Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Roman Giertych zatrzymany. Okręgowa Rada Adwokacka komentuje

757
Podziel się:

O sprawie dowiedzieliśmy się z mediów i od innych adwokatów - komentuje zatrzymanie Romana Giertycha rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adwokat Michał Fertak.

Roman Giertych zatrzymany. Okręgowa Rada Adwokacka komentuje
Roman Giertych zatrzymany przez CBA. (PAP, Rafał Guz)

Roman Giertych został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA w czwartek, a o zatrzymaniu poinformowała jego córka Maria Giertych. Przekazała ona money.pl informację o tym, że nadal trwa przeszukiwanie domu.

- Do kancelarii mecenasa udał się przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie - informuje money.pl rzecznik prasowy ORA adwokat Michał Fertak. Przedstawiciel Rady jest również w drodze do domu Romana Giertycha.

To standardowa procedura. Przedstawiciele Rady mają zadbać o to, by w trakcie przeszukiwania nie doszło do naruszenia dokumentów objętych tajemnicą adwokacką.

- O sprawie nie byliśmy powiadomieni przez służby. Tak samo, jak o czynnościach realizowanych wobec mecenasa Giertycha. Dowiedzieliśmy się o nich z mediów i od innych adwokatów - dodaje nasz rozmówca.

Funkcjonariusze CBA przeszukują dom Giertychów

Informacje o zatrzymaniu Romana Giertycha potwierdziła w TVN24 jego żona - mecenas Barbara Giertych, która jednocześnie reprezentuje swojego męża. Wyjaśniła, że funkcjonariusze CBA zatrzymali adwokata w sądzie, po rozprawie, w której brał tego dnia udział. Według jej relacji funkcjonariusze nie podali jednak zarzutów w trakcie zatrzymania.

Zobacz także: Zobacz: Rząd bierze się za spółki komandytowe. Będą musiały zapłacić więcej

- Osoba zatrzymana powinna zostać poinformowana o przyczynach zatrzymania w trakcie jego trwania - wyjaśnia mecenas Michał Fertak.

Około godziny 14 funkcjonariusze weszli do domu Giertychów. Po godzinie 15 skontaktowaliśmy się z jego córką Marią, która potwierdziła, że przeszukanie trwa. Przeszukanie trwa również w kancelarii Giertycha przy ul. Nowy Świat w Warszawie.

- Przeszukiwanie domu w obecności osoby podejrzanej lub też domowników jest częstą procedurą. Spotykamy się z nią na co dzień - tłumaczy rozmówca money.pl.

Zatrzymanie związane ze spółką giełdową

CBA wydało komunikat tłumaczący zatrzymania adwokata i jednego ze znanych biznesmenów. "Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW" - napisano w komunikacie.

"Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych" - czytamy dalej.

Biuro nie podaje, o jaką spółkę chodzi. Informuje natomiast, że zatrzymani usłyszą zarzuty "działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy". CBA podaje również, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Roman Giertych reprezentuje Leszka Czarneckiego

"Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowanej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - napisał na Twitterze Roman Giertych.

W piątek sąd ma rozpoznać wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą Leszka Czarneckiego. To umożliwi wydanie za biznesmenem Europejskiego Nakazu Aresztowania - informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na prokuraturę.

Na posiedzeniu sądu Czarneckiego miał reprezentować Roman Giertych. Teraz okazuje się, że - najprawdopodobniej - będzie to niemożliwe.

Prokuratura zarzuca Czarneckiemu m.in. narażenie Idea Banku na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów w wysokości co najmniej 123,5 mln złotych oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln złotych.

Czarneckiemu, który przebywa obecnie za granicą, grozi 15 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(757)
ala
2 lata temu
To PO i POwiązani z nimi tylko ze złodziejstwem się kojarzą. Goście uprawiali złodziejstwo w wyższej klasie, ciekawe czy Koń odda pieniądze akcjonariuszom Polnordu . - Ja zapraszam cba czy kogo kto chce nie mam nic do ukrycia, niczego nie chowam, pensja wpływa na konto rachunki płacę z konta.... więc czego ten giertych się boi ? On nie zarabiał legalnie i nie wydawał legalnie ? = Jak zatrzymują zwykłego obywatela to nikt i nic nie zrobi żeby było wszystko zgodnie z prawem, wyrok i siedzieć, jak w sądach się ustawia sprawy to także cisza !!! Pan mecenas zatrzymany to afera, jak można , tego nie wolno, niepoczytalny , nie świadomy , pomroczność , to przypadkowo i co jeszcze ? Nareszcie ktoś zaczyna ustawiać to wszystko tak jak powinno być. Brawo !!!
sukces pisu
2 lata temu
Podła zmiana pisu zrobiła z Polski zgromadzenie plemienne nawzajem zwalczające się!!!!
kl
2 lata temu
Enigmatyczne zarzuty o działanie Adwokata na szkodę spółki giełdowej z prawdopodobną stratą 90 mln zł... A tymczasem w Ostrołęce stracono 1 mld zł i nikogo nie zatrzymano, nikomu nie postawiono zarzutów, nikomu nie zatrzymano majątku. Ciekawe.
wyborca
2 lata temu
Wiele osób ma coś na sumieniu, albo mają dopiero zamiar łamać prawo i szykują sobie zaplecze bezkarności, bo walczą o te sądy pod hasłami praworządności jak o życie. pomówienia, oskarżenia, haki, nagonki, ośmieszanie, wykpiwanie, zastraszanie, chamskie odzywki… Tak działa elita polityczna! Niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą, bo to my będziemy wsadzać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. Zmiana rządu to marzenie POpulistów - komunistów. Ludzie więcej tego złodziejstwa nie kupią !!! ... - Budki psy szczekają -- karawana jedzie dalej !? - dojadą do tuskawki i mają kolejne wygrane wybory !? = Tak trzymać ! - Prawo i Sprawiedliwość musi być w naszym reformującym ( PO nierządach 30 lat ) kraju. Wszystko z myślą o lepszym jutrze ludzi_rodzin - zakładów - Polski !
obser...
2 lata temu
No i nareszcie zaczyna w Polsce robic sie porzadek ! - przyszła kryska i trza będzie lewizny oddać ! KRYSKA WSZELKIEJ MASCI BIAŁYMI KOŁNIERZYKAMI ..... PO nitce do rudiego - szefa wszystkich szefów mafii POwiązań... Nareszcie są rozliczenia z przekrętów. -- Coraz, większa agresja i łgarstwa oPOzycji.!? NIEKTÓRZY CHCIELI BYĆ PONAD PRAWEM KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ.((,,Adwokaci łapią się za głowę,, przecież zawsze byliśmy bezkarni !)) Kiedy zamykają zwykłych, przeciętnych lub biednych ludzi to służby działają prawidłowo. Kiedy natomiast zamykają Romka, Tomka i Atomka z tzw. wierchowki to LARUM, atak na demokrację, państwo policyjne, to sprawy polityczne, etc., etc. = Przestępców trzeba ścigać, niech srają w gacie przed więzieniem. = Brawo CBA i prokuratura !!! = Za zdradę stanu również należy zacząć rozliczać.
...
Następna strona