Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Trump rozmawiał z Putinem. Jest częściowe zawieszenie broni. Co wiadomo?

72
Podziel się:

Prezydent USA Donald Trump i prezydent Rosji Władimir Putin zakończyli wtorkową rozmowę telefoniczną - pisze CBC News, powołując się na urzędników Białego Domu. Kreml przekazał, że Putin zgodził się na wstrzymanie ostrzału infrastruktury energetycznej na 30 dni.

Trump rozmawiał z Putinem. Jest częściowe zawieszenie broni. Co wiadomo?
Spotkanie Donalda Trumpa i Władimira Putina w 2019 roku (Getty Images,, 2019 Anadolu Agency)

We wtorek prezydent Donald Trump oraz prezydent Władimir Putin rozmawiali telefonicznie. Zastępca szefa personelu Białego Domu Dan Scavino ocenił, że rozmowa "przebiega dobrze" - informuje CBC News.

Podczas rozmowy z Trumpem, Putin wyraził opinię, że wprowadzenie 30-dniowego zawieszenia broni wymaga całkowitego zaprzestania zagranicznej pomocy wojskowej oraz przekazywania Ukrainie informacji wywiadowczych. Dodatkowo, aby przyszłe zawieszenie broni było skuteczne, konieczne jest zapewnienie efektywnej kontroli nad jego przestrzeganiem na całej linii frontu - wskazał Kreml.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wykorzystywać okazje w biznesie? Zbigniew Jakubas w Biznes Klasie

Strony zgodziły się na "rozpoczęcie negocjacji"

Po rozmowie telefonicznej między Trumpem a Putinem, Biały Dom przekazał z kolei, że obie strony zgodziły się na rozpoczęcie "technicznych negocjacji" dotyczących zawieszenia broni na morzu oraz dążenie do pełnego zawieszenia broni i trwałego pokoju. Negocjacje te mają rozpocząć się natychmiast na Bliskim Wschodzie.

Podczas rozmowy telefonicznej prezydenci Trump i Putin podkreślili potrzebę zakończenia konfliktu na Ukrainie trwałym pokojem. Zgodzili się, że zasoby, które Ukraina i Rosja poświęcają na wojnę, mogłyby być lepiej wykorzystane na rzecz obywateli tych krajów. Konflikt ten, według przywódców, nigdy nie powinien był się rozpocząć i powinien był zostać zakończony już wcześniej dzięki szczerym wysiłkom pokojowym - podaje "The Guardian".

Przywódcy uzgodnili, że pierwszym krokiem do zawarcia pokoju będzie zawieszenie broni w zakresie energii i infrastruktury oraz negocjacje techniczne dotyczące morskiego zawieszenia broni na Morzu Czarnym. Rozmowy te mają rozpocząć się natychmiast na Bliskim Wschodzie, który został wskazany jako potencjalny obszar współpracy w celu zapobiegania przyszłym konfliktom. Wiadomo już, że druga tura rozmów ma odbyć się w niedzielę 23 marca.

Dyskutowano również o potrzebie powstrzymania rozprzestrzeniania się broni strategicznej, a przywódcy zobowiązali się do współpracy z innymi podmiotami, aby zapewnić jak najszersze zastosowanie tych działań. Obaj przywódcy zgodzili się, że Iran nie powinien mieć możliwości zniszczenia Izraela.

Zgodzili się również, że lepsze stosunki dwustronne między USA a Rosją przyniosą ogromne korzyści, w tym duże umowy gospodarcze i stabilność geopolityczną po osiągnięciu pokoju - podaje "The Guardian".

W poniedziałek Trump zdradził, że rozmowy dotyczą "terytoriów, które miałyby zostać zachowane i utracone". Jak zaznaczył, negocjacje są skomplikowane, a Stany Zjednoczone "w zasadzie wyznaczają granicę kraju". Prezydent USA wyraził również chęć osobistego spotkania z Putinem - czytamy.

W zeszłym tygodniu delegacje USA i Ukrainy spotkały się w Arabii Saudyjskiej, proponując 30-dniowe zawieszenie broni. Putin wyraził wstępnie akceptację dla tego pomysłu, ale zaznaczył, że potrzebne są dalsze rozmowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Prezydent2030
miesiąc temu
Pan Trump coś niedawno mówił o pokoju w Gazie. Dzisiaj podobno w ramach pokoju zginęły tam setki cywilów a rannych zostało tysiąc !
jean l.
miesiąc temu
To już koniec kijowskiego reżimu, czas na rozliczenia...
kesut
miesiąc temu
Nachlałem się za 800 plus.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
HydraCorpoEco...
miesiąc temu
Historia w 12 lat zatoczyła koło. W 2013 roku Amerykanie liczyli na bazy na Krymie a dzisiaj oddają Krym RUSji ...
???
miesiąc temu
Alaska wraca do Rosji?
Slowianie
miesiąc temu
Upadek UE jest gwarantowany.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (72)
Cezarus
miesiąc temu
Czas na zaproszenie do Polski Prezydenta Trumpa. Widowisko na miare Zjazdu w Gniezdzie. Tłum ludzi podobny do przyjazdu Papieza otrzezwił wtedy partie i naprostowały im sie zwoje. As potrzebny do swiatowej talii który Polacy z checia odegraja bo lubia USA i im imponuje. Przy okazji by mógł wspomiec o czerwonej liniii i Twierdzy Wschód Imperium Demokracji.
IGP
miesiąc temu
Zawieszenie broni, które trwało 2 godziny bo siepacze barbarzyńców botoksowego księciunia Putina już znowu atakują.
Obiektywnie
miesiąc temu
Pań Trump będzie dbał z Putlerem o to aby nikt mu nie sypał piachu w tryby, tak to widzę. Tylko czemu milczą o tym pisowskie media, gdzie jest Rachoń?, gdzie reszta pseudodziennikarzyn po rydzykowych uczelniach ? Co taka cisza w tym temacie? Nie wiecie jak to skontaktować ?, przecież to oczywisty reset.
Obiektywnie
miesiąc temu
Pań Trump będzie dbał z Putlerem o to aby nikt mu nie sypał piachu w tryby, tak to widzę. Tylko czemu milczą o tym pisowskie media, gdzie jest Rachoń?, gdzie reszta pseudodziennikarzyn po rydzykowych uczelniach ? Co taka cisza w tym temacie? Nie wiecie jak to skontaktować ?, przecież to oczywisty reset.
.....
miesiąc temu
Nikt nie wie o czym oni rozmawiali, czy o pokoju, którego raczej nie będzie, czy w ogóle była taka rozmowa? Nikt tego nie wie, bo i skąd
...
Następna strona