W związku z nowelizacją przepisów, 30 września kończy się ważność orzeczeń o niepełnosprawności i kart parkingowych dla blisko 400 tysięcy osób w Polsce. Jak wynika z danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, wszyscy, których to dotyczy, powinni jak najszybciej zgłosić się do urzędów, aby złożyć wnioski o wydanie nowych dokumentów - czytamy.
Aktualizacja przepisów, która weszła w życie w ubiegłym roku, skróciła okres obowiązywania wielu orzeczeń. Na mocy ustawy z 19 grudnia 2023 roku, orzeczenia, które straciły ważność po 5 sierpnia 2023 r., są ważne jedynie do 30 września 2024 r., co obejmuje również karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoby z orzeczeniem muszą składać wniosek
Złożenie wniosku o nowe orzeczenie jest niezbędne, aby zachować prawa do świadczeń i przywilejów, jednak rosnąca liczba wniosków powoduje opóźnienia w ich rozpatrywaniu. Osoby, które nie otrzymają nowego orzeczenia do 30 września, mogą nadal korzystać ze świadczeń, o ile złożą wniosek przed tym terminem. Ważność dokumentów może zostać przedłużona maksymalnie o sześć miesięcy od daty ich wygaśnięcia - infromuje motoryzacja.interia.pl.
Ministerstwo wprowadziło również podobne zasady dla kart parkingowych. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, osoby z orzeczeniem ważnym do 30 września mogą korzystać z karty do 31 marca 2025 r. Dokumenty można składać w urzędach miast i gmin, gdzie dostępne są szczegóły dotyczące procedur i wymaganych dokumentów.
Portal przypomina, że kierowcy korzystający z miejsc dla niepełnosprawnych muszą pamiętać o ważności swoich kart parkingowych, gdyż za ich nieważność grożą wysokie mandaty:
- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 800 zł i 6 punktów karnych,
- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych i posługiwanie się kartą parkingową w sposób nieuprawniony - 1200 zł i 6 punktów karnych.