Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prawo budowlane. Paczkomaty staną bez pozwolenia. Jest ustawa

7
Podziel się:

Wyczekiwana przez przedsiębiorców nowelizacja prawa budowlanego została przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację przy realizacji inwestycji budowlanych. Ułatwi stawianie np. paczkomatów.

Nowelizacja prawa budowlanego została przyjęta przez Sejm
Nowelizacja prawa budowlanego została przyjęta przez Sejm (East News, Maciej Luczniewski/REPORTER)
bEJoAWlN

Ustawa przewiduje między innymi, że na etapie starania się o pozwolenie na budowę inwestor nie będzie musiał składać w urzędzie powiatowym lub gminnym projektu technicznego obiektu budowlanego. Ma to przyspieszyć proces inwestycyjny i - o czym pisze "Puls Biznesu" - zaoszczędzić urzędom przeglądania "kilkunastu milionów stron dokumentacji rocznie".

Ustawa zakłada też, że niemożliwe będzie stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę lub użytkowanie po pięciu latach od ich wydania.

bEJoAWlP

Mają się także zmienić przepisy dotyczące samowoli budowlanych - resort rozwoju chce, aby najstarsze, co najmniej 20-letnie samowole budowlane, łatwiej było zalegalizować.

Spora zmiana dotyczy małych budowli, takich jak paczkomaty, biletomaty i wpłatomaty. Tego typu obiekty do wys. 3 m będą zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i ich zgłaszania, nie będzie też potrzebny dziennik budowy.

bEJoAWmq
wiadomości
prawo budowlane
KOMENTARZE
(7)
Olek
2 lata temu
Te przepisy otwierają możliwość stawiania różnego typu budowli, które dzisiaj że względu na specyficzne warunki techniczne powstać nie mogą. Na jakiej podstawie urząd wydający pozwolenie będzie w stanie podjąć decyzję o zgodności z warunkami jeśli do wniosku o pozwolenie nie będzie dołączony projekt techniczny? Poza tym już dzisiaj samowole są często zmorą sąsiadów a teraz staną się legalne. Nowe prawo wręcz będzie zachęcało do stawiania samowolek. Inwestor zgłosi 4 piętra a wybuduje 10...
solo
2 lata temu
Kaczysci przepychaja prawo pod swoich sponsorow. Tylko dlaczego senat pomaga w tym chocholim tancu. Dla obywatela nic sie nie zmieni.
grzegozr124
2 lata temu
poszedl bym dalej nazucil bym aby kazdy paczkomat stanpl w kazdym mieszkaniu domu nie bylo by problemu z segregacja smieci
bEJoAWmr
Ola
2 lata temu
Do Inpostu: róbcie niższe paczkomaty, bo momoże swoich 172 cm ... ledwo jestem w stanie wyszukać paczkę z góry !!!
Pirx
2 lata temu
Uważam, że jakaś uproszczona forma projektu budowlanego powinna być! Mapa geodezyjna z obrysem lokalizacji na działce, Rysunki fasad z czterech stron i ewentualnie wizualizacja przestrzenna z sąsiadującą zabudową i drogami. Inaczej zostaną dopuszczone do budowy dziwolągi, które nie pasują do otoczenia!