Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Roman Giertych zatrzymany. CBA przeszukało dom adwokata i kancelarię

48
Podziel się:

Roman Giertych został zatrzymany przez CBA, o czym poinformowała jego córka na portalach społecznościowych. W trakcie przeszukania domu prawnik zasłabł i został przewieziony do szpitala. Oprócz Giertycha CBA zatrzymało także biznesmena, niegdyś jednego z najbogatszych Polaków. Według komunikatu Biura sprawa dotyczy narażenia na szkodę spółki giełdowej.

Roman Giertych zatrzymany. CBA przeszukało dom adwokata i kancelarię
Roman Giertych zatrzymany przez CBA (PAP, Leszek Szymański)
bECQskUl

Aktualizacja, godz. 21.15

O zatrzymaniu Giertycha jako pierwsza poinformowała jego córka na Twitterze. "W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu. Będę podawać dalsze informacje" - napisała Maria Giertych.

Giertych także opublikował wpis na Twitterze. "Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowanej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - napisał.

bECQskUn

Wieczorem córka podała zaś, że w trakcie przeszukania Roman Giertych zasłabł. Karetka zabrała go do szpitala.

Około godziny 14 funkcjonariusze weszli do domu Giertychów. Po godzinie 15 skontaktowaliśmy się z jego córką Marią, która potwierdziła, że przeszukanie trwa. Przeszukanie objęło również w kancelarii Giertycha przy ul. Nowy Świat w Warszawie.

Informacje o zatrzymaniu Romana Giertycha potwierdziła w TVN24 jego żona - mecenas Barbara Giertych, która jednocześnie reprezentuje swojego męża. Wyjaśniła, że funkcjonariusze CBA zatrzymali adwokata w sądzie. Nie podali jednak zarzutów.

bECQskUt

- Jest to sytuacja kuriozalna, niespotykana w państwach prawa. Adwokat jest zatrzymany bez podania mu zarzutów. Być może ma to jakiś związek ze sprawą pana Leszka Czarneckiego, którego reprezentuje mój mąż - powiedziała mec. Barbara Giertych w TVN24.

Przypomnijmy, że w piątek jest posiedzenie aresztowe związane z Leszkiem Czarneckim, właścicielem Idea Banku. Chodzi o śledztwo dotyczące tzw. afery GetBack. Roman Giertych miał w nim uczestniczyć. Teraz biznesmena będzie reprezentował mec. Piotr Zapadka. - Na pewno [na rozprawie - red.] będzie adwokat. Ale moim zdaniem nie będzie to Roman Giertych - powiedziała mec. Barbara Giertych.

Roman Giertych zatrzymany. CBA wydaje komunikat

CBA wydało komunikat tłumaczący zatrzymania adwokata i jednego ze znanych biznesmenów - Ryszarda K. "Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW" - napisano w komunikacie.

bECQskUu

"Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych" - czytamy dalej.

Biuro nie podaje, o jaką spółkę chodzi. Informuje natomiast, że zatrzymani usłyszą zarzuty "działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy". CBA podaje również, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Prokurator z poznańskiej prokuratury ujawniła, że chodzi o spółkę deweloperką. - Chodzi o przywłaszczenie środków i wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach notowanej na giełdzie spółce deweloperskiej - powiedziała poznańskiej "Gazecie Wyborczej" prokurator Anna Marszałek z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

bECQskUv

PAP podała w czwartek wieczorem, że Ryszard K. po zakończeniu przeszukania jego domu w Gdyni został przewieziony do prokuratury. Obrońca biznesmena Tymon Kulczycki powiedział jedynie, że Ryszard K. nie życzy sobie ujawniania wizerunku i danych osobowych. Zapowiedział na piątek oświadczenie.

Roman Giertych reprezentuje Leszka Czarneckiego

W piątek sąd ma rozpoznać wniosek prokuratury o aresztowanie przebywającego za granicą Leszka Czarneckiego. To umożliwi wydanie za biznesmenem Europejskiego Nakazu Aresztowania - podała w czwartek Polska Agencja Prasowa, powołując się na prokuraturę.

bECQskUw

Prokuratura zarzuca Czarneckiemu m.in. narażenie Idea Banku na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów w wysokości co najmniej 123,5 mln złotych oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln złotych.

Czarneckiemu, który przebywa obecnie za granicą, grozi 15 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECQskUO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Misio
11 miesięcy temu
Nie znam nikogo, kto byłby zatrzymany przez policję lub jakieś służby i byłby niewinny. Pewnie zdarzają się takie przypadki, ale mówienie przez opozycję przy okazji każdego aresztowania, że to sprawa polityczna to już dziecinada. U byłego ministra miliony pochowane w skrytkach, biznesmeni o podejrzanych interesach, bankierzy którzy stoją za trefnymi obligacjami itd ... to kogo ma to CBA aresztować - Jana Kowalskiego, właściciela warsztatu szewskiego?
beos
11 miesięcy temu
Stroznego przeniesli do CBA zeby jeszcze raz sporbowal? On od 2007 sie kompromituje. Nic nie zrobil. Po smolenk2010 tez nic oprocz uczestnictwa w zatajaniu prawdy. I teraz ma byc rzetelny w CBA ? Chyba sobie kpicie. Zalosne myslenie. Szelag i Seremet powiedzcie prawde !!!
Tak trzeba
11 miesięcy temu
Wypuście Romka wsadzcie Jarka.
bECQskUP
k ...tak będz...
11 miesięcy temu
Jak nie ma chleba i i zakażonych jest coraz więcej a także przypadków śmieryelnych na kowid 19 to trzeba ciemnemu ludowi urządzić igrzyska i aresztować znanych ludzi negatywnie nastawionych do PiS. Im gorsza będzie sytuacja epidemiologiczna z którą rząd PiS zupełnie sobie nie radzi tym więcej będzie aresztowań znanych ludzi aby odwrócić uwagę od covid 19.
Gall
11 miesięcy temu
Dzisiaj zasłabł a jutro zeświruje i będzie śpiewał na oddziale : jestem wesoły Romek , mam na przedmieściu domek . Będzie próbował wszystkich sztuczek aby tylko móc wrócić do innego domku , tego pod Rzymem .
...
Następna strona