Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Prawnik Ziobry i Obajtka. Kto płaci za obsługę prawną ministra sprawiedliwości?

105
Podziel się:

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro korzysta z usług prywatnych kancelarii prawniczych. Zawierane są z nimi umowy cywilnoprawne, których zdaniem prokuratury nie trzeba ujawniać. Cała sprawa budzi wątpliwości prawników, ponieważ ci sami prawnicy z jednej strony mogą bronić ministra, a z drugiej być stroną w sprawię, w której stroną jest prokuratura.

Prawnik Ziobry i Obajtka. Kto płaci za obsługę prawną ministra sprawiedliwości?
Zbigniew Ziobro korzysta z usług prywatnych prawników (KPRM)

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" postanowili sprawdzić, jakie kancelarie prawnicze obsługują sprawy ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Prokuratura nie chce ujawnić tych danych, ponieważ zdaniem zastępcy dyrektora biura prezydialnego w Prokuraturze Krajowej Andrzeja Szeligi, pytanie zadane przez dziennikarzy było nieprecyzyjne, gdyż nie wskazali w nim, o które sprawy chodzi. ”GW” podkreśla, że pytanie dotyczyło wszystkich spraw, w których zewnętrzne kancelarie reprezentowały Ziobrę lub jego zastępców.

Ministerstwo nie chce ujawnić także umów z prawnikami, ponieważ zdaniem Szeligi są to umowy cywilnoprawne i nie podlegają one zasadom dostępu do informacji publicznej. Szeliga w swojej odpowiedzi przesłał jedynie jedną umowę z kancelarią prawną, która została zawarta w ramach zamówienia publicznego. Ale jest to niezgodne z prawomocnymi wyrokami sądów administracyjnych w sprawach dotyczących umów cywilnoprawnych, które przegrała Prokuratura Krajowa.

Zobacz także: Łepkowska dostaje 1314 zł emerytury. Broni podatku od smartfona

Dziennikarze ”Wyborczej” podkreślają w artykule, że korzystanie przez prokuratora generalnego z usług zewnętrznych kancelarii prawniczych rodzi pewne etyczne dwuznaczności. Przywołują tu przypadek adwokata Macieja Zaborowskiego, który z jednej strony był np. pełnomocnikiem Ziobry, ale też jest prawnikiem Daniela Obajtka.

W sprawie Zaborowskiego dziennikarze zapytali ministerstwo o umowy i ich koszty. Odpowiedź resortu również była zdawkowa, a co najważniejsze dziennikarze nie dowiedzieli się, czy za obsługę prawną płacą podatnicy czy też opłacani są z kieszeni ministra i jego wspólników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
Qrfruimn
3 lata temu
Cytując klasyka" Nie mamy pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?" czyli bawimy się za wasze podatki i co nam zrobicie?
Qrva
3 lata temu
Dopóki na tych karierowiczów i dyzmów polityki będą głosować 500plusy i emeryci zachwyceni 13 i 14 emeryturą, to będą robić sobie co im się podoba za nasze pieniądze.
emerytka
3 lata temu
Wszystkie wydatki ze środków publicznych są jawne! Proszę płacić ze środków prywatnych, jak Pan nie chce ujawnić kosztów. W przeciwnym wypadku to naruszenie prawa. WSTYD, Panie Ministrze! WSTYD!
Tarcza
3 lata temu
PO nie potrzebuje prawników, bo ma sędziów.
polak maly
3 lata temu
Nie podlegają one zasadom dostępu do informacji publicznej, ale publika za wszystko placi.Ma placic i siedziec cicho, jak dlugo jeszcze?
...
Następna strona