Notowania

Praca na Antarktydzie. Rekordowe 1,5 tys. zgłoszeń

Chętnych do pracy na Antarktydzie nie brakowało. Z zamkniętej listy zgłoszeń komisja wybierze około 16 osób, które od 6 do 12 miesięcy będą pracować w krainie wiecznego lodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego znajduje się na wyspie Króla Jerzego.

- Nigdy jeszcze instytut biochemii i biofizyki nie otrzymał tak dużej liczby zgłoszeń i było ich 1548 - podkreśla Dagmara Bożek-Andryszczak, uczestniczka poprzednich misji w polskiej stacji na łamach gazety.pl.

Jak poinformował Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, "nabór zgłoszeń na uczestników 44 wyprawy antarktycznej na Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego w sezonie 2019-2020 został zakończony".

Do końca kwietnia będą prowadzone rozmowy rekrutacyjne z wybranymi osobami. W maju kandydaci przechodzą badania lekarskie. Kolejne miesiące: czerwiec-wrzesień poświęcone są na przygotowaniom do wyprawy. W tym czasie odbywają się także szkolenia grupowe i indywidualne – czytamy na stronach Polskiej Stacji Antarktycznej.

Podczas pobytu na Stacji panuje zasada "wszyscy robią wszystko" – w miarę swoich możliwości i uprawnień, dlatego też niezbędna jest praca zespołowa.

Grupa zimowa pracować będzie od października do listopada kolejnego roku. W jej skład wejdzie 8 osób, które pełnić następujące funkcje: kierownik wyprawy, energetyk, elektryk, mechanik samochodowy, operator PTS, informatyk, elektronik, ratownik medyczny, łącznościowiec, laborant, obserwator ekologiczny, obserwator morski, obserwator hydrochemiczny i glacjologiczny.

Drugi zespół to grupa letnia, która na Antarktydzie ma spędzić pół roku: od listopada do końca marca. To kolejne 8 osób. Wśród nich znajdzie się "bosman (obsługa, konserwacja i naprawy sprzętu pływającego), asystent terenowy (wsparcie naukowców w terenie), kucharz (obsługa w zakresie zbiorowego żywienia), administrator części hotelowej i pomoc w kuchni, pracownicy zajmujący się konserwacją i remontem zabudowań oraz sprzętu stacyjnego, obserwatorzy na Lions Rump (monitoring ekologiczny ptaków i ssaków płetwonogich)" – wynika z warunków rekrutacji.

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego znajduje się na wyspie Króla Jerzego. W ubiegłym roku została dofinansowana kwotą 88 mln zł dotacji z Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa. O środki na budowę nowego budynku głównego zabiegała dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2019

Koniec jest bliskoByle dalej od Polski... Sam żałuję, że nie uciekłem, póki czas. Wierzyłem, że normalność zwycięży.

22-04-2019

bartekI jak nauczyciele nie chcą pracować! Tylko gdzie tu pracować jak na każde miejsce pracy przypada ok. 100 osób - dajcie im podwyżki i to w podskokach … Czytaj całość

22-04-2019

eskimosNie nawidzę zimy i śniegu więc won ode mnie.

Rozwiń komentarze (40)