Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Praktyki tylko dla zaszczepionych. RPO pyta o podstawę prawną

291
Podziel się:

Władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdecydowały, że do praktyk studenckich będą mogli przystąpić tylko ci studenci, którzy się zaszczepią. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Praktyki tylko dla zaszczepionych. RPO pyta o podstawę prawną
AGH w Krakowie (Wikimedia Commons, Andrzej Otrębski/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będą musieli okazać zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Taką decyzję podjęły władze Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska.

AGH poinformowała, że do praktyk w tym roku akademickim zostaną dopuszczone tylko osoby, które przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu się co najmniej jedną dawką.

Zobacz także: Rząd zachęca do szczepień loterią. Dr Sutkowski przekonuje, że w popularyzację powinniśmy włączyć się wszyscy

RPO zauważa, że skoro uczelnia zamierza gromadzić dane studentów i pracowników dotyczące faktu zaszczepienia się, musi podeprzeć się podstawą prawną. I to właśnie o nią o raz o wyjaśnienia zwrócił się do rektora AGH prof. dr. hab. inż. Jerzego Lisa Rzecznik.

To nie jedyna sprawa, którą zainteresował się RPO. Wątpliwości dotyczą Pierwszy zapowiedzi monitorowania przez uczelnię danych dotyczących zdrowia studentów i na ich podstawie objęcie osób niezaszczepionych, a więc narażonych na zakażenie, systemem specjalnej ochrony.

Nie da się tego wprowadzić bez uzyskania informacji, kto został zaszczepiony, co jest równoznaczne z przetwarzaniem danych dotyczących zdrowia - wskazuje RPO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(291)
Paweł
3 lata temu
Studia nie są przymusowe. Brawo za odwagę. Dbać o zdrowie większości i możliwość uzyskania wykształcenia czy nie urazić mniejszości i ryzykować kolejne ogniska covid?
mag
3 lata temu
z definicji szczepionka chroni (ma chronić) zaszczepionego przed ciężkim przebiegiem choroby. Nie chroni go przed zakażeniem i nie powoduje, że zaszczepiony nie może zarazić innych zaszczepionych czy nie zaszczepionych. W tym kontekście wypowiedzi osobników zaszczepionych że obawiają się kontaktu czy przebywania z niezaszczepionymi pozbawiona jest jakiejkolwiek logiki.
JA...
3 lata temu
Natychmiast odwołać rektora uczelni Jerzego Lisa - za działania niezgodne z Konstytucją RP i Prawami Człowieka, sprawą powinna z urzędu zainteresować się Prokuratura
Krt
3 lata temu
AGH to pełna mobingu i egzaminów za łapówki uczenllnia proponuje sprawdzic niejakiego Maleckiego , Pietrzyka z wydziału Metali Nieżelaznych
abc
3 lata temu
"""objęcie osób niezaszczepionych, a więc narażonych na zakażenie, systemem specjalnej ochrony. """ A co???? Zaszczepieni ponownie nie choruja na covida????!!!!!!!!
...
Następna strona