Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Ponad 1 mld zł zamrożonych w węglu. Alarmujący sygnał

27
Podziel się:

W tej chwili mamy zamrożone w węglu około 1,1 miliarda złotych - powiedział w Częstochowie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Zwrócił uwagę na prowadzone przez poprzedni rząd inwestycje w zakup węgla kosztem rozwoju infrastruktury drogowej.

Ponad 1 mld zł zamrożonych w węglu. Alarmujący sygnał
Miliard zamrożony w węglu. Wiceminister podał liczby (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Pod koniec marca samorząd Częstochowy podpisał z firmą Budimex wartą 241 mln zł umowę na projekt i budowę tzw. Bugajskiej bis, czyli węzła drogowego i trasy prowadzącej w kierunku sąsiedniego Olsztyna Jurajskiego, z dofinansowaniem z Funduszu Inwestycji Strategicznych.

1,1 mld zł zamrożone w węglu

Niestety wcześniej było tak, że pieniądze, które w założeniu mogły być przeznaczone na rozwój dróg lokalnych, były kierowane np. na zakup węgla, który ciągle zalega na wielu placach. Czas ten problem rozwiązać, czas na środki finansowe, które będą dedykowane drogom lokalnym - mówił obecny w Częstochowie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Jak wskazał Koperski, rząd Zjednoczonej Prawicy wydał na węgiel 1,5 mld zł. Obecnie podnoszony jest problem zalegającego i niszczejącego na składach surowca. - W tej chwili mamy zamrożone w węglu ok. 1,1 mld zł - wyliczył Koperski.

Samorządowcy alarmują: węgiel leżący odłogiem niszczeje, maleje jego wartość. Mowa nawet o 45 mln zł. - Prosimy o to, żeby Ministerstwo Aktywów Państwowych lub inny resort zechciał powiedzieć nam, co my mamy z tym węglem zrobić, żeby nie narazić się na naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Bo my musimy to w jakiś sposób zagospodarować Tak więc chcielibyśmy prosić o jakiś dynamiczne działania w tym zakresie - podkreślił cytowany w lutym przez Portal Samorządowy Marek Wójcik, przedstawiciel Związku Miast Polskich.

Michał Respondek z Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazał, że według ankiety MAP obecnie zalegającego węgla jest około 30 tys. ton, czyli o 30 tys. mniej niż w sierpniu ubiegłego roku. - Doskonale rozumiemy i wiemy, że ta cena węgla też jest inna niż była w momencie, kiedy my całą tę akcję przeprowadziliśmy. Dlatego też podjęliśmy się wypracowania kolejnych rozwiązań, które mogłyby ułatwić sprzedaż lub upłynnienie tego węgla przez gminy - przekonywał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Anna
3 tyg. temu
Czy import węgla to kosztowny projekt, którego celem jest zaoranie polskiego wydobycia ?
Emeryt
3 tyg. temu
To nie mrożenie tylko inwestycja! Opał zawsze trzeba mieć! Na ta zimę i dwie kolejne! To taki modny ostatnio akumulator energii tyle lat i jeszcze się nie rozładował!
Radek
3 tyg. temu
Idźcie do Morawieckiego, niech teraz prywatnie odkupi, dzięki niemu ta polityka rozrzutności.
wwyy
3 tyg. temu
hałdy znikną tak jak poprzednie bez rozgłosu.
erap
3 tyg. temu
tyle się mówi o pomocy dla seniora może niech rozdadzą potrzebującym tym którzy do pracy już nie pójdą ze względu na wiek i choroby nie mogą nic więcej zarobić im pomoc się przyda. na takie coś nie szkoda mi ani złotówki
...
Następna strona