Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|

Polski multimedialny raport klimatyczny TOGETAIR

53
Podziel się

Ponad 30 ekspertów debatowało w Ministerstwie Klimatu nad rekomendacjami do pierwszego Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego, który będzie narzędziem do negocjacji Green Deal i przedstawienia polskich rekomendacji dot. ekologii w Unii Europejskiej. Wspólne wnioski? Potrzeba edukacji ekologicznej, zmniejszenie śladu węglowego, zmiany systemowe, biznes neutralny klimatycznie, skupienie na samorządach i problemach lokalnych oraz przedstawienie polskich planów transformacji energetycznej na szczeblu unijnym.

Polski multimedialny raport klimatyczny TOGETAIR
Polski Multimedialny Raport Klimatyczny to szansa na dotarcie do wszystkich Polaków z przekazem na temat konieczności podnoszenia jakości życia w naszym kraju poprzez poprawę jakości powietrza, gospodarki wodnej, lepsze zagospodarowanie odpadami, ewolucje naszego systemu energetycznego – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu (Materiały prasowe)
bDSrrokB

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Czyste Powietrze

Polski Multimedialny Raport Klimatyczny TOGETAIR to nowoczesny serwis, który skupia w jednym miejscu tezy, rekomendacje oraz dobre praktyki związane z ochroną klimatu i środowiska naturalnego. Publikowane treści przygotowane są ponad podziałami politycznymi, społecznymi czy biznesowymi.

Celem jest wyeksponowanie polskich działań, zarówno na szczeblu administracji krajowej, jak i przedstawienie w Unii Europejskiej polskiego stanowiska na rzecz ekologii oraz zmniejszenia emisji CO2. Raport ma służyć jako narzędzie soft power do przedstawiania polskich racji w rozmowach na temat New Green Deal z europejskimi partnerami.

bDSrrokD

Raport klimatyczny uwzględnia wnioski zgłaszane przez przedstawicieli rządu, samorządów, naukowców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe. Będzie na bieżąco aktualizowany i prowadzony w czterech wersjach językowych: polska, angielska, niemiecka i francuska. Publikacja odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Polski Multimedialny Raport Klimatyczny to szansa na dotarcie do wszystkich Polaków z przekazem na temat konieczności podnoszenia jakości życia w naszym kraju poprzez poprawę jakości powietrza, gospodarki wodnej, lepsze zagospodarowanie odpadami, ewolucje naszego systemu energetycznego. Wielka misja, która będzie dobra wizytówką polskiej pracy na rzecz ekologii – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu.

Zobacz także: Minister Klimatu Michał Kurtyka o Polskim Multimedialnym Raporcie Klimatycznym TOGETAIR

Zdaniem Małgorzaty Jarosińskiej – Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, stworzenie Polskiego Multimedialnego Raportu Klimatycznego to ważny element z finansowego i edukacyjnego punktu widzenia.

bDSrrokJ

- Raport to bardzo ważny element programowania nowej perspektywy finansowej. Dużo środków w ramach funduszy europejskich przeznacza się na aktywności związane z działaniami klimatycznymi, poprawą środowiska, transformacją energetyczną i klimatyczną. Równocześnie trzeba pamiętać, ze Polska jest w szczególnej sytuacji jeśli chodzi o miks energetyczny. Te działania, które są współfinansowane ze środków UE będą skierowane na kwestie związane z poprawą jakości powietrza, retencji wody, transport i innowacyjne rozwiązania w tych obszarach – zaznacza Małgorzata Jarosińska – Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Zobacz także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak Minister Funduszy i Polityki Regionalnej

- Istnieje potrzeba przeniesienia dyskusji o czekających Polskę wyzwaniach zarówno na szczebel lokalny, jak i europejski. Tylko takie szerokie podejście w połączeniu z innowacyjną formułą pozwoli skutecznie zmierzyć się z kryzysem ekologicznym. Polski Multimedialny Raport Klimatyczny to narzędzie soft power w perspektywie negocjacji New Green Deal – mówi Artur Beck, współorganizator TOGETAIR i założyciel Fundacji Pozytywnych Idei.

bDSrrokK

- Przygotowywany raport klimatyczny nie będzie opasłym tomiszczem z setkami kartek. Będzie to hybryda multimedialna osadzona na stronie internetowej. Będą tam nie tylko teksty, ale również materiały wideo, wykresy, infografiki. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Będziemy wskazywali problemy i ich źródła, ale również pochwalimy się tym, co robimy dobrze, bo polska droga do ekologii jest warta promocji. Podchodzimy do tematu bardzo poważnie i chcemy pokazać, co należy zrobić, by dojść do neutralności klimatycznej, czy spełniać unijne normy – zapowiedziała Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze i pomysłodawczyni TOGETAIR.

Z kolei Michał Gwardys, prezes stowarzyszenia Młodzi dla Polski i współorganizator TOGETAIR, podkreślił rolę patriotycznego podejścia do ekologii.

- Unijni partnerzy Polski powinni wiedzieć, że Polacy chcą żyć w czystej Europie, jednak odpowiedzialnością polskiego rządu jest przeprowadzenie transformacji energetycznej w taki sposób, by jak najlepiej służyła polskiemu społeczeństwu. Cieszę się z obecności biznesu państwowego w TOGETAIR. Polskie spółki Skarbu Państwa to cenne aktywa, które mądrze zarządzane będą prowadzić Polskę w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, pozwalając kolejnym pokoleniom Polaków żyć w czystszej, piękniejszej ojczyźnie – mówi Michał Gwardys, prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski i współorganizator TOGETAIR.

Tematyka raportu

bDSrrokL

Tematyka opiera się na najważniejszych tezach i rekomendacjach, płynących z pierwszej edycji Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. Pozwala to wspólnie wyznaczać standardy dbania o ekologię w Polsce.

Wątki tematyczne zostały podzielone na cztery żywioły (ogień, woda, ziemia, powietrze), uzupełnione o piątą kluczową kategorię (człowiek). Bazując na tym podziale, raport został złożony z pięciu głównych części, które będą pogłębiane w poszczególnych rozdziałach.

- Świadome społeczeństwo nie tylko ma wiedzę, by dokonywać mądrzejszych wyborów konsumenckich, ale też lepiej rozumie skomplikowane zależności gospodarczo-ekologiczne, co pozwoli z większą rezerwą podchodzić do populistycznych haseł i uproszczonych rozwiązań dla złożonych problemów - zwrócił uwagę Jakub Pawłowski, dyrektor programowy TOGETAIR.

Raport TOGETAIR to pierwsze tak kompleksowe i wielowątkowe ujęcie kluczowych tematów z zakresu ekologii i ekonomii. Kompendium wiedzy o najważniejszych trendach, które będą kształtować polską politykę klimatyczną w najbliższych latach. Podsumowanie Szczytu Klimatycznego, w którym nie tylko uwzględniamy wypracowane w trakcie wydarzenia rekomendacje, ale też wybiegamy wprzód, nieustannie rozszerzając i pogłębiając kolejne strategie, plany i postulaty.

bDSrrokM

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Czyste Powietrze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSrrole
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
retro
7 miesięcy temu
"lepsze zagospodarowanie odpadami" - hahahahah a to dobre. Sami sprowadzaja tysiace ton z zagranicy do naszego kraju, skladuja, pala, a nam karza dbac o srodowisko. - K................. Zacznijcie od siebie najpierw.
leśnik
7 miesięcy temu
I tak będę palił w kominku, chyba że wprowadzą 2000 PLUS za dopłaty do gazu.
kłamstwo !!!
7 miesięcy temu
Robią nas w tzw.konia tymi zdjęciami i straszą!! Przecież zawsze ciepłe powietrze w zetknięciu się z zimnym powoduje powstanie pary, czyli białego dymu. I nie ma to nic wspólnego z zanieczyszczaniem powietrza, bo tak samo się dzieje przy ogrzewaniu gazowym!!!! Brzydki żółty lub czarny dym,to efekt spalania śmieci
bDSrrolf
Sproket
6 miesięcy temu
To niech się dogadają jeszcze z wulkanami bo wybuch jednego emituje tyle CO2 co gospodarka światowa przez 100 lat i jaki zostawia ślad węglowy.
mieszkaniec
7 miesięcy temu
Jak kotłownie miejskie przejdą na opalanie gazowe lub prądem, to ja zrobię tak samo !!
...
Następna strona