Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé. "Nasz cel to polskie państwo dobrobytu"

79
Podziel się:

- Zaczniemy od zmian wspierających przedsiębiorców - zapowiedział premier. Wieczorem posłowie będą głosować nad wotum zaufania dla rządu. "Bogata Polska, bogaci Polacy. To nasz cel".

Premier Mateusz Morawiecki podczas exposé.
Premier Mateusz Morawiecki podczas exposé. (PAP/EPA, Paweł Supernak)

Przemówienie Mateusza Morawieckiego to pierwszy punkt dzisiejszych obrad sejmu.

- Nasz cel to polskie państwo dobrobytu - zaczął Mateusz Morawiecki. - Wolny rynek, na którym nie ustanowiono reguł uczciwej konkurencji, szybko ulega wynaturzeniu. Raje podatkowe, które pozwalają najbogatszym unikać płacenia podatków, to zwiastuny przyszłości, której nie chcemy - dodał.

Premier podsumował dotychczasowe działania, mówiąc m.in. o polityce socjalnej.

Zobacz także: Oglądaj też: 13 emerytura na na koszt pracowników. Skutki odczujemy za 10 lat

- Dla nas solidarność to kamień węgielny polityki. To programy socjalne, których beneficjentami są wszystkie rodziny. Młodsze dzieci otrzymują 500 plus. Starsze, gdy idą do pracy, są zwolnione z podatku. Rodzice mają obniżony PIT a dziadkowie 13 emeryturę - powiedział Morawiecki.

Wzrost gospodarczy

Jak zadeklarował Morawiecki, celem jego rządu jest utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu PKB na poziomie co najmniej 2 - 3 proc. wyższym niż w strefie euro.

- Dzięki temu z każdym rokiem będziemy coraz bliżej poziomu życia państw zachodniej Europy - powiedział premier.

- Zaczniemy od zmian wspierających przedsiębiorców - zapowiedział premier.

Wspomniał m.in. o niższym ZUS dla małych firm, niższy CIT do 2 mln euro obrotów i ponad 1 mld na rozwój inwestycji strategicznych.

- Pierwsza kadencja była ukierunkowana na uszczelnienie podatkowe. Tych wysiłków nie zaprzestaniemy, ale jednocześnie uprościmy system podatkowy - powiedział premier.

Wielkie inwestycje

Zapowiedział wprowadzenie ulg inwestycyjnych, np. możliwość natychmiastowego rozliczenia inwestycji w środki trwałe, bez konieczności amortyzacji.

Premier zapowiedział też tzw. "estoński CIT" dla małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na momenty wypłaty zysku.

- Będziemy wspierać międzynarodową ekspansję polskich firm i w warunkach rynkowych repolonizować. Bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności, tym więcej normalności - powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział też wydatki na duże inwestycje, m.in. w energetykę odnawialną, kanał przez mierzeję wiślaną, czy Centralny Port Komunikacyjny.

Inwestycje mają też dotyczyć kolei. Minister zapowiedział budowę i modernizację ponad 9 tys. km torów kolejowych i podłączenie do sieci kolejowej kilkuset miejscowości.

Polityka społeczna

Morawiecki zapowiedział też kontynuację wypłat 13, a w kolejnym roku również 14 emerytur.

Premier zapowiedział też zrównanie płac dla kobiet i mężczyzn i wprowadzanie elastycznych form zatrudnienia dla rodziców.

- Mama po urlopie macierzyńskim musi mieć większą łatwość w powrocie na rynek pracy - powiedział Morawiecki, zapowiadając prowadzenie działań prorodzinnych i kontynuowanie programów społecznych.

Morawiecki mówił też o edukacji, w tym o zwiększeniu nakładów na pensje nauczycieli i modernizację szkół.

- Uruchomimy program o wartości 2 mld złotych, który zagwarantuje, że polska szkoła będzie odpowiadała potrzebom przyszłości. To pomoce do nauki programowania czy multimedialne tablice. W ciągu naszej kadencji przeprowadzimy wielką modernizację szkół - powiedział Morawiecki i zapowiedział, że w ciągu kadencji ma powstać ponad 1 tys. samowystarczalnych i zero emisyjnych szkół.

Zmiana konstytucji

Premier zaapelował także o zmianę konstytucji, która miałaby zagwarantować prywatność i bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych.

- Rozumiemy nieufność Polaków do systemu. Dlatego mam propozycję do wszystkich na sali. Naprawmy to wspólnie - powiedział premier.

Morawiecki zapowiedział też kontynuację programów mieszkaniowych, m.in. "mieszkanie plus". Według jego zapowiedzi, w latach 2019 - 2020 ma zostać oddanych do użytku ponad 200 tys. mieszkań.

W piątek prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia nowego rządu i wręczył nominacje wskazanym ministrom.

Exposé to podstawa do dyskusji, a później głosowania nad wotum zaufania dla zaprzysiężonego rządu. W czasie dyskusji posłowie mogą zadawać premierowi pytania i ustosunkować się do jego wypowiedzi.

Głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego zaplanowano na godzinę 20.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(79)
Maria 42 lata...
4 lata temu
A może tak ujawnicie rzeczywiste wartosci majatkow zgromadzonych przez lata urzedowania.Czy tez wszystko bedzie utajnione na 70 lat jak w przypadku Banasia.Miejscowa wladza czerpie pełnymi garściami.Zamiast rozdawnictwa za siedzenie w domu tworzyc miejsca pracy niech rodzice zarobia na utrzymanie swoich dzieci.Starzy ktorzy maja ponad 40 lat pracy dalej łożą na Zus a mlodzi z piwkiem na ławeczkach .A wystarczyło by zmniejszyc podatki ZUS dla przedsiebiorcow ,czasami mniej znaczy wiecej dla państwa ale pazernosć to widać nasza wada narodowa
Piotr
4 lata temu
Starsi pamiętacie? Kukuruku jest chrupiące i kosztuje 2 tysiące? Albo hasło reklamowe — Nowy Peugeot 405 montowany w Polsce, bez cła, już od 30 milionów złotych? Chyba o takie bogactwo chodzi panu Morawieckiemu.
myszkamiki!
4 lata temu
Ja mu wierze!Członkowie rządu ,ich znajomi i krewni będą BOGACI!Reszta się nie liczy!
MB
4 lata temu
Zeby te zaplanowane inwestycje byly rentowne, a w praktyce wywalone pieniadze w bloto. Czeka nas emerytow i rencistów gorsza nedza z bieda. Ceny i podatki podwyzszaja nie ma końca. Jest chaos, nie ma stabilizacji zlotego.
życzliwy
4 lata temu
bogatych będzie garstka, na tle reszty Polskiej starzejącej się biedoty.
...
Następna strona