Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Dopłaty do pensji. Warunek podstawowy: firma nie może zwalniać w czasie pobierania pieniędzy

15
Podziel się

Firmy, które w związku z koronawirusem odnotowały straty, mogą liczyć na 3-miesięczne dofinansowanie do pensji w ramach tarczy antykryzysowej. Zainteresowane firmy muszą wcześniej zawrzeć z pracownikami porozumienie o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Dopłaty do pensji. Dofinansowanie do pensji ma służyć temu, by po tym, jak zacznie się odmrażanie gospodarki, pracownicy mogli wrócić do swoich miejsc pracy
Dopłaty do pensji. Dofinansowanie do pensji ma służyć temu, by po tym, jak zacznie się odmrażanie gospodarki, pracownicy mogli wrócić do swoich miejsc pracy
bEpvMryt

Co piąta firma na rynku nie ma rezerw finansowych. Strategią przedsiębiorców są cięcia etatów i obniżki pensji – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Aby zapobiec temu scenariuszowi, rząd przewidział w tarczy antykryzysowej 3-miesięczne dofinansowanie do pensji pracowników. Przez czas pobierania dofinansowania pracodawca nie może zwalniać (co jest istotna zmiana w stosunku do pierwotnego brzmienia tego rozwiązania, zgodnie z którym nie może zwolnić również przez 3 kolejne miesiące po tym, jak skończy pobierać dopłaty).

Dopłaty do pensji. Które firmy mogą liczyć na pomoc?

Z dopłat mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, który prowadzą działalność gospodarczą przez co najmniej 14 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie. Warunkiem skorzystania z dopłat jest brak zaległości w opłacaniu zobowiązań podatkowych do końca III kwartału 2019 r.

bEpvMryv

Ponadto przedsiębiorca musi wcześniej zawrzeć z pracownikami (względnie: związkami zawodowymi działającymi w firmie) porozumienie o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. W ciągu pięciu dni od podpisania dokument musi zostać przekazany inspekcji pracy.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. ZUS zasypany wnioskami

Jeśli pomimo złożonego zobowiązania pracodawcy nie uda się utrzymać miejsc pracy, będzie musiał oddać pobrane na dopłaty pieniądze w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty. Zwrot będzie proporcjonalny do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika.

bEpvMryB

Dopłaty do wynagrodzenia pracowników: zasady

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dopłaty do kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Wysokość dopłaty jest uzależniona od tego, jak bardzo spadły obroty.

• Jeśli obroty firmy spadły o co najmniej 30 procent, pracodawcy mogą liczyć na dopłaty do pensji w wysokości 50 procent sumy wynagrodzeń, jednak do kwoty 50 procent minimalnej pensji.

• Jeśli obroty firmy spadły przynajmniej o połowę, dofinansowanie nie może przekroczyć 70 procent wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika

bEpvMryC

• Jeśli pracodawca odnotował przynajmniej 80-proc. spadek obrotów, otrzyma dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń. Nie będzie to jednak nie więcej niż 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.

Dopłaty do pensji. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia?

Dopłaty do pensji. Warunek podstawowy: firma nie może zwalniać w czasie pobierania pieniędzy

Wniosek można złożyć w Wojewódzkim Urzędzie Pracy właściwym dla siedziby pracodawcy bądź elektronicznie za pomocą formularza elektronicznego na portalu Praca.gov.pl.

bEpvMryD

We wniosku przedsiębiorca umieszcza najważniejsze informacje (siedziba firmy, osoby uprawnione do reprezentacji). Formularz zawiera oświadczenie mówiące m.in. o tym, że wnioskodawca zobowiązuje się przeznaczyć środki z dofinansowania na koszty związane z wynagrodzeniami pracowników oraz składkami na ubezpieczenia społeczne.

Przedsiębiorca dołącza do wniosku porozumienie o wprowadzeniu przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz wykaz pracowników.

bEpvMryE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpvMryW
KOMENTARZE
(15)
Nic
12 miesięcy temu
Mój prezes ograniczył godziny zabrał520 pln,,przytulił milion dotacji,kazał podpisać aneksy 2600, kopi nie dał, zabronił wystawiania fv aby dostać dotację A kontroli niema jeszcze dopisuje że płaci za soboty
Egzekutor
rok temu
A u nas wziął dofiansowanie ale po cichu każe spłacić okres przestoju albo do widzenia :( Da się to zrobić tylko że każdy jest w różnej sytuacji. Gdyby się zwolnili wszyscy to by odczuł boleśnie swoją pazerność :D Minister dał pieniądze i fajnie , ale jeszcze trzeba się zainteresować do kogo te pieniądze trafią. A nie tylko fajnie się mówi że daliśmy :(
handlowiec
rok temu
a słyszeliście o 1/20 etatu :) tu jest dopiero żart
bEpvMryX
Sklepowa
rok temu
U mnie właściciel w sklepie skrócił czas pracy klientów pod sklepem kolejka a towar trzeba dokładać po godzinach Cała prawda
Ja
rok temu
Jka zwykle redakterok nie odrobił pracy domowej.Opisuje dwie zupełnie rózne formy pomocy i ciągle je ze sobą miesza ,czym innem jest dofinasowanie z PUP ,a czym innnym jest przestój ekonomiczny lub obnizenie czasu pracy /i pensji/.Każdy rózni się zasadmi i inne dokumenty trzeba składac i z innych środków są dofinasowywane.