sytuacja, w której inwestor zechce skorzystać z usług firmy budowlanej przy procesie budowy takiego domu od podstaw. Zakres takich usług może obejmować zarówno pełną realizację inwestycji, jak i doraźną pomoc przy niektórych zadaniach wymagających bardziej specjalistycznej wiedzy" - zaznaczają autorzy raportu.

Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek

Jak dodają, z drugiej strony jest to szansa na rozwój segmentu dla gotowych domów prefabrykowanych. Polska ma silną prezentację w produkcji tego typu domów.

"Uwolnienie możliwości prostej i szybkiej budowy domów mieszkalnych do 70 m kw. stanowić będzie dodatkową szansę rozwojową dla niewielkich, lokalnych firm budowlanych" - czytamy.

ZPP zwrócił się również do rządu. Związek apeluje o kontynuowanie prac nad proponowanym rozwiązaniem oraz jak najszybsze przedstawienie konkretnych propozycji projektu ustawy.

Money.pl sprawdziło również, jak na pomysł liberalizacji przepisów zapatrują się Polacy. Według badania UCE Research ponad 64 proc. badanych ocenia pomysł pozytywnie lub raczej pozytywnie. Natomiast nieco więcej niż co piąty ankietowany nowe rozwiązanie ocenia negatywnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Bolo
3 lata temu
Dzień dobry! cześć! i czołem! mam na przedmieściu domek ...
wiem, sprawdz...
3 lata temu
Ja czekam, żeby taras można było na nowo zrobić bez pozwolenia i zgłoszenia. Mój się rozsypuje, a że nie jest to taras ziemny, tylko taki 1,5 m nad ziemią, to muszę mieć pozwolenie na budowę, żeby go ogarnąć. Czyli zburzyć i zrobić nowy. Sam plan kosztowałby minimum 10 tys. plus wszystkie zgody. Taras ma 18 m kw., więc w sumie wyjdzie nawet ponad 20 tys. za niego (W-wa). Za taką kwotę to ja wolę go nie mieć, niech się sypie. Na to pozwolenia nie potrzeba, a w mojej dzielnicy urząd ciągnie sprawy, ile się da, a nawet jeszcze dłużej, bo to najgorszy urząd w stolicy. Tu tylko bogate firmy dostają wszystko od ręki, nawet tam, gdzie plany budowy nie przewidywały. Lobbing, wiadomo, tak się to teraz nazywa.
Ss223
3 lata temu
W Niemczech wszystkie miasta mają spójną zabudowę a u nas radosna twórczość. Teraz będzie jeszcze gorzej.
Małydomek
3 lata temu
Zawsze jakieś ułatwienie jak ktoś nie chce czy nie stać go na coś większego. Może dobuduję domek dla gości lub pod wynajem.
Joe
3 lata temu
Jakoś tego nie widzę... A raczej widzę jako szansę na proliferację brzydoty w kraju który już jest brzydki bo każdy może postawić byle budę, barak czy inną góralską chatę w centrum miasta.