Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Pożyczka do 5 tys. zł dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, co zrobić, by została umorzona

17
Podziel się:

Samozatrudnieni oraz zatrudniający do 9 pracowników mogą wnioskować o pożyczkę w wysokości 5 tys. zł. Nie muszą dowodzić, że w związku z kryzysem spadły ich przychody. Mogą także wnioskować o jej umorzenie.

5 tys. zł pożyczki ma służyć utrzymaniu zatrudnienia. Po spełnieniu kilku warunków pożyczka stanie się bezzwrotna
5 tys. zł pożyczki ma służyć utrzymaniu zatrudnienia. Po spełnieniu kilku warunków pożyczka stanie się bezzwrotna (Pixabay)

Postanowienia pierwszej tarczy antykryzysowej zmieniały się tak szybko, że zaledwie kilka tygodni po jej przyjęciu mało kto już pamięta, co pierwotnie przewidywała. Pożyczka w wysokości 5000 zł miała być skierowana wyłącznie do przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników a ostatecznie mogą z niej korzystać również samozatrudnieni.

Biorąc pod uwagę, że po spełnieniu niezbyt wyśrubowanych warunków, pożyczka ta w całości może zostać umorzona, gra naprawdę jest warta świeczki.

Sukces rozciągnięcia dofinansowania również na samozatrudnionych przypisuje sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Docierały do niego liczne wątpliwości przedsiębiorców, czy w przypadku, gdy posiadają status mikroprzedsiębiorcy, a nie zatrudniają żadnego pracownika, mogą sięgać, po tę pomoc.

Przedstawił to stanowisko minister pracy Marlenie Maląg, a ta przyznała, że wprawdzie pierwotnym celem udzielania pożyczki było wsparcie mikroprzedsiębiorców w utrzymaniu zatrudniania – a samozatrudnieni nikogo przecież nie zatrudniają, jednak dostrzega zasadność objęcia ich także dodatkową pomocą.

Zobacz także: Obejrzyj: Zasiłek dla bezrobotnych na razie bez zmian. "Teraz ratujemy miejsca pracy"

Mikropożyczka - kto może się ubiegać

Aby ubiegać się o pożyczkę, trzeba spełnić trzy warunki. Oto one:

• zatrudnienie mniej niż 10 osób w firmie,

• roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln euro lub suma aktywów jego bilansu wynosi mniej niż 2 mln euro

• zarejestrowana działalność gospodarczą przed 1 marca 2020 roku.

Kiedy pożyczka 5000 zł będzie bezzwrotna?

W pewnych sytuacjach pożyczki nie trzeba będzie zwracać, więc stanie się de facto zastrzykiem finansowym, częściową kompensacją strat. Przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać pożyczki, jeśli przetrwa trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

To duża zmiana w stosunku do pierwotnego brzmienia przepisów. Pierwsza wersja tarczy zakładała, że warunkiem umorzenia pożyczki było "utrzymanie stanu zatrudnienia z 29 lutego". Teraz wystarczy prowadzić działalność przez trzy miesiące od otrzymania świadczenia.

Pożyczka dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców z urzędu pracy - wniosek o umorzenie

Bardzo ważne jest jednak dopełnienie formalności. Wniosek o umorzenie pożyczki dla mikrofirmy powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia, w którym spełniony zostanie warunek jej umorzenia, czyli prowadzenie działalności przez trzy miesiące. Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy w formie elektronicznej lub papierowej.

Kiedy więc miną trzy miesiące od udzielenia pożyczki, przedsiębiorca będzie miał dwa tygodnie na to, by poinformować urząd pracy o tym, że nadal prowadził w tym czasie działalność gospodarczą. Z dosłownej interpretacji przepisów wynika, że jeśli spóźni się choć o dzień, umorzenia nie będzie.

W ramach pocieszenia można dodać, że warunki spłaty są atrakcyjne.

Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Z kolei okres spłaty pożyczki dla mikrofirmy może wynieść do 12 miesięcy. Karencja w spłacie kapitału wraz z odsetkami wynosi trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Ziraat Loans
3 lata temu
Witaj. Skontaktuj sie z nami pod adresem ziraatloans@gmail.com, aby uzyskac pozyczke. Oferujemy pozyczke w wysokosci 2% na maksymalnie 30 lat.
Tarczownik
3 lata temu
Tak dostałem tarcze - i nadal będę tarczą dla Kaczyńskiego, Morawieckiego i Dudy ! Vivat panowie ! VIVAT !
olo
3 lata temu
szkoda ze nie rządzi PO,bo wtedy dostalibyście przepis na zupę szczawiową
EF
3 lata temu
Najlepiej zgłoście się do Tuska. Za jego kadencji ZUS nie pobierał haraczu, nie trzeba było pisać pochlebnych komentarzy dla Kaczyńskiego i głosować na Dudę. Może zabierze Was do Brukseli i obsadzi na "ciepłym " stanowisku, bo jak twierdził, pieniędzy nie ma i nie będzie, więc o tarczy antykryzysowej Byście tylko marzyli....
alicja
3 lata temu
Prawie 2 tygodnie temu złożyłam wniosek o te 5 tyś i pieniędzy do dzisiaj nie ma. jak długo czeka sie na to?