Notowania

Poszkodowani w GetBack chwalą nowe przepisy. "Ogromne ułatwienie"

Nowe przepisy przyjęte w tym tygodniu przez rząd podobają się poszkodowanym w GetBack. "Jest to ogromne ułatwienie dla poszkodowanych w aferach finansowo-gospodarczych celem dochodzenia swoich roszczeń i praw" - pisze Artiom Bujan, szef Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Poszkodowani w GetBack chwalą przepisy, przyjęte w tym tygodniu przez rząd (Fot: Marek Konrad/REPORTER)

Stanowisko poszkodowanych opublikował w piątek portal wPolityce.pl. "Dotychczas działające regulacje były de facto martwymi zapisami, czego wynikiem jest jedynie kilkanaście prawomocnych wyroków rocznie, z których najwyższy opiewał na kwotę 12 tysięcy złotych" - napisał Artiom Bujan.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości mają umożliwić zdecydowaną walkę z nieuczciwymi firmami, które oszukują zwyczajnych Polaków, a także narażają na straty polskie państwo.

Zobacz też: UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Największą nowością jest wprowadzenie zasady, że prokurator nie będzie musiał czekać na zakończenie procesu osoby fizycznej, a nawet wskazywać konkretnej osoby, która ma być winna przestępstwa.

Nowe prawo jest realizacją koncepcji "winy anonimowej". Według resortu sprawiedliwości dotychczasowe przepisy miały znikomą skuteczność. Nowa ustawa przewiduje kary od 30 tys. do 30 mln zł niezależnie od osiągniętego przez firmę przychodu.

Do wytoczenia sprawy spółce wystarczy prokuratorskie ustalenie, że doszło w niej do popełnienia przestępstwa. Resort podkreśla, że nie będzie już wymogu wcześniejszego prawomocnego skazania przedstawiciela spółki, która złamała prawo, co w przeszłości blokowało egzekwowanie prawa.

"Nowa ustawa daje możliwość w postępowaniu karnym w uzasadnionych przypadkach dokonanie zabezpieczenia mienia podmiotu, w imieniu i na rzecz którego działał podejrzany na korzyść pokrzywdzonego. Jest to ogromne ułatwienie dla poszkodowanych w aferach finansowo-gospodarczych celem dochodzenia swoich roszczeń i praw" - piszą poszkodowani w GetBack.

Artiom Bujan dodaje również, że wprowadzone regulacje mogą pomóc wielu tysiącom poszkodowanych w aferze GetBack oraz zapewnią wsparcie innym oszukanym w przyszłości.

"Stowarzyszenie oczekuje szybkiego wdrożenia korzystnego dla wszystkich firm i konsumentów rozwiązania prawnego, jakim niewątpliwie jest zatwierdzona przez Radę Ministrów ustawa" - puentują poszkodowani w GetBack.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: getback, prawo, gospodarka polska, finanse
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-01-2019

gośćZakładam Stowarzyszenie Pazernych poszkodowanych przez Lotto i Kasyna a szczególnie tzw jednorękich bandytów . Nie może być tak , że ja w dobrej … Czytaj całość

11-01-2019

tojanie chwal dnia przed zachodem słońca, nie chwal projektu przed uchwaleniem. Trzymam kciuki za powodzenie ustawy

13-01-2019

I bardzo dobrzeWcale mi nie zal tych, co umoczyli na Getbacku. Chcieli zarobic na nieszczesciu i oszustwie, ale karma okazala sie szybsza.

Rozwiń komentarze (6)