Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach - m.in. obowiązkowa wymiana dokumentów

3
Podziel się:

Prawo jazdy w Polsce od 4 marca 2019 roku wydawane jest na podstawie nowego wzoru. Zmianie uległo kilka przepisów. Dokument podlegał będzie obowiązkowej wymianie. Podpowiadamy, kogo obejmą zmiany i od kiedy.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach
Prawo jazdy 2019. Zmiany w przepisach (WP.PL)

Prawo jazdy w Polsce potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Od 4 marca br. dokument wydawany jest na podstawie nowego wzoru. Aktualnie nie widnieje w nim wpis dotyczący miejsca zamieszkania kierowcy.

Jak stwierdzono, prawo jazdy ma potwierdzać zdolność uprawionego do prowadzenia pojazdu. Dzięki zmianie przepisów dokument nie podlega obecnie wymianie nawet w przypadku zmiany adresu.

Prawo jazdy wydane przed rokiem 2015 w zdecydowanej większości posiada bezterminowy okres ważności. Po tym czasie dokumenty wydawane były kierowcom zazwyczaj na 15 lat. Obowiązkowa wymiana będzie obowiązywała jednak wszystkich.

Zobacz: Prawo jazdy w smartfonie. Minister: Możliwe, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem

Prawo jazdy należy wymienić najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe dokumenty otrzymają wtedy już 15-letni okres ważności.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w egzaminach

W 2019 roku resort infrastruktury zaproponował zmianę przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy. Obejmą one zarówno kandydatów, jak i egzaminatorów.

W lipcu wprowadzono m.in. ograniczenie liczby egzaminów. Po zmianach, w ciągu dnia egzaminatorzy będą mogli przeprowadzić maksymalnie osiem testów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo nie więcej niż jeden egzamin na godzinę. Testy na prawo jazdy zostaną również wyznaczone na konkretną godzinę.

Nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy obowiązują od lipca br., jednak ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad wydłużono czas na ich wprowadzenie do stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
PP
5 lata temu
i po 15 latach kasiorka za egzamin i nowe prawko...
Adamo
5 lata temu
Po co wymieniać prawko, skoro nie trzeba będzie go mieć przy sobie w czasie kontroli?
Inst
5 lata temu
Niestety nic dobrego