Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Praca w Polsce. Ile zarabiają prawnicy?

6
Podziel się:

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 1268 prawników zatrudnionych na etatach, z czego 57 proc. stanowiły kobiety. 25 proc. prawników zarabia mniej niż 4160 zł brutto, natomiast 25 proc. zarabia powyżej 7760 zł.

Ile zarabia prawnik? Oto wyniki badania
Ile zarabia prawnik? Oto wyniki badania (Pexels)

Prawnikiem można nazwać osobę, która ukończyła studia prawnicze, niezależnie od tego czy uzyskała prawo do wykonywania konkretnego zawodu prawniczego np. radcy prawnego, adwokata czy sędziego, czy też nie. Osoba nieposiadająca dodatkowego tytułu zawodowego może sporządzać umowy czy udzielać porad prawniczych.

Prawnicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiają więcej niż pracujący w polskich firmach. Największa różnica jest zauważalna w przypadku starszych specjalistów.

Co czwarty prawnik będących starszym specjalistą zatrudnionym w firmie z przewagą kapitału zagranicznego zarabia więcej niż 13 460 PLN brutto, w polskich firmach – o prawie 5 000 PLN mniej. Jeśli jesteś ciekaw jakie są stawki płac na Twoim stanowisku, uzupełnij ankietę i odbierz raport.

Wynagrodzenia prawników różnią się w zależności od miasta, w którym pracują. Najwyższe zarobki otrzymują prawnicy pracujący w Warszawie. 25% starszych specjalistów zatrudnionych w stolicy otrzymuje powyżej 11 350 PLN. Najniższe zarobki otrzymują młodsi specjaliści zatrudnieni w Poznaniu.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń najwyższe wynagrodzenia otrzymują prawnicy zatrudnieni w konsultingu finansowym (podatki, inwestycje, audyt, doradztwo).

Zobacz także: Obejrzyj też: Rynek pracy w Polsce. "Wrócili obywatele Ukrainy"

Co czwarty prawnik pracujący w tej branży zarabia powyżej 9 700 PLN. Co ciekawe najniższe zarobki otrzymują prawnicy pracujący w branży prawniczej świadczącej usługi dla ludności. 25% z nich zarabia mniej niż 3 070 PLN.

autor: Agnieszka Sutor
Sedlak & Sedlak

Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:

wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(6)
hmmm
rok temu
POpatrz sobie w lustro i POwiedz kogo widzisz????
możemy więej
2 lata temu
ale po co ? szarpać się na zus i podatki ? robimy co nieco i reszta życia dla nas, tak trudno zrozumieć, że najważniejszy czas spędzony prywatnie ? tu są ludzie myślący .
iyllyrf
2 lata temu
Wolny zawód i na etacie?
ja
2 lata temu
Pensja jest ważna. Im wyższa tym lepiej, ale niektórzy myślą że większe zarobki rozwiążą ich problemy. Ważniejsze jest to, jak wydajemy pieniądze. Wielu dobrze zarabiających zostało bankrutami. Kiedy źle zarządza się pieniędzmi, każdy majątek można roztrwonić. Patrz przykłady sławnych sportowców, aktorów, muzyków itp. Zarabiali miliony i co? Wydawali miliony! Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi niekoniecznie dopiero na starość,
Prawnik
2 lata temu
Za tyle to można co najwyżej wegetowac