Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Prawo jazdy 2019. Obowiązkowa wymiana dokumentów. Kogo obejmie i w jakim terminie?

1
Podziel się:

Prawo jazdy od marca br. ma nowy wzór. Zmianom uległy również przepisy. Sprawdź, kogo obejmie obowiązkowa wymiana dokumentów i w jakim terminie.

Prawo jazdy 2019. Obowiązkowa wymiana dokumentów
Prawo jazdy 2019. Obowiązkowa wymiana dokumentów (East News)

Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach

Prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. W niektórych przypadkach także innego rodzaju pojazdów drogowych jak np. pojazd zaprzęgowy. Od 4 marca 2019 roku dokument wydawany jest na podstawie nowego wzoru. W nowe prawo jazdy nie jest wpisany adres zamieszkania kierowcy.

Tym samym, przepisy zostały dostosowane do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Organ ten stwierdził, że prawo jazdy ma potwierdzać zdolność jego posiadacza do prowadzenia pojazdu, a nie udzielać informacji na temat miejsca jego zamieszkania.

Prawo jazdy 2019. Kogo dotyczy obowiązkowa wymiana dokumentów?

Prawo jazdy otrzymane przed 4 marca 2019 r. pozostaje ważne do czasu wskazanego na dokumencie. Dodatkowo uprawnienia te, nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania. Dotychczas w takim przypadku, należało zrobić to w ciągu 30 dni, a wymiana prawo jazdy spowodowana obciążała kierowcę kwotą ponad 100 zł.

Kierowcy, którym wydano prawo jazdy przed 2015 rokiem posiadają dokumenty z bezterminowym okresem ważności. Po tym czasie dokumenty wydawane były na okres 15 lat. Obowiązkowa wymiana dokumentów obejmie natomiast wszystkich kierowców, bez żadnego wyjątku.

Bezterminowe prawo jazdy należy wymienić najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe dokumenty otrzymają już 15-letni okres ważności. Obowiązkowa wymiana spowodowana jest odświeżenie wizerunku osoby posiadającej dane uprawnienia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Mm
5 lata temu
Szkoda, że nie wprowadza się obowiązkowy sprawdzianów podstawowej wiedzy o ruchu drogowym.