Notowania

PPK wchodzą w życie. Duże firmy uciekają w alternatywne programy

Wiele dużych firmy nie chce wprowadzać pracowniczych planów kapitałowych, dlatego otwiera dobrowolne pracownicze programy emerytalne. Tylko w tym roku KNF zarejestrowała już blisko 300 PPE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
PPK 2019: czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Zapoznaj się z zasadami programu oszczędzania

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", dobrowolne pracownicze programy emerytalne funkcjonują w Polsce od dwóch dekad, ale w ostatnim okresie przeżywają prawdziwy renesans.

W rejestrze KNF w tym roku pojawiło się 289 nowych PPE, a w kolejce czekają kolejne wnioski. To efekt wprowadzenia przez rząd programu pracowniczych planów kapitałowych.

Dla zatrudniających co najmniej 250 osób firm PPK będą od 1 lipca obowiązkowe. Są jednak wyjątki. Warunkiem jest prowadzenie PPE oraz odprowadzanie składek podstawowych co najmniej 3,5 proc., o ile do PPE przystąpiła nie mniej niż jedna czwarta osób zatrudnionych.

Obejrzyj: Orlen nie musi zakładać PPK. "Mamy własne programy"

PPE w ostatnim czasie zarejestrowały takie firmy jak Link4 (należy do PZU), BNP Paribas, Jastrzębska Spółka Węglowa, P&G czy KGHM TFI.

Cześć firm chce dać pracownikom wybór, czy chcą przystąpić do PPE czy do PPK, ale część chce poprzestać na PPE. Tak jest z Link4, które należy do państwowego PZU.

Rada Ministrów w maju przyjęła projekt zmian w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, który przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat oraz uproszczenie systemu PPK.

Jedną z najważniejszych zmian w ustawie jest rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Dzięki tej zmianie pracodawcy nie będą musieli zawierać umów o prowadzenie PPK w różnych terminach w związku z powrotem poszczególnych osób do z urlopów.

Zmiany wprowadzają też dodatkową możliwość informowania uczestników PPK przez zapewnienie im dostępu do systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a w przypadku, gdy będzie to niemożliwe przekazywanie takiej informacji na wniosek uczestnika PPK w postaci papierowej.

Pracownicze Plany Kapitałowe jako nagroda. Im mniej zarabiasz, tym więcej zyskasz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: programy emerytalne, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

lllMamy złodziejskie państwo. Zabierają nam realnie ponad 80% dochodu i jeszcze ciągle im mało. W zamian większość ludzi dostaje przysłowiowy guzik

16-05-2019

TAkHahahahaha i znowu PiSowi nie wyszlo :D

16-05-2019

mbbmKolejna zachęta do samozatrudnienia. Nie w tę stronę panie premierze.

Rozwiń komentarze (44)