Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Praca na czarno w Niemczech. 3/4 gospodyń domowych tak tam pracuje

20
Podziel się:

U naszych zachodnich sąsiadów odsetek nielegalnie pracujących w domach jest zaskakująco wysoki. Średnia dla krajów unijnych wynosi 57 proc.

Praca na czarno w Niemczech. 3/4 gospodyń domowych tak tam pracuje
Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy na całym świecie 76 mln osób pracuje jako pomoc domowa, z czego 61 mln jest zatrudnionych nieformalnie (Pexels)
bEJRZojp

We Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii i Irlandii nawet mniej niż 40 proc. prac w domu - typu sprzątanie, pranie, ogrodnictwo - wykonywanych jest na czarno.

To znacznie mniej niż w Niemczech, gdzie 75 proc. takich usług wykonywanych jest bez jakiejkolwiek umowy. Badania w tej sprawie przeprowadziła Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OECD wyliczyła, że w Unii pracami domowymi zajmuje się ok. 1,3 proc. całej siły roboczej Wspólnoty. W Polsce nie jest to jednak duży rynek, bo zaledwie 0,1 proc. wszystkich pracowników utrzymuje się z takiej pracy. W Niemczech - mniej niż 0,5 proc.

bEJRZojr
Zobacz także: 15 tysięcy złotych miesięcznie. W tym biznesie to standard

Zgodnie z raportem Instytutu Gospodarki Niemieckiej u naszego zachodniego sąsiada ok. 3,3 mln gospodarstw domowych zatrudnia pomoc, ale w 2,9 mln przypadków bez jakiejkolwiek rejestracji.

Według OECD ponad 90 proc. pracowników gospodarstw domowych to kobiety. Wśród zarejestrowanych pracowników domowych dwie trzecie ma powyżej 50 lat.

bEJRZojx

Niemiecka Federacja Związków Zawodowych (DGB) wezwała do profesjonalizacji tego sektora. Zaproponowała, by gospodarstwa domowe korzystały z pomocy świadczonej przez przedsiębiorstwa zatrudniające stałych pracowników dzięki voucherom pokrywającym połowę kosztów tych usług.

W ten sposób mogłoby powstać 1,5 mln legalnych miejsc pracy. W ocenie DGB usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego powinny być odpowiednio opłacane i zorganizowane. Jeśli tak się nie stanie, to tacy pracownicy będą narażeni na ryzyko popadnięcia w ubóstwo na wypadek choroby, bezrobocia czy starości.

Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy na całym świecie 76 mln osób pracuje jako pomoc domowa, z czego 61 mln jest zatrudnionych nieformalnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJRZojS
wiadomości
gospodarka
praca
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
bozenna
3 miesiące temu
Bez ubezpieczenia, umowy, zdane na łaske rodzin pdp. A potem płacz na grupach, bo bezpodstawnie oskarżyli o kradzież i wystawili walizki w środku nocy. Dziękuje bardzo, wole jechać przez agencje. Mam sprawdzoną laxo care, dobrze płacą, wszystko załatwiają, mam koordynatorke pod telefonem i legalny pobyt.
Krzysztof555
3 miesiące temu
Trzeba coś z tym zrobić. Ja pracuję legalnie, ukończyłem Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku terapeuta zajęciowy, dzięki czemu mam legalną i dobrze płatną pracę.
Janko Muzykan...
3 miesiące temu
Punki to kapitaliści, a skinheadzi teraz rapują!
bEJRZojT
Hahaha
3 miesiące temu
Nie ma sensu pracować ! Kto zna się na kryptowalutach szczególnie anonimowych ( bitcoin nie jest anonimowy ) nie musi pracować. To wyższość prawdziwego wykształcenia nad kształtowaniem cnót niewieścich w szkołach.
efwvev
3 miesiące temu
Straszne i nie mieści się w głowie (konkretnie w lewej półkuli)! Opodatkować na-ten-tych-miast!!! Aaaaa i wouchery dać potem, czy coś tam.