Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
czarnecki
16.10.2020 07:52

Afera GetBack. Czarneckiego pogrążają byli pracownicy

W piątek sąd rozpatrzy wniosek o areszt wobec Leszka Czarneckiego. Biznesmen jest podejrzany w sprawie tzw. afery GetBack i jest za granicą. Jak podaje "Wyborcza", część zarzutów wobec biznesmena oparto na zeznaniach jego byłych współpracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sąd zdecyduje o aresztowaniu Leszka Czarneckiego. (Fot: Andrzej Grygiel)

Posiedzenie, na którym sąd rozpatrzy wniosek o tymczasowy areszt dla Leszka Czarneckiego, rozpocznie się w piątek o godz. 10.30.

O 9.45 przed gmachem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia odbędzie się konferencja osób poszkodowanych w aferze GetBack.

"Jesteśmy pokrzywdzonymi, stroną postępowania karnego prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. Mamy zamiar się stawić, wejść na salę i poprzeć wniosek prokuratora o zastosowanie aresztu wobec Leszka Cz." - powiedział Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack S.A.

„Ryzyko, czyli na co się przygotować, żeby zarobić?” Webinar mBank odc. 3

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", część zarzutów wobec Leszka Czarneckiego oparto na zeznaniach jego byłych współpracowników, którzy również są podejrzani o przestępstwa.

Swoje zarzuty śledczy opierają na stwierdzeniach, że Czarnecki musiał wiedzieć o sprzedaży obligacji GetBack bez zezwolenia, pomimo tego, że w 2018 sam roku skierował osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa na szkodę banku.

Zawiadomienia dotyczyły sprzedaży obligacji GetBack. W tym samym roku Czarnecki zwolnił cały zarząd.

I to właśnie jego byli członkowie obciążają szefa Idea Banku.

"Leszek Czarnecki i rada nadzorcza prowadzili bardzo aktywną politykę nadzoru. Dział audytu raportował do członka rady nadzorczej będącego szefem komisji audytu" - miał powiedzieć Jarosław A., były prezes Idea Banku, w wypowiedzi przytaczanej przez "Wyborczą".

Inni byli współpracy mówią o Czarneckim jako o "podmiocie kontrolującym", a jedna z byłych członkiń zarządu twierdzi, że informowała go o sytuacji w banku.

Wniosek o tymczasowy areszt dla biznesmena prokuratura złożyła w czerwcu. Sąd musiał jednak zapoznać się z obszernymi aktami sprawy, dlatego decyzję podejmie w piątek.

Sam Czarnecki przebywa za granicą. Ewentualny tymczasowy areszt będzie wiązał się z wydaniem Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych tłumaczył wielokrotnie, że Czarnecki nigdzie się nie ukrywa a jego zagraniczny adres jest znany organom ścigania.

Sam Giertych został w czwartek zatrzymany w związku z inną sprawą. Zdaniem śledczych, miał pośredniczyć w wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki giełdowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-10-2020

feeezeznania byłych pracowników, a gdzie papiery i twarde dowody, państwo prawa jasne

16-10-2020

nnmmTak wielka sprzedaż obligacji '' bez pozwolenia '' a gdzie był KNF , gdzie było tekturowe państwo ????????????? Na czym zależało … Czytaj całość

16-10-2020

pispsypispsypispsyszkoda, ze prokuarura nie włącza sprawozdań ze spotkań rady, czli twardymi dowodami, a kieruje się zeznaniami osób, którym zależy na wykręceniu się od … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (183)