Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prawo do naprawy. Zamiast wyrzucić AGD oddasz do serwisu

Jest szansa, że pralki, lodówki czy zmywarki pożyją dłużej niż dwa lata. Zamiast wyrzucać naprawimy sprzęt. Pomoże w tym dyrektywa unijna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jest szansa, że pralki, lodówki czy zmywarki pożyją dłużej niż dwa lata. (Fot: Michal Dyjuk/REPORTER)

Odnowione przepisy zaczynają funkcjonować z od początku października 2019 r. ”Prawo do naprawy” to ekoprojekt, który zmusza producentów do udostępnienia profesjonalnym serwisom informacje dotyczące sposobu naprawy i części zamiennych.

Przepisy wymuszą również przedłużenie żywotności sprzętów. Dyrektywa dotyczy zarówno pralek, jak i lodówek, zmywarek, telewizorów czy serwerów. W przypadku elektroniki wymaga aktualizacji oprogramowania przez osiem lat od wyprodukowanie np. serwera.

Wszystko to ma zapewnić możliwość naprawy używanego sprzętu przy użyciu standardowych narzędzi, ale też wprowadza wymogi materiałowe i normy związane z energooszczędnością.

Kiedy Rosja niszczyła objętą embargiem żywność świat się oburzał. W rzeczistości każdego dnia robi to samo
Zamiast oddać potrzebującym, lepiej zniszczyć. Bogaty świat marnuje majątek z wygody i przez zawiłe przepisy

Jak sugeruje portal antyweb, nowe prawo przyczyni się więc nie tylko poprawy rynku i jakości sprzętów, ale również do obniżenia cen napraw czy serwisów oraz dostępności części zamiennych.

Prawo to ma podłoże ekologiczne spowalniając zalewającą nas falę elektrośmieci, która według United Nations University osiągnęła poziom 50 mln ton rocznie.

Jak alarmują eksperci z ONZ, liczba elektrośmieci rośnie co roku o blisko 5 proc. Standardowa żywotność np. pralki to zaledwie 2 lata. Jak pisaliśmy w money.pl, w Polsce co trzynaste urządzenie trafiające na elektrośmietnik to komputer, komórka, faks albo telefon. W ten sposób każdego roku produkujemy 38 tys. ton takich odpadów.

Elektrośmieci to problem i dla środowiska, i dla naszego portfela
Prawo do naprawy wejdzie w życie. I wywróci nasze do góry nogami

Zaledwie 16 proc. elektronicznych śmieci jest we właściwy sposób utylizowana i poddawana recyklingowi. ”Prawo do naprawy” przynajmniej w części ma szansę zmniejszyć tę skalę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2019

Czekamna to samo prawo dla samochodów. Skończcie z silnikami od kosiarek w dużych autach, to nie ma nic wspólnego z ekologią.

01-10-2019

HalloAha, dadzą schematy naprawy i numery części a silnik do pralki będzie kosztować w nurcie tyle co pralka. Czy oni to też chcą jakoś kontrolować czy to … Czytaj całość

01-10-2019

MmmCzegoś nie rozumiem, telewizor sony gra od 10 lat, pralka polar chyba z 15 lat a lodówka indesit to nawet już nie pamiętam. Więc skąd te dane ze tak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)